Polijā aborti pašlaik ir likumīgi tikai tad, ja grūtniecība iestājusies seksuāla uzbrukuma vai incesta rezultātā vai ja tā apdraud sievietes dzīvību vai veselību.
"Viens no tiem paredz pilnībā legalizēt tiesības pārtraukt grūtniecību līdz 12. nedēļai," aģentūrai AFP sacīja partijas deputāte Anna Marija Žukovska. "Otrs ir likumprojekts, kas dekriminalizē palīdzību aborta veikšanā," viņa piebilda.
Abi likumprojekti tika iesniegti pirmdien, kad Polijas jaunais parlaments sanāca uz pirmo sēdi pēc oktobrī notikušajām vēlēšanām.
"Jaunie kreisie" ir daļa no proeiropeiski noskaņotās koalīcijas, kas vēlēšanās ieguva pietiekami daudz balsu, lai izveidotu vairākumu, un pretendē uz jaunās valdības veidošanu.
Taču Polijas prezidents Andžejs Duda pirmo mēģinājumu izveidot valdību ir uzticējis līdzšinējam premjeram Mateušam Moraveckim, kurš pārstāv partiju "Likums un taisnīgums".
Partija uzskata, ka tā ir vēlēšanu uzvarētāja, līdz ar to tai ir tiesības kā pirmajai mēģināt izveidot valdību.
Tomēr lielākā daļa komentētāju uzskata, ka Moraveckim neizdosies izveidot valdību, un tad kārta pienāks proeiropeiski noskaņotajai koalīcijai, ko veido partijas "Pilsoniskā koalīcija" (KO), apvienība "Trešais ceļš" (TD) un kreisi centriskā partija "Jaunie kreisie".
Polijā jau sen ir spēkā stingrs likums par abortiem, kas 2021. gadā tika vēl vairāk pastiprināts, aizliedzot abortu arī augļa deformāciju gadījumos.
Pat pirms likuma pastiprināšanas 38 miljonu iedzīvotāju lielajā ES dalībvalstī tika veikti mazāk nekā 2000 legālu abortu gadā. Vēl 200 000 sieviešu grūtniecību pārtrauca nelegāli vai ārzemēs, liecina sieviešu tiesību organizāciju dati.
Tā kā Polijā palīdzība abortu veikšanā ir aizliegta, aktīvistiem un ārstiem, kas palīdz sievietēm šādos gadījumos, draud cietumsods.
Saskaņā ar pavasarī veiktas sabiedriskās domas aptaujas datiem 84% poļu atbalstīja abortu ierobežojumu atvieglošanu.