Panorāma

ES iebilst pret Izraēlas sākto Gazas blokādi

Panorāma

Krievijas armija intensīvi uzbrukusi Odesai

Somija: Bojājumi gāzesvadā varētu būt ārēju darbību rezultāts

Somija un Igaunija izmeklē gāzesvada «Balticconnector» bojāšanu; Latvijā gāzes apgāde – drošībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Nedēļas nogalē Somu līcī konstatētie bojājumi gāzesvadā "Balticconnector", kas savieno Somiju un Igauniju, visticamāk, radušies ārēju darbību rezultātā. Tā preses konferencē paziņoja Somijas premjerministrs. Izmeklēšana turpinās un gatavību tajā palīdzēt paudusi arī NATO. Latvijas amatpersonas norādījušas, ka ziņas par iespējamu sabotāžu ir satraucošas, taču situācija Latvijā ar dabasgāzes apgādi ir droša.

ĪSUMĀ:

  • Gāzesvada bojājuma vieta atrodas Somijas teritorijā.
  • Konstatēti bojājumi arī sakaru kabelim.
  • Notikušo izmeklē Somijas robežsardze un Drošības izlūkošanas dienests, palīdzēt gatava arī NATO.
  • Somijas premjers: Bojājums nevarēja rasties gāzesvada normālas darbības rezultātā.
  • Pretēji igauņu un somu seismologiem norvēģu speciālisti fiksējuši iespējamu sprādzienu.
  • Somijas amatpersonas uzsver – militāru draudu valstij nav.
  • Klimata un enerģētikas ministrija: Situācija Latvijā dabasgāzes apgādē ir droša.
  • Latvijas drošības dienesti ir saziņā ar kaimiņvalstu kolēģiem.
  • Lietuvā saistībā ar incidentu gāzesvadā pastiprināta modrība stratēģiski svarīgos objektos.

Līdz ar gāzesvadu bojāts arī sakaru kabelis

Aizdomīgo spiediena kritumu gāzesvadā Somija konstatēja svētdienas naktī. Bažās par iespējamu gāzes noplūdi cauruļvads tika slēgts. 

Igaunijas un Somijas gāzes pārvades sistēmu operatoru nolīgts uzņēmums otrdien sāka darbu, lai noskaidrotu, kur varētu būt iespējamā noplūde. Pārbaudes tiks veiktas šonedēļ. Pēc tam, kad tiks noskaidrots bojājuma apmērs, varēs sagatavot remonta plānus, informēja Igaunijas pārvades sistēmu operators "Elering".

Izmeklētāji atraduši gāzesvada bojājuma vietu – tā atrodas Somijas teritorijā. Secināts, ka bojāts arī sakaru kabelis.

Papildus gāzesvada bojājumiem, kas atrodas 60 metrus zem ūdens Somu līcī, ir bojāts arī telekomunikāciju uzņēmuma "Elisa" telekomunikāciju kabelis un bojājuma vieta ir 70 metru dziļumā Igaunijas ekonomiskajā zonā.

Notikušo izmeklē Somijas Drošības izlūkošanas dienests ("Supo") un Somijas robežsardze.

Somijas laikraksts "Iltalehti", atsaucoties uz ārpolitikas un drošības politikas avotu ziņoja, ka Somijas valdībai un Aizsardzības spēkiem esot aizdomas, ka gāzesvadam uzbrukusi Krievija.

Somijas premjers: Bojājums nevarēja rasties gāzesvada normālas darbības rezultātā

Otrdienas vakarā preses konferencē par Somu līcī notiekošo Somijas premjerministrs Peteri Orpo paziņoja, ka

saskaņā ar līdz šim pieejamo informāciju bojājums Somiju un Igauniju savienojošajā gāzesvadā "Balticconnector" nevarēja rasties tā normālas darbības rezultātā vai normāla spiediena krituma dēļ.

Orpo sacīja, ka gāzes piegāde Somijā joprojām ir stabila. "Mēs nerunājam par bojājumiem, kas varētu traucēt mūsu gāzes transporta sistēmas darbību," norādīja premjerministrs.

Nesniedzot sīkāku informāciju, Somijas prezidents Sauli Nīniste paziņoja, ka noplūdi, iespējams, izraisījis "ārējs" elements. "Iespējams, ka gan gāzesvada, gan telekomunikāciju kabeļa bojājumi ir ārējas darbības rezultāts," pavēstīja Nīniste.

Arī Somijas sabiedriskās raidorganizācijas "Yle" avoti ziņo, ka noplūde "nešķiet negadījums".

Tikmēr telekomunikāciju operators "Elisa", kas pakalpojumus sniedz gan Somijā, gan Igaunijā otrdien apstiprināja, ka nedēļas nogalē radušies traucējumi, ko izraisīja "kabeļa pārrāvums". "Pārrāvums neietekmē "Elisa" pakalpojumus, jo tas ir rezerves savienojums," teikts operatora paziņojumā.

Savukārt Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs sociālajā tīklā "X" (agrāk – "Twitter") norādīja, ka ziņas, ka Igauniju un Somiju savienojošais gāzesvads "Balticconnector" bojāts ārēju aktivitāšu rezultātā, ir satraucošas. Rinkēvičs atzīmēja, ka tiek gaidīti izmeklējumu rezultāti.

Pretēji igauņu un somu seismologiem norvēģu speciālisti fiksējuši iespējamu sprādzienu

Lai arī gan Igaunijas, gan Somijas seismologi apliecinājuši, ka pēdējā laikā nav reģistrēta seismoloģiskā aktivitāte, kas atbilstu eksplozijai, kuras rezultātā varētu rasties būtisks cauruļvada bojājums, norvēģu seismologi fiksējuši citu rezultātu. 

Norvēģijas seismoloģijas institūts "NORSAR" paziņoja, ka naktī uz svētdienu fiksējis "iespējamu sprādzienu" Baltijas jūrā starp Somiju un Igauniju, kur vēlāk tika konstatēta noplūde no gāzes cauruļvada "Balticconnector".

"NORSAR" iespējamu sprādzienu konstatēja 2023. gada 8. oktobrī plkst.1.20 (plkst.22.20 pēc Griničas laika) Baltijas jūras Somijas piekrastē konstatēja iespējamu sprādzienu, teikts institūta tīmekļa vietnē.

Izmeklēšanā gatava palīdzēt arī NATO

Somijas prezidents Nīniste sacīja, ka bojājumu cēlonis vēl nav skaidrs un Somijas un Igaunija sadarbojas notiekošā izmeklēšanā.

Nīniste paziņoja, ka ir sazinājies ar NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu un NATO ir gatava palīdzēt izmeklēšanā.

"NATO apmainās ar informāciju un ir gatava atbalstīt iesaistītos sabiedrotos," pavēstīja Stoltenbergs.

Preses konferencē par gāzesvada bojājumiem otrdien Somijas amatpersonas uzsvēra, ka militāru draudu valstij neesot.

Situācija Latvijā dabasgāzes apgādē ir droša

Pirms bojājumu konstatēšanas gāze tika eksportēta no Somijas uz Igauniju, no kurienes tālāk lielākā daļu bija paredzēts piegādāt Latvijai.

Latvijas Klimata un enerģētikas ministrijā (KEM) informēja, ka situācija Latvijā dabasgāzes apgādē ir droša un stabila, neskatoties uz Somiju un Igauniju savienojošā zemūdens gāzesvada "Balticconnector" darbības apturēšanu.

KEM ciešā sadarbībā ar Baltijas valstu un Somijas atbildīgajām institūcijām operatīvi seko 8.  oktobrī konstatētajai gāzes noplūdei "Balticconnector" cauruļvadā.

Latvijas dabasgāzes apgādes sistēma strādā bez traucējumiem un dabasgāzi lietotājiem turpina nodrošināt. Inčukalna pazemes gāzes krātuves (PGK) kopējie krājumi šobrīd veido 21,4 teravatstundas (TWh), kas viens no lielākajiem aizpildījumiem pēdējos sešos gados.

Vienlaikus KEM atgādina, ka, ievērojot ģeopolitiskos apstākļus, Aizsardzības ministrija jau ilgstoši pievērš pastiprinātu uzmanību infrastruktūrai Latvijas teritoriālajos ūdeņos.

Lietuvā pastiprināta modrība svarīgos objektos

Latvijas amatpersonas, komentējot situāciju Somijā, uzsvērušas, ka pagaidām nav nepieciešamība pastiprināt drošību kritiskās infrastruktūras objektos.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Jaunā Vienotība") norādīja, ka Latvijas drošības dienesti ir saziņā ar kaimiņvalstu kolēģiem. Bet premjere Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") solījusi palīdzību Igaunijai un Somijai ar gāzes piegādēm, jo Inčukalna pazemes gāzes krātuve ir gandrīz pilna. 

Tikmēr Lietuvā saistībā ar incidentu gāzesvadā "Balticconnector" pastiprināta modrība stratēģiski svarīgos objektos.

"Vēlamies informēt, ka esam saņēmuši informāciju no starptautiskajiem partneriem un ir paaugstināts modrības līmenis stratēģiski svarīgos objektos," teikts Lietuvas Nacionālais krīžu vadības centra paziņojumā. Tajā piebilsts, ka trešdien tiek sasaukta Apvienotās draudu novēršanas un krīžu vadības grupas sanāksme, kurā tiks uzklausīta dienestu sagatavotā papildu informācija un uz tās pamata pieņemti papildu lēmumi.

KONTEKSTS: 

"Elering" un Somijas sistēmas operators "Gasgrid Finland" slēdza "Balticconnector" naktī uz svētdienu, jo tika novērota spiediena krišanās cauruļvadā, kas liecina par iespējamu gāzes noplūdi.

"Balticconnector" slēgšana neietekmē gāzes piegādes patērētājiem Igaunijā, jo gāzi Igaunija joprojām var saņemt no Latvijas. Pirms slēgšanas gāze pa "Balticconnector" plūda no Somijas uz Igauniju. No Somijas saņemtās gāzes lielākā daļa tika nogādāta Latvijā, kur Inčukalnā ir gāzes krātuve.

Gāzesvads "Balticconnector" starp Paldiskiem un Inko ir 77 kilometru garš. Ekspluatācijā to nodeva 2020. gada sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti