Pasaules hokeja čempionāta tiesnesis Ansons: Laikam neesam tie pozitīvākie tēli laukumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 6 mēnešiem.

Pasaules hokeja čempionātā Rīgā viens no galvenajiem tiesnešiem būs mājinieks Andris Ansons, kurš debitēs visaugstākā līmeņa turnīrā. Ansons sarunā Latvijas Radio pastāstīja, ka karjerā pirmo pasaules čempionātu elites līmenī gaida ar patīkamu satraukumu un nepacietību, jo ceļš uz to bija garš. Ansons gan rēķinās, ka līdzjutēju acīs tiesneši reti kad ir ieredzēti, bet to viņš uzskata par profesijā iederīgu lietu kārtību.

Ansons daudz nedomā, kādēļ uz pasaules čempionātu elites grupā nebija uzaicināts iepriekš. Viņš gan norādīja, ka lielajās hokeja valstīs ir spēcīgas vietējās līgas, kas veicina arī tiesnešu izredzes tikt uzaicinātiem uz pasaules čempionātu. Pēdējos 10 gados lielajos pasaules čempionātos Latviju hokeja tiesnešu sarakstos ir pārstāvējis tikai Eduards Odiņš, bet pamazām tiesnešu korpuss attīstās un līmenis aug, uzskata Ansons.  

Andris Ansons par tiesneša gaitām hokejā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Ir jauni perspektīvi tiesneši un ar viņiem strādā," teica Ansons. "Mums nav materiāla tik daudz, Latvija tomēr ir tik maza. Cik tad mums ir spēlētāju un attiecīgi cik tiesnešu var būt? Ja skatāmies Zviedriju, Somiju, Krieviju vai Čehiju, pirmkārt, ir daudz vairāk spēlētāju."

Rīgā pasaules čempionāta spēles vadīs 36 tiesneši no 14 valstīm. 

Pasaules čempionātā tiesās arī čehs Antonīns Jeržābeks, kurš 2014. gadā pasaules čempionātā neieskaitīja Latvijai vārtu guvumu spēlē pret mājinieci Baltkrievijas izlasi, būtiski ietekmējot spēles ritējumu. Ansons personiski pazīst Jeržābeku, tādēļ atturējās no izvērstas vērtēšanas, taču piebilda, ka čehu tiesnesis ir augsta līmeņa speciālists un visu izdarījis pēc noteikumiem. 

Andris Ansons
Andris Ansons

"Protams, līdzjutēji jau savādāk skatās," paskaidroja Ansons. "Es arī pieņemu lēmumus, un vieni līdzjutēji lec gaisā un sit plaukstas, citi atkal ne visai ir apmierināti. Tāds ir hokejs. Mēs [tiesneši] laikam ne tie pozitīvākie [tēli] esam uz laukuma." 

Pandēmijas dēļ tiesneši Rīgā pirmoreiz darbosies jau iepriekš apstiprinātās brigādēs, kur būs pa trim galvenajiem tiesnešiem un trim asistentiem. Brigāžu sastāvu čempionāta laikā nav paredzēts mainīt. 

Ansonam vēl nav zināmi partneri brigādē un viņš rēķinās, ka to uzzinās nedēļu pirms čempionāta starta,

kad tiesneši sapulcēsies. Tiem pašiem tiesnešiem būs jāapkalpo arī pārbaudes spēles, un tiesnešu pārraugiem tā būs arī iespēja nokomplektēt soģu brigāžu sastāvu. Ansons nezina, ko no jaunās sistēmas gaidīt, bet viņš lēš, ka tas varētu palīdzēt uz ledus veiksmīgāk atrast kopīgu valodu.

"Cerams, ka būs labi. Jo vairāk ar vieniem un tiem pašiem tiesā, jo vairāk viens pie otra pierod un zina, kurš ko skatās un ko darīs," teica Ansons. 

Kuras spēles Ansons turnīrā Rīgā tiesās, kļūs zināms krietni vēlāk. Kurām spēlēm tiesneši ir izvēlēti, viņi parasti uzzina tikai iepriekšējā vakarā pirms mača.

Līnijtiesnešu sarakstā Latviju pārstāv Dāvis Zunde, kurš Ansonam ir labi zināms, jo Latvijā hokeja tiesnešu nav daudz.

"Piespēle" podkāstā

"Piespēle" podkāstā
  • Savā lietotnē meklē - Piespēle

Garums - 15 min; jauna epizode katru svētdienu.

"Mēs esam tāda liela maza ģimene. Dāvi [Zundi] zinu ļoti labi, kopā strādājām," paskaidroja Ansons.
 

Hokejā Ansons nonāca sešu gadu vecumā pēc tēva iniciatīvas, lai gan pats tolaik vairāk cerēja uz karatē nodarbībām. Vecākais brālis jau spēlēja hokeju, un kādu dienu uz treniņu devās arī Andris. Viņa spēlētāja gaitas gan izvērtās īsas, bet, vēlreiz pateicoties tēvam, viņš hokejā atgriezās pa tiesnešu ceļu. Tēva draugs bija kādreizējais tiesnešu sektora vadītājs Gundars Gailis, un pēc 2006. gada pasaules čempionāta Ansons pieteicās Latvijas Hokeja federācijas (LHF) rīkotajos kursos. Jau nākamā gada janvārī pēc licences saņemšanas viņš sāka tiesāt bērnu spēles.

Ansons atzīst, ka lielākās emocijas aiz laukuma apmalēm virmo bērnu spēlēs, kad savus padomus un attieksmi pret visiem iesaistītajiem pauž jauno hokejistu vecāki. 

"Jo jaunāki tie spēlētāji, jo karstasinīgāki vecāki. Visādi ņemas aiz borta un pārdzīvo, citreiz tas diezgan smieklīgi izskatās no malas," pastāstīja Ansons. "Spēlētāji aug un paliek nobriedušāki, un arī vecāki ar laiku paliek mierīgāki. Bet mazajās [vecuma] grupiņās gandrīz pat kāpj pāri bortam, aizraujas ar atbalstīšanu, fanošanu, bērnu motivēšanu un tiesnešu apspriešanu."

Visvairāk Ansonam palicis atmiņā pirmais starptautiskais turnīrs Spānijā vēl līnijtiesneša statusā, kā arī U-20 pasaules čempionāts elites līmenī Somijā. 

Ansons trīs reizes ir tiesājis U-20 pasaules čempionātos, taču tieši elites līmeņa turnīrs ir katra tiesneša mērķis. Kādus īpašus pārsteigumus Ansons turnīrā Rīgā nesagaida. Viņš gan būtu vēlējies, lai čempionāts Rīgā notiktu ar skatītājiem tribīnēs, jo fani dzen uz priekšu hokejistus, kas uz ledus rada pavisam citu spēli. 

Pasaules čempionāts Rīgā risināsies no 21. maija līdz 6. jūnijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti