Nepieciešams:
(no šāda produktu daudzuma sanāks viena trīs litru burka)
- 2-3 ķiploka daiviņas,
- mārrutks,
- ķiršu un upeņu lapiņas,
- diļļu kāti
- kabači (pietiks ar 1 lielu)
- cukurs
- sāls.
Gatavošana:
1. Ievāc zaļumus – upeņu lapas, dilles un ķiršu lapas skābēšanai.
2. Sarok vai iegādājas mārrutku saknes, derēs arī parastie mārrutki. Tie nepieciešami, lai skābētie kabači būtu kraukšķīgāki. Šoreiz gatavojot mārrutkus neizmantoju.
3. Eksperimentēšanai pievienoju vēl kinzas jeb koreandra kātus.
4. Atrod, izmazgā (ideāli būtu mazliet pat vāroša ūdens peldē izkarsēt, lai tīra) burku, liek iekšā nomizotās ķiploka daiviņas, kā arī slāni ar zaļumiem.
5. Sagriež kabaci vai cukini 1–1,5 cm biezās šķēlēs.
6. Kārto burkā slāņiem – kabaci, zaļumus, mārrutkus. Var pielikt vairāk ķiplokus, ja tie ļoti garšo.
Ja kabaču šķēles ir pārāk platas, droši tās var griezt uz pusēm. Tās jau būs gatavā izmērā pēc tam likt uz šķīvja. Skābē ar visām sēklām, tām pēc tam ēdot nav nekādas vainas. Mīkstas un gaļīgas.
7. Kad viss salikts slāņiem, katliņā uzvāra ūdeni, tam uz 1 litru pieliek 2 ēdamkarotes sāls (vēlams rupjo vārāmo sāli) un 1 ēdamkaroti cukura. Trīs litru burkai vajadzēs ap 1,5 litriem.
8. Pilno burku ar kabaču kārtām aplej ar vārošo ūdens, sāls un cukura maisījumu. Pēdējiem kabačiem burkā jābūt apklātiem ar lapām.
9. Burkai uzliek virsū vāku, bet atstāj šķirbu. Tur kādas dienas ārpus ledusskapja, lai labi skābst. Ja burka stāv siltākā vietā, saskābst ātrāk. Var paiet pat 3 dienas, lai skābums būtu jau baudāms. Tur ārā tik ilgi, kamēr skābums apmierina. Tad burku pārceļ uz ledusskapi.
Šādi kabači domāti ātrajai ēšanai, tomēr, ja paveicas, ledusskapī tie var turēties pat vairākus mēnešus. Citreiz tie izšķīst.
Kad kabači apēsti, to ūdenī var likt iekšā jaunu slānīti ar kabaču šķēlēm, un tie arī ātri ieskābs.
Materiāls pirmo reizi publicēts LSM.lv 2020. gada 7. augustā.
Citas kabaču un cukini receptes