Panorāma

Aicina sabiedrību uzlikt Justīnei pieminekli

Panorāma

Panorāma

Ūpim izliktas 400 mākslīgās ligzdas

Ūpim izliktas 400 mākslīgās ligzdas

Ļoti rets un iespaidīgs putns, kam vajadzīgs klusums un miers. Tāds ir ūpis, kas iekļauts kritiski apdraudēto sugu sarakstā. Klāt ligzdošanas sezona, un ūpji var izvēlēties – perēt pašu būvētā vai ornitologu piedāvātā mākslīgā ligzdā. Ūpis ir Latvijas lielākā pūce, un to ir tik maz, ka pat viena jauna ligzda ar izaudzinātiem ūpēniem ir liela veiksme.

Mirkšķinot oranžās acis, viņš ūjina un mudina draudzeni apskatīt, ko atradis - viņaprāt, piemērotu ligzdu ūpīšu audzināšanai.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

"Dzied un arī pa starpu ir dzirdama uršķināšana. Tā ir tipiska vokalizācija, kad ūpja tēviņš rāda sevis sameklēto ligzdvietu mātītei. Fonā ir dzirdams, ka mātīte atsaucas. Bet nu neatlido apskatīties. Varbūt kaut kas nepatīk," video komentēja ornitologs, Latvijas Ornitoloģijas biedrības "Ūpja programmas" vadītājs Pēteris Daknis.

Ornitoloģijas biedrība ar Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu pēdējos trīs gados ierīkojusi 400 mākslīgo ligzdu, lai sekmētu ūpju populācijas pieaugumu. Cik Latvijā mīt šo putnu, pateikt grūti, atzina ornitologs. Varētu būt vien kādi 8 līdz 70 pāri. 

"Dzirdēt var pa lielu gabalu.

Skaidrās, dzestrās naktīs, agri pavasarī, kad pilnīgs klusums un bezvējš, ūpi var dzirdēt pat 5 kilometru attālumā," putnu raksturoja Daknis.

Ja ir izdevies saklausīt ūpi, lūgums par to paziņot "Dabas datos" vai Ornitoloģijas biedrībai. 

"Mikrolieguma veidošanas pamatotība ir ārkārtīgi liela. Ir jāaizsargā ikviens indivīds, lai populācija spētu noturēties.

Ja es varu kaut kā pielikt savus spēkus pie šie lielā darba, tad to es uzskatītu par vienu no savas dzīves sasniegumiem," sacīja ornitologs. 

Parasti aizrit vismaz viena sezona, līdz ūpji pierod pie mākslīgās ligzdas un izdomā tajā perēt. Ūpis tradicionāli ligzdo uz zemes, bet mājvieta kokā garantē lielāku drošību. Uz zemes putniem arvien biežāk jāsaskaras ar briesmām. Ūpji nepacieš nekādus traucēkļus. Arī mežu zāģēšanu, ko pavada troksnis un cilvēka ilgstoša klātbūtne. Ūpis, medījot sev barību, paļaujas uz dzirdi.

"Ja apkārtnē visu laiku ir mākslīgi radīts troksnis, medības var būt ļoti nesekmīgas vai jālido daudz tālāk, lai būtu iespējams sagādāt ēdamo," norādīja ornitologs. 

Pat vismazākais traucējums ligzdošanas laikā var būt liktenīgs – perējums var aiziet bojā, uzsvēra Daknis, kurš ūpjus pēta jau 7. gadu. Pirms vairākiem gadiem ūpja dzīvi varēja vērot Latvijas Dabas fonda tiešraidē, tā bija ļoti skatīta. Diemžēl arī šogad ūpi tiešraidē, visticamāk, nebūs iespējams vērot, jo nav šim nolūkam tehniski piemērotas ligzdas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti