4. studija

Kāpēc darījumos ar pašvaldību vispirms jāieskaita nauda un tikai tad tiek slēgts līgums?

4. studija

Zīmju valodā. 4. studija. Rīgas meži un Melnā dzilna

Kāpēc Rīgas teritorijas mežos netiek aizvākti lauztie koki un zari?

Sakrituši un nolūzuši koki un zari krustām šķērsām, jeb kas atbild par Rīgas teritorijā esošo mežu sakopšanu

Raidījuma "4.studija" skatītāja vērsusies pie redakcijas ar jautājumu par to, kā tiek apsaimniekoti Rīgas meži, jo šopavasar, citējot viņu: "ir trakāk nekā džungļos". SIA "Rīgas meži" pārstāvis raidījumam skaidro, ka uzņēmumam ir mežu apsaimniekošanas plāns, kas ir spēkā līdz 2026. gadam, un, sekojot tam, arī tiek pieņemts lēmums, kur mežus tīrīt, kur nē. Ja koki ir pārkrituši pāri lielām takām vai apdraud atpūtniekus, tad par konkrēto vietu jāziņo uzņēmumam SIA "Rīgas meži".

"Aizbrauciet paskatīties, kā izskatās meži Rīgas teritorijā. Tur šopavasar ir trakāk, kā džungļos - no vienas vietas nolūzuši koku zari, veci, krituši un pusaizlūzuši koki krustām, šķērsām! Runa ir par Šmerļa mežu, Biķernieku mežu, Juglas mežu, pat Mežaparku! Ir taču tāda organizācija - "Rīgas meži", vai tad viņi nav atbildīgi par pilsētas teritorijā esošo mežu sakopšanu?" tā raidījumam raksta Ināra.

"Braucu uz Mežciemu ar 21.autobusu pa Šmerļa ielu, un tur paveras vienkārši traģisks skats mežā. Ļoti daudz koki un zari nolūzuši no vienas vietas. Ļoti daudz koku, lieli nogāzušies, nokrituši un izskatās, ka sen un veci koki, ne tikai tagad. Droši vien, ka šīs ziemas iespaidā arī, ka bija daudz sniega, ka tie zari ir salūzuši, bet tur ir tiešām, nu tāds skats nav sen bijis un izskatās, ka ļoti sen arī netiek kopts. Es domāju, ka vismaz reizi gadā "Rīgas mežiem" vajadzētu vismaz šos lielos kokus braukt un izvākt, jo tie jau tikpat kā parki ir, bet šobrīd tur ir pat bailīgi staigāt, ka neuzkrīt virsū kāds koks," pauž Ināra.

Šāds skats patiešām paveras kā Šmerļa mežā, tā Mežaparkā un citviet Rīgas teritorijā. Kāpēc šo mežu apsaimniekotājs palaidis garām, ka tik daudz koku un zaru ir nolauzti un - vai Rīgas meži nav jāsakopj?

SIA "Rīgas meži" mežsaimniecības daļas vadītājs Uldis Gaiss skaidro, ka ""Rīgas meži" to redz, protams, un mēs arī strādājam pie tā, bet tā situācija ir tāda, ka mēs primāri novācam maģistrālās taciņas, maģistrālos ceļus, kur cilvēkiem tas traucē vienkārši pārvietošanās dēļ, bet tai pat laikā ir jāsaprot, ka mežs pilsētā arī ir un paliek mežs un kā jebkurā mežā normāla parādība, ka ir lūzuši koki, lūzuši zari.

Mežam arī ir vajadzīga šī mirusī koksne, kas mežā arī paliek un, ja tā neapdraud apmeklētājus, tad mēs arī necenšamies katru sīkumu vākt nost."

Ārpus lielāku celiņu un taciņu robežām sakritušie zari un nolūzušie koki lielākajā daļā gadījumu paliks un tos neizvāks, jo mežus nav mērķis pārveidot par parkiem. Tomēr netrūkst vietu, kur, dodoties pastaigās uzmanīgi jāskatās, kā zem kājām, tā - virs galvas..

Šeit, Mežaparkā, ir daudz nolūzušu zaru un koku, bet jautājums - vai šādi noliekušies koki pāri taciņām nebūtu jānovāc un vai tie neapdraud cilvēku drošību?

"Cilvēkiem nav jābaidās, viņi var droši ziņot, ka viņiem ir konkrētā vietā uz takas koks, ko mēs neesam pamanījuši, jo mēs esam tik, cik mēs esam un ne visu uzreiz var paspēt apsekot, bet mēs ļoti labrāt saņemam informāciju un veicam darbus.

Mēs droši vien, ka vairāk piestrādāsim Mežaparkā, jo tur vienmēr ir tā situācija un arī mežs tur ir vecāks, un ir arī krūmu stāvs, kas ir diezgan daudz cietis šogad un drusku vairāk palūzis, bet Mežaparkā noteikti, ka šie meža kopšanas darbi viņi lēnu garu tagad - putnu periodā, kas tūlīt sāksies, tie ir pārtraukti, bet pēc tam mēs tos atkal atsāksim," skaidroja Gaiss.

Uzņēmumā "Rīgas meži" pastāsta, ka šoziem meža kopšanas darbi lielos apjomos notikuši Šmerļa mežā, kur kokmateriāli jau ir izvesti un patreiz notiek zaru vākšana, taču vēlreiz uzsver, ka vietām meža tīrīšanas darbi notiek, bet vietām speciāli viss tiek atstāts, kā ir. Tomēr Ināras kundze iesaka nolūzušos zarus izmantot lietderīgāk.

Ināra dalās ar novērojumiem: "Vienreiz redzēju tādu - dzīvoju citā rajonā un mums tur kopa ielas malu, un mums tur apzāģēja zarus liepām, un uzreiz bija tāda mašīnīte, un uzreiz tos zarus, nu ne jau ļoti resnus, laida iekšā un šķeldu taisīja un turpat tajā vietā kokiem apdobītes apbēra, un tik skaisti sakopts, un nepaliek nekas pāri. Tos zarus turpat mežā šādi var izkaisīt."

Gaiss skaidro, ka "parkos tas tā arī notiek un parkos tas ir normāli, bet mežos, ja tas apjoms ir ļoti liels pēc nopietnām un lielām snieglauzēm vai snieggāzēm, kas bija, ja nemaldos pirms 10 gadiem, 2013.gadā, tad mēs patiešām vācām visu kopā un šķeldojām, bet uz doto brīdi tas apjoms nav tik milzīgs, un gada vai divu laikā šie kritušie zari būs sadalījušies. Tie mežam netraucē, tie meža iedzīvotājiem arī netraucē un jebkurā gadījumā mežam tas nav kaitīgi."

SIA "Rīgas meži" ir mežu apsaimniekošanas plāns, kas ir spēkā līdz 2026. gadam, un, sekojot tam, arī tiek pieņemts lēmums, kur mežus tīrīt, kur - nē. Tāpat arī speciālisti dodas dabā un sagatavo ainavu dizaina plānu. Tātad, lielākām takām un ceļiem ir jābūt attīrītām no lūzušiem zariem un kokiem, bet citur tie, visticamāk, paliks. Bet, ja koki ir pārkrituši pāri lielām takām vai apdraud atpūtniekus, tad gan par konkrēto vietu jāziņo uzņēmumam SIA "Rīgas meži".

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti