“Mēs tagad dosimies uz pils kompleksa staļļiem. Tā jau ir renovēta ēka, jo šī gada maija beigās tika pabeigti plānotie būvdarbi – tika veikta jumta nomaiņa visai ēkai, fasādes renovācija, teritorijas labiekārtošana un dažādu komunikāciju pieslēgumi. Ēka kļuva tāda, kādu mēs to redzam pašlaik,” izrādot atjaunoto Krāslavas pils staļļu ēku, stāsta Krāslavas Vēstures un mākslas muzeja speciāliste Baiba Matvejenko.
Pēc renovācijas ēka pamazām piepildās arī saturiski. Papildinot pirms 10 gadiem Krāslavas muzejā atklāto ekspozīciju “Pieci airi”, kas stāsta par Krāslavā un novadā dzīvojošajām tautībām – latviešiem, poļiem, ebrejiem, krieviem un baltkrieviem –, muzejā pašlaik top jauna ekspozīcija “Pi vīna golda”, kas jau pēc nedēļas būs atvērta apmeklētājiem.
“Te notiek pēdējie labiekārtošanas darbi, un jau nākamajā piektdienā šī ekspozīcija kļūs pieejama apmeklētājiem. Mūsu muzeja darba grupa pirms dieviem gadiem izstrādāja ekspozīcijas “Pi vīna golda” koncepciju. Ekspozīcijas ideja ir radīt iespēju iepazīties ar Krāslavas novadam raksturīgo ēdienu dažādību, galda tradīcijām, virtuves īpatnībām, atveidojot tieši piecu tautību virtuvi.
Pirmā mums ir latgaliešu virtuve – Latgales poļu virtuve, Latgales ebreju virtuve, Latgales krievu un Latgales baltkrievu virtuve.
Protams, pamatā mums ir izvietoti dažādi virtuves trauki, dažādi virtuves piederumi, virtuves rīki,” stāsta Matvejenko.
Lai radītu pilnīgāku iespaidu ne tikai par to, no kādiem traukiem ēda, bet arī to, ko un kā gatavoja un lika galdā, Krāslavas novada dažādu tautību saimnieces, ekspozīciju papildina arī interaktīvais stends. “Interaktīvajā stendā ir aptverts tas lielais materiālu klāsts, ko mēs nevarējām izvietot piecās vitrīnās. Te ir fotomateriāli no muzeja krājumiem, ir folkloras materiāli, ticējumi, kas saistīti ar virtuves tēmu, video un audio materiāli. Gatavojot interaktīvo stendu, mēs arī noslēdzām sadarbības līgumu ar Daugavpils Universitātes Mutvārdu vēstures centru. Tika atlasītas arī Krāslavas novada teicēju intervijas, kurās viņi stāsta par virtuves tēmu.
2016.gadā muzeja darbinieki devās ekspedīcijās, filmēja katras tautības kāda ēdiena pagatavošanas procesu. To visu varēs redzēt nelielos video sižetos,” atklāj muzeja speciāliste.
Mēbeles ekspozīcijai “Pi vīna golda” un arī telpas dizains tapa sadarbībā pēc mākslinieku Raimondu Vinduli, kurš savā projektā ir apspēlējis Latgalei raksturīgo koka mēbeļu un māla podu tēmu. “Tas ir tāds kā akcents. Podi, podi, Latgale, keramika, ēdiens... Sākot šo tēmu apspēlēt ar ēšanu, ar kulināriju, sākotnēji tā ideja arī bija, ka tie podi būs kā gaismekļi. Bet tā kā rekonstrukcijas rezultātā tika ierīkots cits apgaismojums un tā arī pietiekami labi izskatījās, tad nolēmām, ka tās būs tāds vienkārši griestu dekors.”
Diezgan plašajā renovētajā Krāslavas pils staļļu ēkā jau nākamgad plānota vēl viena ekspozīcija - Krāslavas gleznotāja Valentīna Zlidņa piemiņas istabas ierīkošana.
Tāpat plānots, ka renovētajās telpās būs iespējams arī pieteikt Latgales kulinārā mantojuma ēdienu degustācijas, bet atsevišķās telpās tiks izvietots Krāslavas Vēstures un mākslas muzeja atklātais krājums.