Rīta Panorāma

Latvija- Ojāra Vācieša un Imanta Ziedoņa dzejā

Rīta Panorāma

Grupai Neon Saturdays jauns singls

Aicina aplūkot Lāčplēša Kara ordeni

Lāčplēša dienā aicina aplūkot Lāčplēša Kara ordeni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 11 mēnešiem.

Lāčplēša Kara ordenis ir pirmais apbalvojums, ko pēc Latvijas proklamēšanas sāka piešķirt Latvijas armijas karavīriem, cīnītājiem strēlnieku pulkos, kā arī ārzemniekiem, kuri sekmējuši Latvijas valsts izveidošanos. Tikai vienu dienu – 11. novembrī – Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā ikviens bez maksas var aplūkot ģenerāļa Jāņa Baloža ordeņa komplektu.

Lāčplēša Kara ordeni Latvijā piešķīra no 1920. līdz 1928. gadam. Parasti pasniegšanas ceremonija notika Rīgā, Esplanādē.

Gandrīz desmit gadu laikā izsniegti 1824 ordeņi. Papildus vēl 322 ordeņi tika piešķirti ārzemniekiem, kuri palīdzējuši sekmēt Latvijas neatkarības iegūšanu.

“Lāčplēša Kara ordeņa simboliskais sākums meklējams 1919. gada 11. novembrī, kad no Rīgas tika padzīts Bermonta Avalova karaspēks. Rīga tika atbrīvota no ilgstošajiem naidniekiem. Gadu vēlāk Satversmes sapulce lēma, kā karavīriem, varoņiem pateikties. Ne tikai par Rīgas atbrīvošanu, bet vispār par Neatkarības karu,” stāsta Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Numismātikas nodaļas pētnieks Mārtiņš Vāveris.

Veidojot ordeni, sākotnēji tika izsludināts metu konkurss. Tajā kā labākais tika izvēlēts bijušā karavīra Jāņa Aleksandra Liberta piedāvātais risinājums. Ordeņa aizmuguri rotā uzraksts “Par Latviju” un datums - 1919. gada 11. novembris. Katram ordenim ir arī savs numurs. Savukārt priekšpusē skatāms Lāčplēša tēls un lācis.

Tiesa, nebūs atrodami divi identiski vienādi ordeņi.

“Tas viss ir zīmēts ar roku. Ir gadījumi, kur Lāčplēsis ir gaišākās drānās, nākamajos gados viņš mēdz būt tumšākās drānās citā pozīcijā. Lācis mēdz stāvēt kājās, sēdēt, gulēt,” stāsta Mārtiņš Vāveris.

Ordeņa kavalieri sabiedrībā tikai augsti vērtēti. Viņiem pienācās arī dažādi labumi, piemēram, atlaides sabiedriskajā transportā, savukārt viņu bērni mācību iestādēs tika atbrīvoti no mācību maksas.

Ordeņiem bija trīs šķiras, un tikai četri cilvēki Latvijā saņēmuši pirmās šķiras ordeni. Viens no tiem bija ģenerālis Jānis Balodis. Viņa ordenis pārdzīvojis padomju okupācijas gadus, veiksmīgi saglabājies līdz mūsdienām un šobrīd tiek glabāts Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā kā viens no lielākajiem dārgumiem.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Numismātikas nodaļas vadītāja Anda Ozoliņa stāsta, ka pilns ordeņa komplekts ir vienīgais zināmais Latvijā. Tas sastāv no trešās šķiras ordeņa, ar ko sāka apbalvošanu. Virsnieks, kurš bija saņēmis trešās šķiras apbalvojumu par konkrētiem kaujas nopelniem, varēja tikt apbalvots ar otro šķiru. Un tikai tas, kurš bija apbalvots ar otrās un trešās šķiras ordeņiem, varēja saņemt pirmās šķiras Lāčplēša Kara ordeni par vēl lielākiem nopelniem karaspēku vienību vadīšanā.

Ģenerāļa Baloža ordenis apskatāms tikai vienu reizi gadā 11. novembrī Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā.  Šajā dienā ieeja muzejā ir bez maksas.

Par atbalstu brīvības cīņās un neatkarības iegūšanā ar pirmās šķiras ordeni izņēmuma kārtā apbalvotas arī dažas ārvalstu personas, viņu vidū Itālijas diktators Benito Musolīni.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti