Ja skabarga iedūrusies ne īpaši dziļi, tad to mājas apstākļos ar pinceti visai vienkārši iespējams izvilkt ārā. Tikai jāatceras, ka pinceti pirms tam vajadzētu dezinficēt, piemēram, ar spirtu. Pēc skabargas izvilkšanas, jāparūpējas par bojāto ķermeņa vietu, nomazgājot to ar tekošu ūdeni un ziepēm, saka Rīgas Austrumu klīniskās unibersitātes slimnīcas (RAKUS) Neatliekamās medicīniskās un pacientu uzņemšanas klīnikas ārsts Jevgeņijs Movčans. Un pēc tam pa virsu jāuzlīmē plāksteris.
Ja skabargu ar pinceti nav iespējams saķert, tad jāgriežas pie ārsta, pašam neko griezt ar nazi vai bakstīt nevajadzētu. Jāatceras, ka svarīgi ir izvilkt ārā visu skabargu. Iemesls - tās mēdz būt netīras un var kļūt par iemeslu dažādām infekcijām,
norāda Movčans:
"Infekcija var aiziet dziļāk, ne tikai skart ādu un zemādu. Var aiziet līdz cīpslām, kauliem. Tās ir bīstamas pataloģijas, ko ārstē slimnīcā."
Infekcijas sākuma pazīmes ir pietūkums, apsārtums. Ja tas novērojams arī pēc skabargas izvilkšanas, jāpārliecinās vai esat vakcinējies pret stinguma krampjiem, ja neesat, jādodas pie ārsta. Ārsts jāapmeklē arī tad, ja brūce sākusi strutot. Ja rokā, piemēram, iedūrusies prāvāka nagla, tad pareiza rīcība būs citādāka nekā skabargas gadījumā.
"Svešķermenis iedūries, ir brūce, pirmkārt obligāti ir uzvilkt cimdus, lai mēs nesaskartos ar plikām rokām ar brūci. Ja ir asiņošana, tad mēģinām spiest ar pārsienamo materiālu uz blakus esošiem audiem, blakus svešķermenim. Svešķermeni no brūces paši izvilkt nedrīkst, kā arī nepieļaut tā iekļūšanu dziļāk. Nepieļaut izkustināšanu, izgrūstīšanu," klāsta Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas centra ārsts Dmitrijs Semjonovs.
Cietušais jāapsēdina un jāietin folijas segā, pēc tam jāzvana 113 un jāgaida mediķi.
Kļūdas, kas tiek pieļautas skabargas ieduršanās gadījumos ir:
- pincetes nedezinficēšana;
- skabargas bakstīšana, grozīšana, iestumšana dziļāk;
- skabargas izgriešana, piemēram, ar nazi vai piededzināšana;
- skabargas nolaušana, proti, velkot ārā, daļa skabargas tā arī paliek ķermenī;
- cerēšana, ka skabarga pati ar strutām iznāks ārā;
- nevēršanās pēc palīdzības pie mediķiem, ja svešķermeni saviem spēkiem nav iespējams izvilkt ārā.
Pareiza rīcība ir:
- pincetes dezinficēšana,
- skabargas izvilkšana ar pinceti;
- bojātās ķermeņa daļas skalošana ar ziepjūdeni;
- plākstera uzlīmēšana.
Pēc skabargas izvilkšanas jāpievērš uzmanība, vai neveidojas infekcija. Ja skabarga atrodas dziļi un to nav iespējams paša spēkiem izvilkt, vai ja tā nolūst, jādodas vizītē pie ārsta.
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu ķirurgs Artūrs Vīksne norāda - gadījumā, ja skabarga iedūrusies bērnam, tad vecāki to mājas apstākļos var izvilkt ārā. Pirmais nosacījums ir dezinficēt pinceti, otrais, neiestumt skabargu dziļāk. Pēc tam brūce jāizskalo ar tekošu ziepjūdeni, jāpārtin vai pa virsu jāuzlīmē plāksteris. Ja skabargu nav iespējams satvert, jālūdz mediķu palīdzība. Tā kā skabargas mēdz būt ļoti netīras, ir vērts pārbaudīt, vai bērns ir vakcinēts pret stinguma krampjiem.
"Būtu jāgriežas pie ģimenes ārsta. Ja ģimenes ārsts netiek ar to galā, tad jāsūta pie ķirurga. Tā ir infekcija, kas var teorētiski izplatīties pa visu organismu, tas var progresēt un iet dziļākos audos. (..) Ja bērns nav vakcinēts, jāgriežas saņemt imunoglobulīns," uzsver Vīksne.