Vinila plates desmitgadēm glabājas kastēs mājas bēniņos vai pagrabos, un īpašnieki nesteidzas no tām atbrīvoties - gan nostalģisku atmiņu dēl, gan arī tāpēc, ka tagad plates tiek uzskatītas par videi kaitīgiem atkritumiem un tās nedrīkst vienkārši izmest, neriskējot ar sodu. Tā tas ir ASV lielpilsētā Ņujorkā.
Daļēji atrisināt šo problēmu piedāvā mākslinieks un dizaina priekšmetu tirgotājs Patriks Čiriko. Viņš iepērk vecos vinila diskus un tad pārvērš tos dažādos interjera priekšmetos. Labāk saglabātie eksemplāri tiek pārdoti plašu atskaņotāju īpašniekiem, kuru skaits arvien pieaug. "Mēs cenšamies izmantot, piemēram, "Columbia", "Atlantic", "Warner Brothers" un citu ierakstu kompāniju produktus, kas ir saistītas ar jebkuru cilvēku, kas uzaudzis no septiņdesmitajiem gadiem līdz deviņdesmito gadu sākumam. Mēs orientējamies uz klientiem, kam ir nostaļģija pēc rokenrola vai hiphopa ziedu laikiem," stāsta vinila priekšmetu tirgotājs Patriks Čiriko.
Ekoloģijas speciālisti norāda, ka vinila krājumi ir problēma, kuru nevar vienkārši atrisināt, piemēram, ierokot tās zemē izgāztuvēs.
"Plates ir izgatavotas no polivinilhlorīda. Ja tās nonāk izgāztuvēs, var paiet simtiem gadu, kamēr tās sadalās dabiskā veidā. Šī viela piesārņo gruntsūdeņus un ir ļoti svarīgi atrast tai otrreizēju pielietojumu," skaidro Dabas resursu aizsardzības padomes pārstāvis Ēriks Goldsteins.
Kā atzīst vinila dizaineris Patriks, ja plate netiek vairs spēlēta, tad pārtopot par suvenīru pie sienas vai, papildinot kāda cita interjera priekšmeta dizainu, tā rada vidi, kurā ir patīkami klausīties sev tīkamos ierakstus un savā ziņā vinila muzikālā dzīve nekad nebeidzas.