Komerciālo mājputnu audzētājiem un piemājas mājputnu saimniecību īpašniekiem savlaicīgi jādomā par biodrošības pasākumu ieviešanu un ievērošanu, lai pasargātu savu ganāmpulku no bīstamām dzīvnieku infekcijas slimībām, tostarp putnu gripas, kas konstatēta vairākās Eiropas Savienības (ES) valstīs.
2014.gada 5.novembrī Vācija paziņoja par augsti patogēnās A tipa putnu gripas vīrusa H5N8 apakštipa apstiprināšanu nobarojamo tītaru novietnē valsts ziemeļaustrumos. Visi 31 000 tītari, kas atradās skartajā novietnē, tika nogalināti un iznīcināti, lai apkarotu bīstamo slimību.
24.novembrī, aktīva putnu gripas monitoringa ietvaros savvaļas putniem, Vācijas ziemeļaustrumos tika nomedīti un uz putnu gripas vīrusa klātbūtni izmeklēti klīniski veseli ūdensputni. Laboratorisko izmeklējumu rezultāti bija pozitīvi.
Vācijā atklātais augsti patogēnās A tipa putnu gripas vīruss ir identisks Āzijas valstīs Japānā un Ķīnā atklātajam putnu gripas A tipa vīrusam H5N8. Decembrī Vācijā reģistrēti trīs putnu gripas uzliesmojumi.
Novembra vidū arī Nīderlande un Apvienotā Karaliste, bet decembrī arī Itālija ziņoja par vairākiem slimības augsti patogēnas A tipa putnu gripas H5N8 uzliesmojumiem valstī gan vaislas putnu, gan noslēgta cikla dējējvistu saimniecībās. Visās novietnēs, kurās tika konstatēts augsti patogēnais putnu gripas vīruss, novietnē mītošie putni tika nogalināti un iznīcināti.
2014.gada sākumā Korejas Tautas republika (KTR) ziņoja Starptautiskajam Epizootiju birojam (OIE) par augsti patogēnās A tipa putnu gripas H5N8 vīrusa izraisītas saslimšanas izplatīšanos republikas teritorijā. Īsā laika periodā tika atklāti 29 slimības uzliesmojumi zosu, pīļu un cāļu novietnēs. Slimības apkarošanas nolūkos vairāk, kā 600 tūkstoši putni tika nogalināti un iznīcināti. Pakārtoti slimības uzliesmojuma gadījumi tika reģistrēti visa gada garumā.
2014.gada aprīlī augsti patogēnās A tipa putnu gripas H5N8 vīruss tika atklāts Japānā, bet oktobrī par saslimšanu ar šo vīrusu ziņoja arī Ķīna.
Divās no trim putnu gripas skartajām ES valstīm vīruss konstatēts migrējošo savvaļas putnu populācijā, kas liecina, ka pastāv augsts risks ievazāt šo ierosinātāju Latvijas mājputnu populācijā.
Latvijā PVD nolēmis paaugstināti pievērst uzmanību vīrusa izplatības iespējamam riskam putnu novietnēs. Tuvākajā laikā paredzēts nodrošināt ciešu sadarbību ar visiem mājputnu sektorā nodarbinātajiem, kā arī ar ornitologiem un veterinārajiem epidemiologiem, lai spētu darboties dažādos slimības uzliesmojuma gadījumos, kā arī plānota plašāka informācijas apmaiņa un sadarbība šajos jautājumos starp ES dalībvalstīm.
Putnu gripa ir dzīvnieku sevišķi bīstama infekcijas slimība, ko izsauc A tipa gripas vīruss. Saslimt var gan mājputni (pīles, zosis, tītari, vistas un paipalas), gan savvaļā dzīvojošie migrējošie putni, gan ūdensputni, gan arī dekoratīvie putni.
Putnu gripas vīrusam ir iespējami vairāki tipi, kā arī sastopami vairāki vīrusa apakštipi. Atkarībā no putnu saslimšanas biežuma, putnu gripu klasificē kā zemi patogēno (izraisa reti vai neizraisa nekādas slimības klīniskās pazīmes) un augsti patogēno, kas vienmēr raksturojas ar putnu saslimšanu un izraisa to bojāeju. To, vai gripas vīruss ir klasificējams kā augsti vai zemi patogēns, var noteikt veicot laboratoriskos izmeklējumus.
Zināms, ka savvaļā mītošo ūdensputnu elpošanas un gremošanas orgānu sistēmās putnu gripas vīruss ir parasts "iemītnieks" un saslimšanu neizraisa. Vēsturiski savvaļas ūdensputni ir zināmi kā putnu gripas vīrusa rezervuāri dabā un tā pārnesēji uz citiem, slimības uzņēmīgajiem īpatņiem.
Ar putnu gripas vīrusu var inficēties tieša kontakta ceļā ar slimu putnu, tā ķermeņa izdalījumiem - īpaši fēcēm un izkārnījumiem, vai ar vīrusu aptraipītu barību, ūdeni, priekšmetiem, arī putnu kopēja drēbēm un apaviem.
Ir iespējama tieša vīrusa pārnešana no vienas mājputnu novietnes uz citu novietni, pārvietojot putnus, ar cilvēku kustību, ja putnu kopēja apģērbs un apavi ir aptraipīti ar slimības izraisītāju, kā arī ar aptraipītiem transportlīdzekļiem, inventāru, būriem/krātiņiem un barību. Augsti patogēnās A tipa putnu gripas vīruss var ilgi saglabāties apkārtējā vidē, īpaši pie zemas apkārtējās vides temperatūras.
Īpaša putnu gripas uzraudzība notiks putnu aktīvās migrācijas laikā gan pavasarī, gan rudenī, kad PVD veiks izmeklējumus piemājas un komerciālajās mājputnu saimniecībās. Savukārt pasīvā putnu gripas uzraudzība plānota, saņemot informāciju no iedzīvotājiem par vienuviet atrastiem daudziem mirušiem ūdensputniem.