Rīta Panorāma

Pompejos atrod pēc grieķu mīta par Friksu un Helli veidotu fresku

Rīta Panorāma

Intervija ar LDDK prezidentu Andri Biti

Latvijā pēta zāles, kas palīdzēs cīnīties ar Malāriju

Latvijā pēta savienojumus, kas var palīdzēt cīņā ar malāriju

Lai gan Latvija atrodas gana tālu no tropiskākām valstīm, tieši pie mums norit veiksmīgi pētījumi, kas nākotnē varētu sekmēt odu pārnēsātās slimības malārijas ārstēšanu. Elīna Līdumniece ir viena no zinātniekiem Latvijas Organiskās sintēzes institūtā (OSI), kas veic sekmīgus šādus pētījumus jaunu zāļu izstrādē.

OSI pētniece Elīna Līdumniece jau skolas laikā sapratusi, ka viņu ļoti interesē un arī labi padodas mācības ķīmijā.

Viņa norādīja: "Mani vienmēr ļoti interesēja, kā strādā lietas, kā satiekas molekulas, kā reaģē. Pamatskolā tas bija vienkāršāk, bet man likās ļoti interesanti, kā mēs varam no mazām molekulām salikt lielas molekulas."

Vēlāk studējusi ķīmiju un sākusi strādāt Latvijas Organiskās sintēzes institūtā. Nupat viņa saņēmusi arī Latvijas Zinātņu akadēmijas piešķirto Solomona Hillera vārdā nosaukto balvu jaunajiem doktoriem biomedicīnā un jaunu zāļu izstrādē par darbu "Malārijas enzīmu inhibitoru izveide".

"Šis ir projekts, ko es pārņēmu no sava kolēģa, kurš iepriekš strādāja šajā tēmā. Bija jau nelielas iestrādes, bija atrasts enzīms, kas ir ļoti aktuāls malārijas dzīves ciklā. Malārijai viņš ir ļoti svarīgs. Laika gaitā konstatējām, ka, ierobežojot jeb inhibējot šo enzīmu, mēs varam apstādināt malārijas kā slimības izplatīšanos," viņa norādīja.

Savos pētījumos Elīna izstrādājusi vispotenciālākos inhibitorus jeb, vienkāršiem vārdiem sakot, savienojumus, kas deaktivē enzīmu. Šos savienojumus, iespējams, nākotnē varētu izmantot malārijas zāļu ražošanai.

Organiskās sintēzes institūta kolēģi Elīnai gan kā personībai, gan kā zinātniecei velta tikai pozitīvus vārdus.

OSI direktora vietnieks par kolēģi sacīja: "Elīna ir pelnīti saņēmusi atzinību no Zinātņu akadēmijas, jo šis tiešām ir pasaules līmeņa atklājums, kas tika veikts disertācijas ietvaros. Domāju, ka šī atzinība motivēs Elīnu sasniegt jaunas zinātniskās virsotnes."

Savukārt institūta pētniece Anna Lielpētere norādīja: "Elīnu mūsu laboratorijā zina pilnīgi visi, jo viņa rūpējas par reaģentu, materiālu un visu pārējo kārtību un uzskaiti. Ja kāds kaut ko nevar atrast, tad pirmais cilvēks, kam jautāt, būs Elīna. Šī rūpība pret detaļām ļoti labi sasaucas ar viņas zinātnisko darbību un to, cik rūpīgi viņa strādā un pievērš uzmanību dažādiem sīkumiem, ko citi varētu palaist garām. Elīnai ir ļoti zaļi īkšķīši. Viņai ir divas filiāles ar augiem. Nokrautas pilnas palodzes. Viņai ļoti labi sanāk par tiem rūpēties."

Uz savu darba vietu Latvijas Organiskās sintēzes institūtā Elīna ikdienā nākot ar prieku. "Zinātnē mani aizrauj tas, ka dienas nav vienādas. Ir ļoti daudz radošuma ikdienā. Arī vienu un to pašu reakciju es varu veikt ļoti dažādos veidos. Es ikdienā ļoti daudz ko jaunu uzzinu, pamēģinu kaut ko jaunu, un līdz ar to nekad nav rutīnas," viņa norādīja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti