Tapis rīcības plāns nepilngadīgo grūtnieču atbalstam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 11 mēnešiem.

Ir tapis rīcības plāns 2022.–2025. gadam nepilngadīgo grūtnieču atbalstam. Tas noticis pēc Bērnu slimnīcas fonda organizētajām diskusijām un domnīcām, kurās piedalījās nozares speciālisti un valsts un pašvaldību iestāžu pārstāvji.

Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa
00:00 / 00:32
Lejuplādēt

No 2022. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 31. oktobrim Bērnu slimnīcas fonds īstenoja Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) finansētu projektu "Mazaizsargātas sabiedrības grupas interešu aizstāvība, veidojot valsts atbalsta sistēmu: Rīcības plāns 2022.–2025. gadam nepilngadīgo grūtnieču atbalstam Latvijā." Tā mērķis bija iesaistīt sabiedrību un izveidot rīcības plānu, kas vērsts uz nepieciešamo nepilngadīgo grūtnieču atbalsta pakalpojumu iekļaušanu valsts apmaksātā atbalsta sistēmā, kā arī preventīvām darbībām.

"Pirms pāris dienām darbu uzsāka 14. Saeimas deputāti, kuri saņems šo rīcības plānu un ar kuriem kopā ceram izveidot atbalsta sistēmu nepilngadīgām grūtniecēm un māmiņām. Kvalitatīvais pētījums un domnīcas labi norādīja uz lietām, kas būtu jāpaveic, un ka svarīga ir ne tikai valsts palīdzība un sistēma, bet arī apkārtējo cilvēku attieksme. Ir svarīgi atcerēties, ka gan jaunajām meitenēm, gan viņu bērniņiem ir nepieciešams atbalsts, sākot no labiem vārdiem un sirsnīgas attieksmes, līdz praktiskām lietām, lai varētu aprūpēt bērnu un vienlaikus pabeigt mācības skolā. Valsts līmenī tās ir rūpes par diviem bērniem, kuri ir ļoti neaizsargāti un kuru nākotne ir tieši atkarīga no palīdzības, kāda tiks nodrošināta gan grūtniecības laikā, gan pēc bērniņa piedzimšanas," komentēja Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Projekta ietvaros sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociēto profesori un Sabiedrības veselības institūta direktori Andu Ķīvīti-Urtāni, tika veikts pētījums par sievietēm, kuras iznēsājušas un dzemdējušas bērnus vēl pirms pilngadības sasniegšanas. Pētījuma ietvaros tika veiktas padziļinātās intervijas gan ar sievietēm, kuras pēdējo gadu laikā kļuvušas par nepilngadīgām māmiņām, gan dažādu nozaru ekspertiem, kuri ar šādām sievietēm strādā. Šis ir pirmais šāda veida pētījums Latvijā, kurš sniedz ieskatu gan apstākļos, kādos nepilngadīgās meitenes atrodas grūtniecības laikā un pēc dzemdībām, gan jauno māmiņu un speciālistu novērojumi par atbalsta sistēmas trūkumiem. Ar pilniem pētījuma rezultātiem var iepazīties šeit.

Savukārt paralēli notikušajās diskusijās un domnīcās ar jomas speciālistiem tika apskatītas tādas tēmas kā "Esošās situācijas skaidrojums nepilngadīgo jauniešu grūtniecības jomā", "Citu valstu pieredze un labās prakses piemēri sociālā atbalsta sniegšanā", "Tēva loma/iesaiste bērna audzināšanā", "Citu valstu pieredze un labā prakse prevencijas un medicīnas griezumā".

Pateicoties gan kvalitatīvajam pētījumam un analītiskajiem materiāliem, kas tika gatavoti katrai diskusijai un domnīcai, gan aktīvajai dalībnieku iesaistei, tika sagatavots rīcības plāns 2022.–2025. gadam, kurā iezīmētas sešas attīstības perspektīvas:

  1. Preventīvais darbs: pirms grūtniecības iestāšanās
  2. Sistemātiskie risinājumi
  3. Darbs ar sievietēm – nepilngadīgām grūtniecēm/māmiņām
  4. Darbs ar apkārtējiem
  5. Darbs ar profesionāļiem
  6. Praktiskā palīdzība / praktiskie risinājumi.

Bērnu slimnīcas fonds saka lielu paldies visiem diskusiju un domnīcu dalībniekiem par ieguldījumu rīcības plāna 2022. – 2025. gadam izveidē. Ņemot vērā lielo dalībnieku skaitu un aktīvo dalību diskusijās, ir skaidri redzams, ka jautājums ir aktuāls un prasa īpašu uzmanību no valsts puses.

Lai iesāktais darbs pie atbalsta sistēmas izveides turpinātos, sagatavotais rīcības plāns tiek nosūtīts arī atbildīgajām ministrijām un Saeimai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti