Pavasara laikā bērniem ir vairāk nobrāzumu, pušumu, kukaiņu kodumu – ārā ir siltāks, bērni iet ārā plānākās drēbēs, krītot gūst traumas, bieži tās ir nelielas un brūces var apstrādāt mājās, liecina Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ( BKUS) Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļas virsārstes Allas Silovas pieredze.
Arī aptiekā var redzēt, ka skrituļošanas un riteņbraukšanas sezona ir sākusies, uzsver “Mēness aptiekas” farmaceite, trīs bērnu mamma Ieva Virza.
Speciālisti sniedz ieteikumus vecākiem bērnu brūču apkopšanā mājas apstākļos, medikamentu un pārsienamā materiāla izvēlē.
Brūču aprūpes ABC:
- Brūci iztīra ar tekošu ūdeni (ne ar lielu spiedienu), var izmantot neitrālas ziepes, dezinfekcijas šķidrumus.
- Brūci nosusina.
- Pirms pārsēja uzlikšanas brūci apstrādā, ieteicams ar spirta nesaturošiem dezinfekcijas līdzekļiem. Ieteicami joda saturošie līdzekļi uz ūdens bāzes. Ar agresīviem dezinfekcijas līdzekļiem var apdedzināt brūces malas un padarīt to lielāku, tāpat šādi apstrādātai brūcei grūtāk noteikt iekaisuma plašumu un dziļumu, ja tāds veidojas.
- Uzliek pārsēju.
Pievērsiet uzmanību!
- Briljantzaļo un zilo graudiņu šķīdumus ārsti neiesaka izmantot.
- Sudraba saturošu spreju lieto, bet jāseko individuāli, jo mēdz būt alerģiskas reakcijas. Šo preparātu nepieciešamību izvērtē ārsts.
- Ūdeņraža pārskābi brūču apstrādē neizmanto, tā rada apdegumus.
- Jods jāizvēlas ūdens saturošā šķīdumā, ne uz spirta bāzes.
- Jāuzmanās ar dažādiem bišu produktiem, jo bērniem mēdz būt alerģiskas reakcijas.
- Ir aplicējami, izsmidzināmi plāksteri – šķidri, kas veido plēvīti, – to izmanto mazām brūcēm, bet ne lielām un dziļām brūcēm.
- Plāksterus nepieciešams izmantot elpojošus. Mājās ieteicams turēt sterilus marles pārsējus un plāksteri, ar ko marli nostiprināt. Pavisam mazām brūcēm var izmantot gatavus plāksterus, kuriem ir neliela marles kārtiņa, bet var arī uzlikt papildus marles pārsēju zem šāda plākstera.
- Aptiekā var iegādāties ūdens necaurlaidīgus plāksterus, tos var izmantot, ejot dušā. Pēc dušas brūcei uzliek elpojošu plāksteri.
- Ne krēmus, ne ziedes svaigas brūces apstrādei nevajag izmantot, jo tās aizkavē skābekļa piekļūšanu brūcei. Sadzīst tīra brūce, kurai piekļūst skābeklis.
- Ja asiņošana ir ilgstoša, ja brūce vizuāli šķiet dziļa un nelīdzena, tad jāmeklē ārsta palīdzība.
- Ja ir dziļi ievainojumi, nav ieteicams iet peldēt, ar mazākām brūcēm varētu peldēt, pēc peldes jādezinficē brūce, jāuzliek tīrs pārsējs.
- Saules apdegumiem, kukaiņu kodumiem pirmajai palīdzībai jau no maza bērna vecuma aptiekās nopērkami aerosoli, tie mazina niezi, apsārtumu, tos neliek uz vaļējas brūces. Uz kukaiņu kodumiem tos var lietot, bet ne tad, ja bērns koduma vietu ir stipri sakasījis.
- Uzmanīgiem jābūt ar piesūkušos ērču noņemšanu.