Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics Latvijas Radio pauž, ka vardarbība ģimenē nav tikai ģimenes problēma, tā ir visas sabiedrības kopēja problēma. 2017. gadā tika veikts apjomīgs socioloģisks pētījums, kurā secināts, ka vardarbību gadījumu skaits, kad cietušie nevēršas pēc palīdzības, ir 56%. Šobrīd reģistrētā statistika palielinās tāpēc, ka sabiedrība kļuvusi atklātāka, slēptā joma paliek mazāka.
Statistika liecina, ka fiziskais varmāka ir vīrietis 40 līdz 45 gadu vecumā nereģistrētās attiecībās (šeit fokuss ir uz fizisko vardarbību, emocionālā vardarbība nešķiro vecumu un dzimumu).
Akcijas #NoņemRozāBrilles mērķauditorija ir jaunieši ap 14 gadiem, kuri sāk veidot attiecības. Tas ir īstais brīdis, lai liktu jaunietim saprast, kas pieļaujams attiecībās, kas ne. Vardarbība nešķiro nevienu no mums, bieži tās ir šķietami normālas ģimenes, kur bērns arī mājās to visu var redzēt un piedzīvot, līdz ar to arī pārmantot šādas attiecības.
Kopā ar psihoterapeiti ir izstrādātas pazīmes, kuras izprotot, būtu iespējams saprast, vai attiecības ir veselīgas vai ne. Piemēram, pārmērīga kontrole, slimīga greizsirdība (pārākuma izrādīšana pār otru cilvēku). Pateikt cilvēkiem, ka tas nav normāli, ir daļa no prevencijas.
Informatīvajā akcijā #NoņemRozāBrilles Valsts policija un psihoterapeite Marija Ābeltiņa aicina jauniešus būt modriem, neļaut sev darīt pāri un iemācīties savlaicīgi atpazīt iespējamo varmāku, savukārt līdzcilvēkiem – nebūt vienaldzīgiem. Par upuri var kļūt gan sieviete, gan arī vīrietis. Lūk, septiņas agrīnas brīdinājuma pazīmes, par kurām der atcerēties, iepazīstoties un novērtējot partneri!
- Uzraudzīšana – seko līdzi katram tavam solim un grib par visu atskaiti. “Es tev nosūtīju jau piecas īsziņas, tu neatbildēji 20 minūtes! Kur tu biji?”
- Īpašnieciskums – greizsirdība pat uz taviem ģimenes locekļiem un labākajiem draugiem, ko attaisno ar rūpēm un mīlestību. “Tu taču zini, cik tu man esi svarīga/-s! Man šķiet, ka tu pārāk daudz laika pavadi ar māsu, viņai ir slikta ietekme uz tevi!”
- Sasteigšana – vēlme sasteigt attiecības, ignorējot tavas personiskās robežas. “Es tevi šodien ieraudzīju un sapratu – tas ir uz mūžu! Mums noteikti jāprecas!”
- Sīkumainība – ātri aizsvilstas par vismazākajiem sīkumiem. “Kā var nepareizi turēt rokās dakšiņu?! Tas ir nepieņemami!”
- Pārākums – uzskata, ka viņam/-ai vienmēr pienākas īpaša uzmanība un attieksme. “Es nesaprotu, ko nozīmē, ka esi nogurusi/-is?! Es esmu ieplānojis/-usi randiņu, mums ir jātiekas! Vai tad es par velti plānoju?”
- Aizvainojums – vienmēr uzskata, ka apkārtējie izturas pret viņu netaisnīgi. “Mani neviens nekad nesaprot!”
- Vainošana – savās negatīvajās emocijās vaino tikai citus. “Visas manas bijušās bija briesmīgas, neatsaucīgas, nesievišķīgas un izlaistas. Tu gan esi eņģelītis!”
Eiropas Savienības pētījumi liecina, ka, salīdzinot ar vidējiem rādītājiem Eiropā, Latvijā vardarbības līmenis pret sievietēm ģimenēs ir augsts – ik dienu cieš vairāk nekā simt sieviešu. Vardarbībai nav tikai fiziska izpausme, varmāka ietekmēt var arī psiholoģiski, seksuāli un ekonomiski. Vardarbība ietver tieksmi kontrolēt, dominēt un pazemot, tā nav īslaicīga nejaušība. Turklāt tā ir novērojama dažādos sabiedrības sociālajos slāņos neatkarīgi no partnera izglītības līmeņa, materiālā stāvokļa vai vecuma un tautības.
“Parasti viss sākas pavisam nevainīgi. Attiecību sākumā potenciālais varmāka var slēpt savu patieso būtību vai iemīlēšanās karstumā daļēji apslapēt savu dabu, izskatoties pievilcīgs, jauks un uzmanīgs. Viņš var radīt iespaidu, ka dara visu, lai otrs justos novērtēts un mīlēts, vienlaikus nemanot pārņemt kontroli pār otra dzīvi, līdz ir jau par vēlu. Tāpēc svarīgs ir attiecību sākumposms, lai identificētu iespējamos draudus. “Rozā briļļu periodā”, kad viss tiek uztverts ar lielām cerībām un gaidām, svarīgi ir saglabāt modrību, lai laikus pamanītu agrīnos brīdinājuma signālus, tādējādi pasargājot sevi,” uzsver kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Marija Ābeltiņa, uzskatot, ka brīdinājuma signālu apguve ir jāsāk agrā vecumā, jo, iekļūstot vardarbīgo attiecību apburtajā lokā, no tā izkļūt ir grūti.