Šīs pārmaiņas likumdošanā stiprinās ģimenes institūtu, ļaujot savlaicīgi pārtraukt izirušu laulību. Ja pāris par visu vienojies, laulību var šķirt jau nākamajā dienā, akcentē Saeimas deputāte Inese Voika.
Zvērināts advokāts, Zvērinātu advokātu padomes loceklis, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes pasniedzējs Mārcis Krūmiņš pauž, ka bēdīgi redzēt tiesās situācijas, kad viens no pāra vēlas šķirties, bet otrs, pamatojoties uz likumu, var speciāli šķiršanos aizkavēt. Praksē vairāk bijušas situācijas, kad tīši novilcina šķiršanu, praksē nācies pieredzēt, ka to vairāk dara sievietes, bet ir arī gadījumi, kad laulības šķiršanu novilcina vīrieši.
Valstu pieejas šķiršanās procesā, ņemot vērā šķirtas dzīves kritērijus, ir dažādas, skaidro Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta direktore Dagnija Palčevska.
Ja puses var vienoties, iespējams laulību šķirt pie notāra. Ja kāda no pusēm nepiekrīt laulības šķiršanai, sniedz tiesai prasību.
Laulību šķirt gada laikā nozīmē arī mazināt šķiršanās stresu, akcentē Krūmiņš.
Ja lieta ir tiesā, tad saprotams, tas rāda, ka laulātajiem ir domstarpības. "Ja es gribu pierādīt partnerim un pasaulei, ka man ir taisnība, tad visbiežāk mēģina situācijā iesaistīt bērnu. Tikai laiks rādīs, vai likuma grozījumiem ir pozitīva dinamika. Ja pieaugušie savas ambīcijas risina uz bērnu rēķina, tad saīsinājums uz gadu ir labi, lai mazinātu psihoemocionālo slodzi bērnam. Pieredze rāda, ka bērnus izmanto šķiršanās lietās, tāpēc likumdevējam ir jāiejaucas, lai pārstātu šādus procesus paildzināt," pauž psihoterapeite Inese Putniece.
"Es iesaku doties pie mediatora vai pāru terapeita, lai atvieglotu šķiršanās procesa emocionālo pusi, lai šķirtos cieņpilni," uzsver Putniece.