Kāpēc automašīnā ir jāliek drošības jostas? Fizikas eksperiments ar jēlu olu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 7 mēnešiem.

Drošības jostu lietošana automašīnā nepieciešama, lai avārijas gadījumā cilvēks neturpinātu kustību pa automašīnas salonu, bet būtu nostiprināts pie auto sēdekļa. Nepiesprādzēts cilvēks avārijas brīdī var gūt smagas traumas, saduroties ar dažādām auto daļām – ļoti bieži cilvēks ar galvu atsitas pret auto vējstiklu. Eksperiments – kā darbojas inerce.

Martā aicinām vecākus kopā ar bērniem pētīt fiziku sev apkārt – katru dienu piedāvāsim vienu aktivitāti dažāda vecuma bērniem.

 

 

 

Fizikas izzināšanas mēnesis mazajiem

Fizikas izzināšanas mēnesis mazajiem

Projekta tēmas:

  • gaisma,
  • elektrība,
  • kustība,
  • siltums.

Katru dienu LSM.lv publicēsim vienu aktivitāti.

Spēles, krāsojamos un izdrukājamos materiālus par šo tēmu var meklēt Bērnistabā.

 

Uzdevumu veikšanai izprintējiet darba lapas par tēmu "Kustība":

 

Dokumenti

Kustība. Darba lapas

Lejuplādēt

4.7 MB

 

 

 

 

Kāpēc nepieciešama drošības josta?

Veic eksperimentu ar olu, lai pārbaudītu, cik nozīmīga ir drošības jostu lietošana automašīnā!

 

 

Ilustrācija no publikācijas žurnālā "Ilustrētā junioriem"

Visiem zināms, ka automašīnā ir jāpiesprādzējas. Tas nav tikai stingrs noteikums, kas jāievēro, bet gan padoms, kas var izglābt dzīvību, ja auto strauji apstājas vai iekļūst avārijā. Lai pārbaudītu, kā cilvēku pasargā drošības josta, “Fizmix.lv” iesaka veikt eksperimentu ar jēlu olu un pašdarinātu auto.

Nepieciešams:

  • 2 kokteiļa salmiņi.
  • Karstā līme.
  • Putaplasta plāksne.
  • 2 koka irbulīši (garāki par kokteiļu salmiņiem).
  • Jēla ola.
  • Olu kārba.
  • Šķēres.
  • Gumijas.
  • 4 PET pudeļu korķīši.
  • Līmlente.
  • Urbis (var iztikt ar spicu, asu priekšmetu – adata, skrūve).

 

Norise:

  1. Veido korpusu. No putaplasta vai cita pietiekami stingra un viegla materiāla izgriež aptuveni 20 cm garu un 10 cm platu taisnstūri. Tas būs automašīnas modeļa pamats. Apakšā ar līmlenti pielīmē divus kokteiļsalmiņus, kuros turēsies riteņu asis. Kokteiļa salmiņiem jābūt nedaudz garākiem, nekā izgrieztā kartona platums.
  2. Montē riteņus. Korķīša vidū izurbj caurumiņus, kas ir tik lieli, kā koka irbulīši. Irbulīšus ievieto kokteiļa salmiņos, uz katra koka irbulīša uzsprauž vienu vāciņu – riteni.
  3. Aplīdzina. Apgriež koka irbulīšu garumus, ar karsto līmi korķīšus pielīmē pie irbulīšiem.
  4. Gatavo sēdekli. No olu kārbas izgriež vienu “ligzdiņu” – sēdeklīti olai. Sēdeklīti ar karsto līmi pielīmē pie putaplasta automašīnas korpusa.
  5. Apsēdina olu. Jēlo olu ieliek sēdeklītī un ar pāris gumijām (var izmantot matu gumijas) piestiprina pie sēdeklīša. Olai vajadzētu turēties pie sēdekļa arī tad, ja mašīnu apgrieztu ar kājām gaisā.
  6. Ieripina. Mašīnu ar nostiprināto olu noliek uz taisnas virsmas un spēcīgi iestumj pret sienu, lai mašīna atsistos pret sienu. Gumijām triecienā ola būtu jānotur sēdeklī.
  7. Atkārto. Šo eksperimentu izmēģina vēlreiz, tikai tad olai noņem gumijas. Mašīnai saduroties ar sienu, ola izgritīs no sēdekļa, atsitoties sašķīdīs vai ieplaisās. Līdzīgi notiek ar nepiesprādzētu cilvēku automašīnā, ja tas iekļūst automašīnu sadursmē. Tāpēc vienmēr nepieciešams auto piesprādzēties un atgādināt citiem to darīt.

Kā tas darbojas?

Iedomājieties, ka tu stāvi autobusā, kas brauc pa pilsētu ar ātrumu 50 km stundā. Arī pasažieri kopā ar autobusu brauc ar tādu pašu ātrumu. Ja autobuss strauji bremzē, pasažieris nebremzē, bet mazu brīdi turpina kustēties uz priekšu ar tādu pašu ātrumu, tāpēc sliecas uz priekšu. Šis ir viens no Ņūtona likumiem, to sauc par inerci. Tieši tāpat notiek ar “nepiesprādzēto” olu eksperimentā. Ja ap olu nav gumiju, kas to notur sēdeklī, tad ola turpina lidot ar iepriekšējo ātrumu un triecas pret sienu.

Krāsojami zīmējumi un spēles par fizikas tēmu atrodami Bērnistabā.

 

Bērnistaba martā, sadarbojoties ar Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociāciju (LETERA) un AS "Latvenergo" portālu fizmix.lv, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu apkārtējās pasaules izzināšanai.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti