Grūtnieču aprūpe krīzes situācijā
Dzīve ir mainījusies. Ir plānveida pakalpojumu un konsultāciju ierobežojumi, bet nav mainījusies slimnīcu un stacionāru palīdzība. Turpinās grūtnieču aprūpe, bet ir izmaiņas.
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Medicīniskās ģenētikas un prenatālās diagnostikas klīnikas vadītāja Ieva Mālniece pauž, ka BKUS ģenētikas klīnikā grūtnieču aprūpes ikdiena ļoti mainījusies. Uz vizītēm grūtnieces aicina nākt vienas, bez pavadošām personām, mediķi plāno vizītes, lai apmeklētāji nesatiktos, tā mazinot infekcijas risku.
Grūtnieces ir ļoti satrauktas gan par situāciju valstī, gan vizīšu pieejamību pie ārsta. Speciālisti uzskata, ka viss ir sakārtojams, ir dažādas iespējas, arī attālinātas konsultācijas.
Radio klausītāja satraukta, ka viņai iestājusies grūtniecība, bet tikt pie ārsta uz vizīti nav viegli, daudzviet atsaka. Grūtniecei pie ārsta jānokļūst pirmajā trimestrī – trīs mēnešu laikā, kopš grūtniecības iestāšanās, satrauktās topošās māmiņas nomierina ginekoloģijas speciāliste Vija Veisa. Pirmā trimestra vizīte 12 13 nedēļās, kā bija iepriekš, pareizi veikts pirmais izmeklējums ir svarīgs, bet apmeklējums nedēļu ātrāk vai vēlāk neko nemainīs, ja māmiņa jūtas labi. Otrs ir anatomijas skrīnings 20 nedēļā.
Mālniece aicina pacientus būt saprotošiem, pasargāt savus ārstus, izsverot nepieciešamību steidzami apmeklēt ginekologu, ja nav īpašu sūdzību.
Grūtnieču aprūpe valstī tiek nodrošināta, bet nedaudz mazāk notiek plānveida vizītes pie ginekologa ikgadējiem ārsta apmeklējumiem.
Kā topošām mammām saglabāt sirdsmieru
Krīzes laikā, palīdzot grūtniecēm, ļoti daudz, var izdarīt attālināti, liecina psiholoģes Diānas Zandes un dūlas Janas Biezās pieredze.
Jaunās māmiņas slimo ar perfekcionismu, Diāna Zande šajā faktā saskata satraukuma iemeslu. Tomēr, ar trauksmi ir jāstrādā, speciālisti var palīdzēt izvērtēt notiekošo. Pieredze liecina arī, ka satraukums šobrīd nav par infekciju, topošajām māmiņām jautājumi ir ierastie, tādi, kas bijuši arī iepriekš.
Jana Biezā novērojusi, ka visvairāk topošās māmiņas šobrīd satrauc fakts, ka partneris nedrīkst piedalīties dzemdībās, bet bieži zem šīm bailēm slēpjas bailes no dzemdībām.
Satraukties par dzemdībām ir normāli, jo daba sievieti gatavo faktam, ka notiks kas svarīgs. Šībrīža gaidošās mammas Diāna Zande rosina aprunāties ar savām mammām un vecmāmiņām par viņu dzemdību pieredzi, tad vairāk fokuss novirzīsies uz to, ko var darīt dzemdībās, palīdzot sev un savam bērnam.
Mamma, kura par visu uztraucas, iedod savam bērnam satrauktu pasauli, mierīga mamma iedod bērnam mierīgu pasauli. Topošai mammai ir jāaug sevī, iesaka Diāna Zande.