Klīniskais psihologs, Pusaudžu resursu centra programmu virsvadītājs Emīls Ūdris akcentēja, ka pirmās romantiskās attiecības ir nozīmīga daļa no pusaudžu vecumposma. Svarīgi jauniešus atbalstīt un ļaut viņiem šīs attiecības veidot.
Dažreiz vecāki nezina, kā rīkoties, un izvairās no sarunas. No jauniešu vecumposma atkarīgs attiecību līmenis, vecāku atbalstam svarīgi būt vecumposmam atbilstīgam, pielāgoties pusaudžu vajadzībām.
Iesakām!
Jauniešu jautājumus un speciālistu atbildes par intīmo veselību un attiecībām meklējiet sadaļā "Zinātiekāre"
Ja pusaudzis veido attiecības, priecājamies par to, jo daudzi pusaudži ir ierāvušes sevī, attiecības neveido, pauda organizācijas "Papardes zieds" vadītāja Iveta Ķelle. Lai pusaudži uzticētos vecākiem, ieteicams veidot pietiekami atklātas attiecības. Jau pirmsskolas vecumā bērnam māca, ka viņam drīkst būt viedoklis, mēs to respektējam, tāpat ir pusaudžu vecumā.
Bērnu un pusaudžu ginekoloģes, dzemdību speciālistes Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā un Rīgas Dzemdību namā Lauras Lūses ieteikums vecākiem, runājot ar pusaudzi, nemulst, uzsākt sarunu, pārliecināties, vai pusaudži zina pietiekami daudz, lai pasargātu sevi un savu veselību. Meiteni var iedrošināt doties pie ārsta un uzdot interesējošos jautājumus.
Pusaudžu laiks ir pārmaiņu periods arī vecākiem. Attiecības pusaudžu vecumā ir svarīgas, lai varētu veidot stipras attiecības pieaugušā vecumā, vecākiem jābūt atbalstošiem, uzsvēra Ūdris.
Ķelle iesaka vecākiem, ka sarunā ar meitenēm skaidri jāpasaka, ka tad, ja sākušās mēnešreizes, ir iespējams palikt stāvoklī, jo bieži bērni šo informāciju nespēj apkopot. Tāpat zēniem jāzina – ja ir slapjie sapņi, tad ir iespējams kļūt par tēvu.
Vecākiem jāzina, ka nekad bērns nav pārāk jauns, lai runātu ar viņu par attiecībām.
Ūdris vecākiem iesaka "atvērto durvju" metodi – redzot, ka jaunieša dzīvē notiek kādas izmaiņas, aicināt viņu uz sarunu tad, kad jaunietis jūtas tai gatavs.
Ķelle iesaka vecākiem izmantot situācijas, kad vecāki un bērni ir kopā, piemēram, brauc auto, dodas pārgājienā, skatās kopā filmu vai bauda citu mākslu veidus, tāpat pārrunāt dažādas ziņas, kas ir redzētas vai lasītas. Ķelle iesaka idejas sarunai meklēt arī internetā.