Tas ir unikāli, ka tik īsā laikā izdevies tehnoloģiskus risinājumus izstrādāt līdz tādai stadijai, ka tos var ieviest ražošanā un lietot, – uzsver zinātnieki, kuri piecos mēnešos izveidojuši trīs iekārtas telpu un personu dezinfekcijai.
"Mobils robots virsmu dezinfekcijai, dezinfekcijas vārti un iekārta gaisa un virsmu dezinfekcijai ar ultravioleto starojumu un ozonu.
Iekārta gaisa dezinfekcijai paredzēta lielu telpu dezinfekcijai. Tās iekārtas, kas ir pārdošanā, daudzas ir atvērtas un ultravioletais starojums nonāk cilvēka acīs, un, ja cilvēks tieši skatās, var sabojāt redzi. Mūsu iekārtā visas tās lampas ir noslēptas, [atklātas] tikai mazliet, kur ir gaisa ieplūde, izplūde. Bet tā ir atstarota gaisma, tas nav tiešais starojums," stāstīja Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas profesors Andris Martinovs.
Tas nozīmē, ka iekārtu var lietot arī tad, ja telpā atrodas cilvēki. Zinātnieki izveidojuši arī dezinfekcijas vārtus, kuros hipohlorskābi ar ultraskaņas palīdzību pārvērš tvaikā. Vārtus iedarbina distances sensori, cilvēkam nav jāspiež pogas. Iekārta noderēs vietās, kur personāls dezinfekcijai joprojām izmanto pulverizatora pudeles, riskējot inficēties no kolektīvi lietota priekšmeta. Infekciozā vidē cilvēka vietā strādās īpašs robots ar virsmu atpazīšanas sistēmu.
"Robots visu to sistēmu pārvadā un ļauj automātiski izsmidzināt dezinfekcijas šķidrumu, kur tas visvairāk nepieciešams.
Piemēram, uz rokturiem durvīm, pogām gaismas slēdžiem. Pievienotā vērtība ir tieši vertikālās virsmas [dezinficēšana], pateicoties sprauslām. Var sprauslu mehānismu papildināt ar citiem mehānismiem un pievērst uzmanību kādiem īpašiem elementiem gaiteņos vai industriālās telpās," stāstīja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes dekāns Agris Ņikitenko.
Līdzīgi kā vecāki bērniem rāda attēlus un stāsta, kas tas ir, arī Elektronikas un datorzinātņu institūta zinātnieki apmācīja robotu.
"Institūts iesaistījās, izstrādājot mašīnredzes sistēmu, lai atpazītu dažādus objektus, kam cilvēki bieži pieskaras, lai dezinficētu, lai atpazītu arī objektus, ko nedrīkst dezinficēt, jo tas ir ļoti svarīgi ražošanas telpās, kur ir ļoti jūtīgas lietas. Apsmidzinot var radīt bojājumus. Mēs apmācam, mēs pasakām – re, kur šis objekts ir rokturis vai slēdzis, vai elektronikas plate, kuru nedrīkst dezinficēt," stāstīja Elektronikas un datorzinātņu institūta pētnieks Aleksandrs Ļevinskis.
Iekārtu prototipi ir četru zinātnisko institūciju – RTU, Elektronikas un datorzinātņu institūta, Latvijas Universitātes Atomfizikas un spektroskopijas institūta, kā arī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas – kopdarbs.
"Ja ir vajadzība, reāls pieprasījums, Latvijas zinātnieki spēj mobilizēties ļoti īsā laikā un nonākt līdz ļoti konkrētam rezultātam.
Jautājums – kāds ir uzstādījums. Šajā gadījumā uzstādījums bija ļoti konkrēts – dabūt prototipu. Un mēs to izdarījām," uzsvēra RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna.
Zinātnieki izstrādā arī jauna veida sejas maskas un aizsargtērpus, kā arī prototipus īpašiem pārklājumiem, kas iznīcinās baktērijas un vīrusus uz dažādām virsmām.