ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa aģentūras (NASA) astronauta Džozefa Akabas stāsts ir diezgan neparasts. 2004.gadā viņš pameta matemātikas skolotāja darbu, lai sekotu savam sapnim un kļūtu par Visuma pētnieku, un tieši tas viņam ir izdevies.
Šonedēļ viņš bija viens no astronautiem, kurš atgriezās no starptautiskās kosmosa stacijas. Tā bija jau trešā viņa misija kosmosā.
“Nekas nevar pārspēt pirmo skatu pa iluminatoru, kad redzi tuvojamies šo nelielo kosmosa staciju. No attāluma tā pat neizskatās īsta,” atzina astronauts Džozefs Akaba.
Pēdējās misijas laikā Akaba kopā ar citiem zinātniekiem veica virkni eksperimentu mikrogravitātes apstākļos, kuri varētu palīdzēt dažādu jaunāko tehnoloģiju izstrādāšanai. Tāpat arī mērīta Zemi sasniedzošā saules enerģija un veikti kosmosa stacijas uzturēšanas darbi, kuru dēļ nācies iziet atklātā kosmosā ar skafandru. Uz kosmosa izpētes nākotni Džozefs raugās ļoti cerīgi, uzsverot, ka jau pavisam drīz ceļošana kosmosā kļūs daudz pieejamāka.
“Nākamajā gadā vai nedaudz vēlāk NASA astronauti jau organizēs pirmos komerciālos lidojumus, un tas ir pirmais lielais solis. Tas nekad nekļūs par rutīnu, tas ir tehniski sarežģīti, taču es domāju, ka jau tuvākajā nākotnē būs daudz iespēju cilvēkiem lidot kosmosā,” sprieda Akaba.
Tikmēr paši astronauti arvien vairāk runā par iespējamu misiju uz Marsu.
“Galvenais mērķis, protams, ir aizlidot uz Marsu un pēc tam vēl tālāk. Esam pētījuši šo planētu ar robotiem-pašgājējiem, nu pienācis laiks uz Marsa dabūt cilvēkus,” pārliecināts astronauts.
NASA cer, ka pirmā cilvēka misiju uz Marsu mēs varam sagaidīt šā gadsimta trīsdesmitajos gados.