Šomēnes noslēdzies vairākus gadus ilgušais ES projekts "Garšvielu un garšaugu Eiropas tirdzniecības tīklu nosargāšana pret tīšu, nejaušu vai dabisku bioloģisko un ķīmisko piesārņojumu". Projektā kopā ar 10 dažādu citu valstu pētniekiem piedalījās arī Latvijas zinātniskais institūts BIOR.
Tā vadītājs Aivars Bērziņš norāda, ka vairāku ES valstu pētnieku uzmanība garšvielu un garšaugu kontrolei un iespējamiem riskiem pievērsta pēc E.coli baktērijas infekcijas izplatības, kas bija saistīta ar dīgstiem, ievestiem no Ēģiptes.
Latvijas ķīmiķu un speciālistu komanda projektā pētīja tieši bioloģiskā piesārņojuma atklāšanas metodes, tā noturību garšvielās un kaltētos augos, kā arī uzdevums bija meklēt veidus, kā paaugstināt piesardzību no iespējamiem riskiem šajā šķietami nelielajā pārtikas grupā.
Pētnieki atlasīja tādus populārākos garšvielu pasaules produktus kā piparus, baziliku. Tāpat vairāk uzmanību pievērsa tām garšvielām un garšaugiem, kuri iepriekš bija nonākuši Eiropas ātrās brīdināšanas sistēmā par kādu piesārņojumu. Bez riskiem projektā meklētas arī garšvielu viltojumu noteikšanas iespējas.
Rīgas Centrāltirgus paviljonos sastaptie pircēji lielākoties atzina, ka patiešam mēdz apjautāties pārdevējiem par garšvielu izcelsmi un sastāvu. Tiesa gan, vairāk nevis satraucoties par kādiem veselības riskiem, bet gan bažījoties, ka vēlamā garšviela nebūs kvalitatīva.
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) vērtē ka, patlaban ES ātrās brīdināšanas sistēmā ziņas par garšvielām parādoties reti. Pēdējā bijusi par sapelējuša kanēļa produkciju no Vjetnamas. PVD tirdzniecības vietās pārbauda garšvielu izcelsmi un uzglabāšanu. Garšvielu pārbaudēs tepat Latvijas laboratorijās pārkāpumi nav konstatēti.