Ar vienas dienas aizkavēšanos sliktu laikapstākļu dēļ, taču ar ļoti veiksmīgu startu Eiropas Kosmosa aģentūras teleskops uz nesējraķetes “Sojuz” pleciem aiznests izplatījumā no Franču Gviānas.
Pilnā nosaukumā “Eksoplanētas raksturojošais satelīts”, kas saīsināts kā “Heopss” par godu seno ēģiptiešu faraonam, darīs tieši to – pētīs citās zvaigžņu sistēmās esošās planētas, sūtot informāciju atpakaļ uz mūsu planētu.
“Ar “Heopsu” mēs negribam atklāt jaunas planētas, mēs gribam uzzināt vairāk par tām, kuras jau esam atklājuši. Pagaidām gan vēl nevarēsim pateikt, vai tās ir piemērotas apdzīvošanai, bet varēsim noskaidrot, no kā tās veidojušās – iežiem, ledus vai gāzēm,” stāstīja izpētes misijas vadītājs Dāvids Ērenreihs.
Visvairāk zinātniekus interesē eksoplanētas, kuras ir pilnībā atšķirīgas no tām, kas sastopamas Saules sistēmā. Tikai 30 centimetru platais teleskops nevarēs sniegt padziļinātu informāciju par to, vai uz planētām varētu pastāvēt atmosfēra, taču “Heopsa” darbs var likt labus pamatus izvēlē, kuras planētas vērts pētīt tālāk.
Eksoplanētām šogad pievērsta īpaša uzmanība ne tikai šī teleskopa dēļ. Nobela prēmiju fizikā šogad saņēma zinātnieki par pirmās eksoplanētas atklāšanu 1995. gadā. Kopš tā laika atklāti jau vairāk nekā četri tūkstoši citu zvaigžņu sistēmu planētu.