Digitālās brokastis

Pirmais latvietis uz Mēness - utopija vai realitāte?

Digitālās brokastis

Latvija var! Videospēļu kontrolieru izstrādātājs "Azeron"

ES piespiež "Apple" pie sienas un pirmais "Neuralink" čips cilvēka smadzenēs

Čips smadzenēs, izmaiņas «Apple» lietotājiem un «TikTok» jaunumi. Tehnoloģiju ziņas

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. "Fortnite" atgriežas "iPhone" un "iPad", ES būtiski ietekmējot "Apple" darbību

Eiropas Savienībā 7. martā stāsies spēkā Digitālo tirgu likums, kura mērķis ir novērst tehnoloģiju gigantu monopolizāciju un veicināt godīgu konkurenci. Tam esot spēkā, būtiskas izmaiņas pakalpojumu saņemšanā un izmantošanā izjutīs ne tikai daudzi lielie tehnoloģiju uzņēmumi, bet arī katrs no "Apple" ierīču lietotājiem. Līdz ar "iOS 17.4" un "iPadOS 17.4" versijām eiropieši manīs lielas izmaiņas "iOS", "App Store" un pārlūkprogrammu darbībā, secināja "Kursors".

Kas mainīsies? Pirmkārt, lietotņu izstrādātāji Eiropā varēs piedāvāt alternatīvus lietotņu veikalus vai instalēt savas lietotnes, izmantojot citus, ne "App Store" veikalus. Jebkurš izstrādātājs varēs izveidot lietotņu veikalu, ja vien tas atbildīs "Apple" kritērijiem par klientu pieredzi, atbalstu, privātumu utt. "Apple" gan norāda, ka lietotnēm, kas pieejamas alternatīvajos lietotņu veikalos, nestrādās atsevišķas funkcijas, piemēram, "Screen Time" jeb ekrāna laiks, naudas atmaksa par pirkumiem, kā tas ir "App Store" lietotnēm standartā.

Otrkārt, "Apple" ļaus lietotnēm izmantot alternatīvas maksājumu iespējas. Izstrādātāji var tās integrēt savās lietotnēs vai izveidot saites uz savām vietnēm, kurās lietotāji varēs veikt pirkumu. Šādi plāni ir, piemēram, "Spotify", kas gatavojas palaist savu iekšējo maksājumu sistēmu. Papildus tam, saskaņā ar jauno likumu, "Apple" būs jāļauj trešo pušu digitālo maciņu un banku lietotnēm izmantot "iPhone" NFC bezkontakta maksājumu risinājums. Līdz šim to varēja izmantot vienīgi caur "Apple Wallet" un "Apple Pay" servisu.

Treškārt, "Safari" vairs nebūs vienīgā noklusējuma pārlūkprogramma. Varēs izvēlēties kā "Firefox", tā "Chrome", "Microsoft Edge" u.c.

Un visbeidzot, viena no pasaules populārākajām videospēlēm "Fortnite" atgriezīsies "iPhone" un "iPad". "Fortnite" izmeta no Apple platformas 2020. gada vasaras nogalē pēc izstrādātāja "Epic Games" un "Apple" nesaskaņām.

2. Pirmais "čips" cilvēka smadzenēs – Īlona Maska uzņēmuma "Neuralink" eksperiments

Uzņēmējs un miljardieris Īlons Masks paziņojis, ka viņa uzņēmums "Neuralink" pirmo reizi ir veiksmīgi cilvēkam implantējis bezvadu smadzeņu mikroshēmu. Pacients pēc operācijas atgūstas labi un sākotnējie rezultāti ir daudzsološi, mikroblogošanas platformā "X" rakstīja Masks. Viņš arī pavēstīja, ka pirmais viņa vadītā uzņēmuma produkts sauksies "Telepātija" (angļu val. – "Telepathy"), vēstīja portāls LSM.lv.

"Neuralink" mērķis ir savienot cilvēka smadzenes ar datoru, tā palīdzot risināt dažādas sarežģītas neiroloģiskas saslimšanas. Vairāki konkurējoši uzņēmumi jau ir radījuši līdzīgas ierīces, ziņoja britu raidsabiedrība BBC.

Pērnā gada maijā ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) deva Maska uzņēmumam atļauju sākt šīs mikroshēmas izmēģinājumus ar cilvēkiem. Tas savukārt ļāva uzsākt sešu gadu ilgu pētījumu, kura laikā ar robota palīdzību ķirurģiski cilvēka smadzeņu daļā tiks ievietoti 64 elastīgi pavedieni, kas ir plānāki par cilvēka matiem, un tie kontrolēs ķermeņa kustības, vēstīja "Neuralink".

Uzņēmums apgalvo, ka šie pavedieni ļauj eksperimentālajam implantam pārraidīt smadzeņu signālus uz lietojumprogrammu, kas atšifrē to, kā cilvēks vēlas kustēties. Masks skaidroja, ka šis produkts – "Telepātija" – pēcāk arī varētu ļaut cilvēkiem kontrolēt savu datoru vai tālruni, vai jebkuru ierīci ar domu spēku. "Sākotnējie šīs tehnoloģijas lietotāji būs tie, kas zaudējuši ekstremitātes," viņš turpināja.

Taču uzņēmējam ir lielas ambīcijas šīs tehnoloģijas attīstīšanai. "Iedomājieties, ka Stīvens Hokings (slavens britu zinātnieks, kurš sirga ar motoro neironu slimību amiotrofo laterālo sklerozi) varētu ar citiem sazināties ātrāk par ātrrakstītāju vai izsoļu rīkotāju. Tas ir mērķis," pavēstīja Masks.

Maskam gan ir arī spējīgi konkurenti. Tā, piemēram, ASV Jūtas štatā bāzētā "Blackrock Neurotech" jau 2004. gadā implantēja pirmo no daudzajām smadzeņu-datora saskarnēm. Un arī "Precision Neuroscience", ko izveidoja "Neuralink" līdzdibinātājs, cenšas palīdzēt cilvēkiem ar paralīzi.

3. Vai "TikTok" kļūst par "YouTube"?

Vertikālā video platforma "TikTok" arvien vairāk līdzinās "YouTube". Tā oficiāli reklamē un aicina, lai lietotāji pagrieztu savus tālruņus un sāktu uzņemt horizontālus videoklipus – arī garā formāta, vēstīja "The Verge".

Platforma saka, ka tā "pastiprinās" horizontālo video pamanāmību 72 stundu laikā pēc publicēšanas. Satura veidotāji, kuri ir izmantojuši "TikTok" vairāk nekā trīs mēnešus, būs tiesīgi saņemt skatītāju skaita palielinājumu, ja vien videoklipi nav reklāmas vai politiska rakstura.

Lielākā daļa cilvēku, kas skatās "TikTok" video, to dara savos tālruņos, kas lieliski atbilst vertikālajam video formātam. "TikTok" video pagriešanas horizontāli veiksmes faktors būs atkarīgs no tā, vai skatītāji būs gatavi to darīt.

"TikTok" pārveidošana pakalpojumā "YouTube" notiek jau kādu laiku. Platforma testē 30 minūšu garus videoklipus. Lielākā daļa "YouTube" videoklipu parasti ir 10 minūtes vai garāki monetizācijas iemeslu dēļ.

4. "Mercedes-Benz" nejauši publiskojis biznesa noslēpumus internetā

Anglijas IT drošības uzņēmums "RedHunt" nesen atklājis milzīgu drošības caurumu "Mercedes-Benz" uzņēmuma IT infrastruktūrā, pa kuru potenciāli ļaundari varēja piekļūt uzņēmuma intelektuālajam īpašumam, tai skaitā nākotnes automobiļu rasējumiem, parolēm, servera piekļuvēm un citai kritiskai informācijai. "Mercedes-Benz" reaģēja ātri publiski pieejamo informāciju izņēma.

"RedHunt" tāpat kā citi IT drošības pētnieki regulāri veic interneta resursu monitoringu, lai atklātu nopludinātus failus. Šoreiz atslēga uz "Mercedes-Benz" mākoņglabātuvi tika uzieta kāda darbinieka "GitHub" internetā pieejamai failu glabātuvei. Kā apstiprināja autoražotājs, tā esot bijusi cilvēka radīta kļūda.

Ar nejauši publiskoto piekļuves atslēgu ļaundari vairāku mēnešu garumā potenciāli varēja ne tikai piekļūt lielam skaitam "Mercedes-Benz" biznesa noslēpumu, bet arī pieslēgties uzņēmuma serveriem. Uzņēmums portālam "TechSpot" neapstiprināja, vai kādas neautorizētas piekļuves ir veiktas. Vienīgā labā ziņa situācijā ir tā, ka klientu dati serveros neesot turēti, secinājuši pētnieki.

5. Kriptovalūtu maksājumi būs iespējami ar "Visa" karti

Globālais maksājumu gigants "Visa" sāk piedāvāt jaunu iespēju, kā ātrāk un vienkāršāk apmainīt kriptovalūtas pret centrālo banku emitētajām valūtām, piemēram, dolāriem un eiro, un maksāt ar tām tirdzniecības vietās. Kompānija paziņojusi, ka sadarbojas ar Web 3 finanšu pakalpojumu sniedzēju "Transak", lai pārsūtītu kriptovalūtas uz norēķinu karti un veiktu maksājumus, izmantojot "Visa Direct" risinājumu, vēstīja portāls "Kursors".

Jaunā integrācija ļaus lietotājiem reāllaikā apmainīt kriptomaciņos esošo kriptovalūtu pret, piemēram, eiro un maksāt ar to kādā no 130 miljoniem tirdzniecības vietu, kur pieņem "Visa" kartes. Šādā veidā lietotājiem kriptovalūtas nebūs jāsūta uz savu kriptomaciņu un tālāk uz maksājumu karti. "Visa" izveidotā partnerība ar "Transak" ļaus lietotājiem 145 valstīs tieši konvertēt vismaz 40 kriptovalūtas uz centrālo banku valūtām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti