Bražūne atzina, ka pavasarī nebija siltuma, līdz ar to tomātu augšana un attīstība aizkavējās, tāpēc īsta tomātu raža daudziem ir tikai tagad, siltajās dienās. Tajā pašā laikā apputeksnēšanās nebija apgrūtināta, netraucēja arī lietus vai rasa.
Raža ir laba gan siltumnīcā, gan uz lauka, atzina speciālistes.
Tomātu audzēšana siltumnīcā
Novērots, ka šogad siltumnīcu tomātiem ir biezāka miziņa, nekā ierasts. Bražūne to saista ar laika apstākļiem – tomāti cenšas sevi pasargāt no lielā karstuma. Saule ir spēcīga arī šobrīd, tāpēc siltumnīcās tomāti jānoēno, lai tos pasargātu no karstās saules.
"Ja mēs gribam, lai tomāti nesasprāgst, lai miza nepārsprāgst, vajag ēnot atsevišķus ķekarus vai atsevišķus augus,
aizliekot kādus statnīšus priekšā vai kaut vai uzklājot agroplēvi tā kā aizkaru. Var arī visu siltumnīcu noēnot," ieteica Bražūne.
Speciāliste arī atgādināja, ka tomātiem siltumnīcās nepieciešama laba vēdināšana. To var nodrošināt ar atverēm korē, ko daudzi ražotāji uzskata par lieku.
"Es saprotu, ka šo vēdlogu korē nav vienkārši ierīkot, tāpēc ražotājs iestāsta, ka nevajag. Sevišķi ja siltumnīca ir garāka, 10 un vairāk metri, ir vajadzīgs vēdlogs," viņa uzsvēra.
Gadījumā, ja visi apstākļi bijuši labi un siltumnīcā tomāti saauguši braši, taču negatavojas un ir zaļi, palīdzēt var citu gatavu augļu novietošana tiem blakus. Savukārt sarkanās plēves klāšana zem tomātiem drīzāk ir tirdzniecības triks, kas vismaz Bražūnes pieredzē nestrādā.
"Ja tomāti negrib gatavoties, vajag tomātiem tuvumā novietot vai nu gatavus ābolus vai banānus ar visām mizām.
20 kvadrātmetru siltumnīcā varam ienest groziņu ābolu un divus, trīs banānus, un būs labi. Šie augļi izdala dabīgo etilēnu, un tomāti uzreiz sarosās un sāk ātri sārtoties," viņa ieteica.
Tomātu audzēšana uz lauka
Zaļuma atzina, ka vieglāk ir audzēt lauka tomātus. Tie nav jāsargā no caurvēja, vienlaikus tiem tiek pietiekoši saules. Uz lauka tos var stādīt nedaudz tuvāk citu citam, 60 centimetru atstarpes vietā atstājot 50.
"Jāskatās, kāds tas ir krūmiņš. Vai tas ir skrajš, tā kā eglīte, vai zari liecas uz visām pusēm. Tad jāievēro attālumi – mazākus var ciešāk stādīt, bet lai zari neskartos kopā. Uz lauka varētu būt 50 centimetru atkāpe," ieteica Zaļuma.
Viņa ieteica arī ārā likt plēves jumtiņu lauka tomātiem, lai tos neietekmētu tā dēvētie skābie lieti.
"Lai tomāti labi justos, kad sākas lieti, arī augustā, ir jāvelk jumtiņš pāri tomātiem, jo ir tā saucamie skābie lieti, kad ir jāsargā tomāti,
norādīja Zaļuma, skaidrojot, ka jumtiņu var likt trijstūra vai slīpā veidā.
Speciāliste atgādināja, ka lauka tomātus stāda tāpat kā siltumnīcā – izaudzē stādus mājās, dārzā sagatavotā augsnē izrok bedri, to salej, iestāda stādus un vēlreiz aplej.
Augsni, kurā tomātus stādīs, sagatavo, papildinot to ar samaltām olu čaumalām, pelniem un zivju miltiem. Uz viena stāda liek apmēram ēdamkaroti zivju miltu.
"Un stādi ir tik skaisti! Man joprojām tomātiem ir zaļas lapas. Protams, apakšējās lapas ir jāpalauž, kas nokaltušas, bet pārējās lapas joprojām izskatās skaisti," lepojās Zaļuma.
Viņa atklāja, ka tomātiem apakšā neklāj melno plēvi, kā to dara citi dārzkopji, bet gan pati tos rūpīgi ravē, izravēto zāli turpat atstājot.
Tomātiem – gan siltumnīcās, gan uz lauka – svarīga arī ir liešana. Zaļuma laista tomātus no rītiem līdz pulksten 11. Ja lies vakarā, no zemes izdalīsies ūdens tvaiki, kas padarīs mitras lapas. Ūdenim, ar ko laista tomātus, obligāti jābūt siltam. To var uzsildīt, turot mucās.