Šobrīd Jānis dzīvo un darbojas Vidzemē, taču viņa dzimtā puse ir Kurzeme. Jānis uzauga Saldū, un jau no bērnības viņam ar bitēm saistās spilgtas atmiņas, jo viņa vecmammai bija bišu stropi, vairāki pat pagalmā.
"Tajā sakarā arī ir viens amizants stāsts. Atceros, ka tā bija skaista maija diena, saulaina, ābeles bija ziedos, un es skrienu ārā, dārzā, vecmamma pie stropiem ņēmās. Tā bija diena, kad man bija izlaidums dārziņā. Kā tur gadījās, kā ne, viena bite man tieši starp acīm iedzēla. Tad, protams, pašam izbīlis, un arī vecākiem jautājums, kas tagad tādā svētku dienā būs ar bērnu? Acis lēnām pampst ciet, pasākums drīz," atminējās Jānis.
Lai Jānis ar aizpampušajām acīm izlaidumu tomēr apmeklētu, tika nolemts iegādāties saulesbrilles. Protams, 1978. gadā Saldus universālveikalā saulesbriļļu izvēle nav bijusi liela, bet tādas, kādas tur bija, tika atzītas par labām. "Ar tādām tad es arī pavadīju izlaidumu un esmu arī visās fotogrāfijās redzams. Tādas ir tās manas atmiņas no bērnības par bitēm," stāstīja Jānis.
Bērnībā viņš uzstājās bērnu mūzikas skolas kapelā, bet vēlāk sāka aizrauties ar radioelektroniku. Septītās klases beigās viņu uzrunāja skolas direktors, piedāvādams vadīt skolas radiomezglu.
"Tā bija lieliska iespēja sevi pilnveidot. Tā bija Saldus 2. vidusskola, kas tagad ir Saldus vidusskola, un tās bija manas otrās mājas burtiskā nozīmē," atzina Jānis.
Viņš apskaņoja gan dažādus pasākumus, gan, protams, organizēja tobrīd tik populārās diskotēkas. Pēc vidusskolas iestājās Rīgas Tehniskās universitātes Radiotehnikas fakultātē un pēc tās absolvēšanas strādāja par telekomunikāciju inženieri.
Strādājot Rīgā un izveidojot ģimeni, aktuāls kļuva jautājums, kur dzīvot. Jaunā ģimene nolēma pārcelties uz Jāņa sievas Sandras vecāku īpašumu Siguldas pagastā.
"Bija jautājums, ko tālāk. Gribējās kaut ko savu uzsākt," atzina Jānis.
Tā pirms 11 gadiem viņš uzsāka apgūt biškopību. Šobrīd Jānim ir jau 90 bišu saimes, bet tas nav vienīgais, kas pa šo laiku paveikts. Pirms pieciem gadiem Jānim radās ideja par mobilo lietotni biškopjiem.
"Ideja radās sākumā pavisam spontāni. Biju dravā, un iezvanās telefons. Pabeidzu sarunu un tad domāju, kas te tagad notiek? Man ir mobilais tālrunis rokā, bet man ir arī klade ar rakstāmo priekšā, vai tas tiešām ir efektīvi, ko es daru? Vai tā tiešām vajag darīt? Tā sākās, pirmkārt, meklējumi, vai kaut kas līdzīgs jau ir. Jā, aplikācija ir, bet tas, ko es atradu, man šķita salīdzinoši neērti lietojams," viņš stāstīja.
Jāņa un viņa kolēģu izveidotā lietotne "BeeKing" palīdz biškopjiem apkopot informāciju par bišu stropiem. To izmantojot, visa stropa vēsture ir kā uz delnas – var redzēt, kas iepriekš tajā darīts, cik tajā ir korpusu, cik ligzdu, cik medus no saimes noņemts, cik atstāts. Lietotnē pārskatāmi var redzēt visu nepieciešamo, arī to, kurā gadā saime izveidota un kad tajā veikta apstrāde pret kaitēkļiem. Informāciju lietotnē biškopis var arī ierunāt.
"Tad ir tāda ļoti vienkārša lieta kā krāsas. Zaļš stūrītis nozīmē, ka saime ir ieziemota labā kondīcijā. Ja ir kādas pavisam jaunas saimes, tās ir dzeltenā krāsā. Ja ir kāda problemātiska saime, tā ir sarkana, un tai klāt tiek pielikts uzdevums, ka kaut kas ir jādara. Tātad pavisam vienkārši, nešķirstot daudzas lapas, es visu varu redzēt," skaidroja Jānis.
Lietotāju ir gana daudz, turklāt to novērtē ne tikai biškopji Latvijā, bet arī citās valstīs. Tuvākajā laikā plānots ieviest arī citu informāciju, kas ir noderīga biškopjiem, piemēram, laikapstākļu prognozes, lai no pierakstu grāmatiņas un atgādinātāja šī lietotne pārvērstos par virtuālo asistentu un palīgu.
Līdztekus ikdienas biškopja darbiem un lietotnes attīstīšanai Jānis darbojas divos Vidzemes biškopju kooperatīvos, vada Latvijas Biškopības biedrības Siguldas nodaļu un popularizē medus lietošanu skolās. Kopā ar citiem biškopjiem viņš radījis arī dažādus inovatīvus medus produktus, piemēram, medus marmelādi.
"Pievienojot medum augļu sulu, piemēram, smiltsērkšķu vai cidoniju, veidojas ļoti interesanta garša un struktūra [kā] marmelādei. Tas noteikti ir daudz veselīgāk nekā kaut kādi "Haribo" lācīši vai kaut kas tāds. Dažreiz pat neplānoti rodas kādas idejas jeb produkts. Tā ir tapusi arī bišu maize šokolādē tiem, kam bišu maize tīrā veidā šķiet par stipru vai par skābu," stāstīja Jānis.
Nākotnē Jānis cer veiksmīgi turpināt iecerēto un pieturēties pie tā, kas pašam rada prieku. Viņš vēlas attīstīt savu saimniecību, lai tā veidotos par stabilu pamatu viņa bērniem, kuri, ja vēlēsies, varēs turpināt tajā darboties.