4. studija

Kā pārvarēt bailes no lidojuma, nelabu dūšu un citas "ceļotāju slimības"?

4. studija

Padoms bez maksas

Padoms bez maksas

Lidmašīnās baterijas drīkst vest tikai rokas bagāžā, darbarīkus – reģistrētajā. Padomi ceļotājiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 2 mēnešiem.

Lai ceļošana sāktos bez nepatīkamiem pārsteigumiem, ir jāprot pareizi sakārtot ceļojuma somu  un jāņem vērā aizliegumi attiecībā uz dažādu priekšmetu pārvadāšanu rokas vai nododamajā bagāžā, atgādināja Latvijas Televīzijas raidījums "Padoms bez maksas".

Der ņemt vērā:

  • Rokas bagāžā darbarīkus pārvadāt nedrīkst. Izņēmums ir pavisam nelieli skrūvgrieži līdz sešiem centimetriem.
  • Baterijas jāpārvadā tikai rokas bagāžā! Tām jābūt oriģināliepakojumā vai īpaši iepakotām. Viens cilvēks drīkst vest ne vairāk par 20 baterijām.
  • Darbarīkus, atdalītus no baterijas, var pārvadāt reģistrētajā bagāžā. Baterijas savukārt jāpārvadā tikai rokas bagāžā. To jauda nedrīkst pārsniegt 100 vatus.
  • Krāsas un šķīdinātājus nedrīkst pārvadāt ne rokas, ne reģistrētajā bagāžā.
  • Ne vienmēr tas, ko nedrīkst pārvadāt rokas bagāžā, derēs reģistrētajā bagāžā. Katrai aviokompānijai ir savi noteikumi, un pirms lidojuma vēlams tos noskaidrot. 
  • Medikamenti un vitamīni jāievieto atsevišķā maisiņā, kas jāparāda drošības kontrolei.

Papildus klasiskajiem aizliegtajiem priekšmetiem, kas lielākajai daļai jau ir labi zināmi, lielākās šaubas un neziņu ceļotājiem rada, piemēram, darbarīku, bateriju un medikamentu pārvadāšana. 

Vecākais aviodrošības apmācību instruktors Aleksandrs Stoļarčuks stāstīja, ka nereti cilvēki, kuri brauc strādāt uz ārzemēm, sapako darbarīku kastes, lai nekas uz vietas nebūtu jāpērk un viss būtu līdzi savs.

"Un tad lidostā "Rīga" ir lielais pārsteigums, jo izrādās, ka darbarīkus pasažieris nedrīkst vest rokas bagāžā. Ir ļoti maz tādu darbarīku izņēmumu, kādus pieļauj rokas bagāžā, – tie būtu kādi mazi skrūvgriezīši, kas nepārsniedz sešus centimetrus. Urbjmašīnas, skrūvjmašīnas un visi šie priekšmeti rokas bagāžā netiks akceptēti," norādīja Stoļarčuks.

Savukārt reģistrētajā somā vairums darbarīku, piemēram, urbis, zāģis, āmurs, cirvis, – ir atļauti. 

"Ja jūs pārvadājat darbarīkus, kas darbināmi ar bateriju, no savas puses varu ieteikt drošāko pārvadāšanas veidu un vispareizāko, kas darbosies arī vairumā Eiropas valstu. Tas būtu, ka jūs atvienojat bateriju no darbarīka, bateriju ievietojat rokassomā, darbarīku – reģistrētajā bagāžā," skaidroja Stoļarčuks.  

Tātad jāatceras, ka baterijas – gan tās, kuras ir atvienotas no ierīcēm, gan citas, nav atļauts pārvadāt reģistrētajā, bet gan – tikai rokas bagāžā. Šie noteikumi attiecas uz jebkāda veida baterijām – parastajām, "poverbankām" un citām. Turklāt jāievēro arī noteikumi par jaudu. Kā uzsvēra aviodrošības speciālists, bateriju jauda, kas šobrīd tiek akceptēta, ir līdz 100 vatiem stundā.

Ja baterija pārsniedz 100 vatu atzīmi, tad ir jānoskaidro konkrētās aviokompānijas ierobežojumi.

Vienam pasažierim drīkst būt līdzi līdz 20 baterijām – pareizi izolētām un iepakotām, vislabāk oriģinālajos iepakojumos. Arī elektroierīču skaits ir ierobežots – 15 elektroierīces vienai personai, ieskaitot elektroniskās cigaretes. Savukārt krāsas un šķīdinātājus nedrīkst pārvadāt nevienā no bagāžām.

"Krāsas vai šķīdinātāji, kaut kas tāds, ko nereti Latvijā var iegādāties lētāk vai pat ārzemēs, iespējams, nemaz nevar iegādāties, cilvēki iegādājas to Latvijā, sagatavojas lidot, jau ir prātīgi un gudri – uzzina, ka to nedrīkstēs rokas bagāžā, nopērk reģistrēto, saliek krāsu kanniņas smuki reģistrētajā somā un, tavu brīnumu, lidostā "Rīga" atkal ir problēma!" piemēru minēja Stoļarčuks.

Katras aviokompānijas mājaslapā var iepazīties ar bagāžas pārvadāšanas noteikumiem – nav tā, ka visu, ko nedrīkst pārvadāt rokas somā, automātiski var likt reģistrētajā bagāžā.

Ja ir šaubas par kāda priekšmeta pārvadāšanu, ceļotājiem ieteicams pirms lidošanas sazināties vai nu ar savu aviokompāniju, vai zvanīt uz lidostas informatīvo tālruni.

Medikamentus un vitamīnus pārvadāt nav aizliegts; tie ir jāliek atsevišķā maisiņā un drošības dienesta darbiniekiem jāuzrāda kopā ar šķidrumu maisiņu. Tāpat jārēķinās, ka darbinieks var uzdot vairākus papildjautājumus.

Citi noderīgi padomi

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti