Jaunauces pils Lietuvas pierobežā – aizraujoši stāsti un papildinātās realitātes ekspozīcija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 5 mēnešiem.

Lietuvas pierobežā, Saldus novada Jaunauces pagastā, slejas Jaunauces pils. Tā pieder pašvaldībai, bet pils sirds un dvēsele ir Inguna Balcere. Viņa ir gan tūrisma speciāliste, gan vada biedrību "Mēs – Jaunaucei" un raksta projektus, lai piesaistītu finansējumu pils atjaunošanai. Jaunauces pils tiek atjaunota pamazām, un darbu kvalitāti apliecina 2020. gadā iegūtā Latvijas partnerības balva "Dižprojekts", kā arī pērn saņemtā Latvijas dizaina gada balva par pilī izveidoto papildinātās realitātes ekspozīciju.

Jaunauces pils lepnums ir kupola zāle ar Latvijā vienīgo klasicisma stikla kupola gleznojumu. Balcere Latvijas Radio skaidroja: "Daudzi cilvēki ienākot ir pārsteigti, dzirdot, ka es saku – gleznots, jo viņiem šķiet, ka tas ir cilnis, un tā ciļņa efekts ir panākts, izmantojot pelēkās krāsas 11 dažādus toņus. Tā saka speciālisti."

Biedrības "Mēs – Jaunaucei" pēdējā īstenotā projekta ietvaros pirms dažām dienām atvests arī flīģelis. "Flīģelim vēl sekos paklāji pilij, terases mēbeles un arī āra puķu kastes uz terases un uz ieejas kāpnēm," viņa skaidroja.

Balcere atklāja, ka par kupola zāli viņai ir divi stāsti –

viens no tiem ir skaists, bet otrs baiss un padomju laikiem raksturīgs.

"Kad 50. gadu sākumā viens skolas inspektors ieradās un, visu apskatījis, pēkšņi vaicāja: "Bet kur ir sporta zāle?", šeit arī bija ierīkota sporta zāle – basketbola grozi abos galos, pa vidu volejbola tīkli. Tā tas notika līdz 80. gadu sākumam, kad viens mākslas zinātnieks nejauši, garām braucot, šeit iemaldījās un uzrakstīja iznīcinošu rakstu vietējā laikrakstā "Padomju Zeme", un jau no 80. gadiem tās šausmas šeit vairs nav," viņa stāstīja.

Jaunauces pils.
Jaunauces pils.

"Bet šai zālei ir arī izcils stāsts – šeit ir atradusies 19. gadsimtā viena no izcilākajām mākslas darbu kolekcijām Kurzemē, un šo kolekciju uz Latviju, uz Jaunauci, atveda Barona Teodora fon der Ropa jaunie dēli, kuri devās savā Eiropas tūrē. 1801.–1806. gadā uz Latviju atveda 84 vecmeistaru darbus. Tai skaitā Rafaela un Leonardo da Vinči darbi. Un tad abi brāļi kolekcijas sadalīja, viena daļa devās uz Lietuvas muižu Pakrojā. Šobrīd šī kolekcija, protams, ir izklīdusi pa visu pasauli – Berlīnē, Parīzē, Ņujorkā privātās mākslas galerijās. Diemžēl zuduši arī brīnišķīgie dāņu tēlnieka Torvalsena krūšutēli, kas ir radīti tieši pēc Ropa pasūtījuma un lieliski iederējās šajā zālē."

Lai atcerētos mākslas kolekciju, ko izveidoja baroni Ropi, sadarbībā ar Elīnu Leibu-Lipsni, kura mācījās Jaunauces skolā un pēc tam studēja Rīgas Tehniskajā universitātē, pirms diviem gadiem tapa digitālā ekspozīcija "Vārti".

Tagad tūristi Jaunauces pilī, ar planšeti skenējot īpašus marķierus, var apskatīt gleznas, kas kādreiz atradās pilī.

"Jūs redzam planšetē šīs gleznas un, uzlikšķinot virsū, jūs varat izlasīt īsu aprakstu par autoru un gleznu. Un savukārt, ja skenējat krūšutēla marķieri, jūs to redzat tajā vietā, kur tas bija savulaik, 3D formātā," atklāja Balcere.

Izmantojot planšeti, var noskatīties arī divas senas dejas, viena no tām – mašiše, ko dejoja 1915. gadā – šajā laikā Jaunauces pilī notika pēdējā Ropu ģimenes balle. Bija sācies Pirmais pasaules karš, un jaunais barons Joahims fon der Rops devās karot. Interesanti, ka viņš ir Latvijas Brīvības cīņu dalībnieks.

Balcere arī pastāstīja par Jaunauces pils ēdamistabas vēsturi: "Interesanti ir, ka vienā brīdī šī ēdamistaba pārtapa par revolucionāru ēdamistabu, jo 1905. gadā revolucionāri gribēja šo pili nodedzināt, bet atjautīgā kalpotāja Natālija Zariņa uzaicināja visus dedzināt gribētājus pie šī galda – skaisti servēja, bagātīgi uzklāja, pabaroja, piedzirdīja un pierunāja nededzināt. Un šī nav leģenda, tas ir oficiāls vēstures avots no atmiņu pierakstiem par revolūcijas laika notikumiem Jaunauces pagastā."

Jaunauces pils apmeklētājiem atvērta no trešdienas līdz svētdienai, citā laikā – tikai ar iepriekšēju pieteikšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti