"Pilskalnes Siguldiņa" ir dabas liegums Augšdaugavas novada Pilskalnes pagastā aptuveni 60 hektāru platībā. Tā ir ieleja ar unikālu dabas ainavu, ko veidojuši ledāju kušanas ūdeņi.
"Pavisam dabas liegumā konstatēti 11 Eiropas nozīmes aizsargājami biotopi, kā arī 21 reta vai aizsargājamo augu suga, septiņas retas vai aizsargājamas ķērpju sugas. Ezeros un ezeru krastos ir pilns ar augu daudzveidību. Šajā liegumā ir izveidotas četras aizraujošas pastaigu un izziņu takas," stāstīja Ilūkstes tūrisma attīstības un mārketinga speciāliste Evita Kuļikovska.
Viena no šīm takām ir "Sprīdīša izziņu taka", kuras galvenā vērtība ir Annas Brigaderes pasakas varoņu koka skulptūras.
"Taka ir 1,6 kilometrus gara, sākas pie mazās ūdenskrātuves, un te ir izveidotas Annas Brigaderes pasakas "Sprīdītis" varoņu 32 koka skulptūras. Te ir gan Gulbītis, kurš Sprīdīti nogādā mājās, gan Vēja māte, arī sivēntiņi, kuri dzīvojuši Sprīdīša lauku mājā, un tie šobrīd, koka skulptūrās atveidoti, sagaida ceļotājus jau pašā takas sākumā," teica Kuļikovska.
Lai padarītu šo taku apmeklētājiem ērtāku un drošāku, šovasar tajā veikti remontdarbi. Tas ir divu Latvijas Vides aizsardzības fonda un pašvaldības atbalstītu projektu rezultāts.
"Dabas liegums līdz ar to ir kļuvis daudz pieejamāks un ērtāks gan tūristiem, gan visiem pastaigu un pārgājienu cienītājiem.
Te ir izremontēti divi gājēju tilti, kā arī atjaunotas kāpnes un barjeras, uzstādīta pastāvīga informatīva plāksne un atjaunotas 15 izglītojoši informatīvas plāksnes par dabas vērtībām un procesiem," norādīja Ilūkstes tūrisma attīstības un mārketinga speciāliste.
Pārmaiņas "Sprīdīša izziņu takā" nepaliek nepamanītas tiem ceļotājiem, kas te nav pirmo reizi, bet tiem, kas šo taku iziet pirmo reizi, uzlabojumi ļauj vairāk iepazīt "Pilskalnes Siguldiņu" un Sprīdīša takā iekļautās dabas un cilvēka roku darinājumu vērtības.
"Es biju šeit pirms gadiem 5–6 un kopā vēl ar maziem bērniem. Toreiz tas gājiens bija nedaudz citādāks. Var just, ka šajā takā ir roka pielikta, un interesantāk ir lasīt aprakstus gan par dižkokiem, gan vispār par kokiem. Un tas tiek pasniegts tādā populārā un saprotamā valodā, ka ir interesanti uzzināt šo to, ko es kā pieaudzis cilvēks nezinu. Esam no Rīgas tādā ceļojumā pa Latgali un atgriežamies caur Sēlpils pusi un iebraucām šeit."
"Mēs esam te pirmo reizi, te ir interesanti uzraksti par to, kā, piemēram, ozolam var redzēt to rētu, kur zibens ir iespēris. Mēs gan izgājām tikai Sprīdīša taku, izvēlējāmies īsāko taku, bet domāju ir vērts iziet arī garāko."
Tomēr ne tikai kāpņu un informācijas stendu atjaunošana ir būtiska, ir vērts pašvaldībai pievērsties arī pašu unikālo koka skulptūru saglabāšanai, lai tās neaizietu vēstures nebūtībā, uzsvēra Sprīdīša takā sastaptās pieredzējušās ceļotājas, kuras, kā izrādās, ir bijušas koka skulptūru autores kolēģes.
"Te ir noteikti vērts atbraukt. Betija Strautniece, kura ir šo skulptūru autore, kādreiz bija mūsu kolēģe. Pašas Betijas vairs nav, viņa ir aizgājusi mūžībā, un, uz viņas skulptūrām skatoties, [redzam] – koks tomēr ir dzīvs materiāls, tas aiziet nebūtībā. Muzeja veidotājiem ir jādomā par to atjaunošanu, jo citādi vienā brīdī to mūžs var beigties," norādīja ceļotājas.
Koka skulptūras noteikti nepazudīs no Augšdaugavas novada pašvaldības redzesloka, solīja tūrisma nozarē strādājošie. Arī par to atjaunošanu tiek domāts, sacīja Ilūkstes tūrisma attīstības un mārketinga speciāliste.
"Jā, laika zobs šīs skulptūras ir skāris, bet ir cerības uz jauniem projektiem un ar labiem sadarbības partneriem. Ceru, ka tuvākajā laikā tas pie mums tiks īstenots," sacīja Kuļikovska.
"Pilskalnes Siguldiņa" ceļotājiem ir iecienīta vieta, kur izbaudīt dabas skaistumu, tas ir iemīļots ceļojumu maršruts tieši ģimenēm ar bērniem. Tikai pērnvasar vien, pēc oficiālajiem datiem, te pabijuši ap 10 000 apmeklētāju, taču neoficiāli tādu, kas te ierodas un bez gida pavadības izstaigā "Pilskalnes Siguldiņas" takas, ir krietni vien vairāk.