4. studija

Vai kermeņa temperatūra mainās atkarībā no termometra izvēles?

4. studija

Vai kopīga fanošana saliedē? Starptautiskajā ģimenes dienā - sveicieni no latviešu ģimenēm Pasaules čempionātā hokejā.

Ar kādām grūtībām nākas saskarties politiski nozīmīgu personu radiniekiem?

Politiski nozīmīgu personu radi norāda uz sarežģījumiem banku pakalpojumu saņemšanā

Par politiski nozīmīgām personām jeb paaugstināta riska klientiem Latvijas komercbankās tiek uzskatīti arī šo personu radinieki vai ģimenes locekļi, un šajā sakarā ar savu sāpi pie Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" vērsās Ilga, kura šī statusa dēļ bankā izjutusi, viņasprāt, nepareizu attieksmi. Tikmēr Finanšu nozares asociācijā norādīja, ka strādā pie noteikumu pārskatīšanas, lai pakalpojumus bankās politiski nozīmīgām personām padarītu pieejamākus.

Politiski nozīmīgas personas Latvijas komercbanku uztverē ir personas, kas ir ieņēmušas vai ieņem publiski nozīmīgus amatus Latvijā vai ārvalstīs. Tādas ir, piemēram, deputāti, ministri, valsts sekretāri, partijas valžu locekļi, valsts iestāžu vadītāji. Saistībā ar finanšu iestādēm ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē šīs personas tiek uzskatītas par paaugstināta riska klientiem – tiek pieņemts, ka tās ir, piemēram, pakļautas korupcijas riskiem.

Sajūtas kā drauds

Pirms vairākiem gadiem, kad pirkusi māju, Ilga pirmo reizi sajutusies ne kā parasts bankas klients, kas kā privātpersona vēlas atvērt bankas kontu.

"Kredītu bankā dabūju. Lai atvērtu kontu, man pateica, ka tas var aizņemt līdz diviem mēnešiem," norādīja Ilga, sakot, ka aktīvā tirgus periodā aicināt mājas pārdevēju uzgaidīt divus mēnešus bijis riskanti.

Otrreiz Ilga kā juridiska persona, dibinot uzņēmumu, vēlējusies attālināti atvērt uzņēmuma bankas kontu:

"Ja es esmu vienīgais valdes loceklis uzņēmumā, vienīgais patiesā labuma guvējs, norādu, ka esmu patiesā labuma guvējs. Norādu šo politiski nozīmīgas personas radinieka statusu. Nē, tad jums jānāk uz banku klātienē, un šī dokumentu izskatīšana maksās jums 100 eiro.

Tas nav normāli, ka man ir jāmaksā par to, ka man ir radu saites ar cilvēkiem, kas ir izvēlējušies savu karjeru veidot politikā," pauda sieviete.

Citā bankā Ilga brīdināta, ka viņas uzņēmuma konta apkalpošana mēnesī izmaksās dārgāk nekā parastam uzņēmējam. Turklāt viņa vairākkārt saskārusies ar situāciju, kad bankas darbinieki īsti pat nezina, kas un kāpēc Ilgai jājautā vai jāpieprasa. Ilga bankās piedzīvotās situācijas raksturoja kā neveiklas un savā ziņā pazemojošas, lai gan atzina, ka ir pareizi, jo pārbaudes ir nepieciešamas. Nepareiza, viņasprāt, ir attieksme:

"Nav pareizi tas, ka visi tiek uztaisīti par vainīgiem uzreiz. Par draudiem uzreiz. Noziedzniekiem pat ir tā, ka tu neesi vainīgs, kamēr tava vaina nav pierādīta. Šeit ir viss pilnīgi pretēji. Sanāk – es esmu automātiski drauds, un neviens vēl nemaz nav paprasījis nevienu izdruku, ne kaut kādas saistības ar tām personām."

Viņasprāt, ir apsveicami, ja cilvēki izvēlas veidot savu karjeru politikā, tomēr radinieku dzīvē tam nebūtu jākļūst par tik ļoti izjūtamu traucēkli, tādēļ pārbaudes sistēma ir jāsakārto:

"Un varbūt šis ir viens no iemesliem, kāpēc mums pietrūkst sakarīgu, normālu politiķu. Es zinu cilvēkus, kas ir tuvu šim līmenim, ka varētu skaitīties politiski nozīmīgas personas, bet viņi nesper šo soli tālāk tā iemesla dēļ, ka viņi nevēlas, lai viņu radinieki saskartos ar šīm grūtībām, kuras ir, piemēram, bankā atverot kontu."

Deputāta mammai aptur pensijas izmaksu

Deputātu un viņu tuvinieku pieredzes saskarsmē ar finanšu iestādēm ir dažādas, Saeimā noskaidroja "4. studija".

Deputātiem Skaidrītei Ābramai ("Progresīvie") un Aleksejam Rosļikovam ("Stabilitātei!") nav pieredzes, kad ģimenes locekļiem vai radiem būtu jāpiedzīvo neērtības, atverot bankas kontu. Savukārt pie frakcijām nepiederošā Oļega Burova mātei absurda situācija bijusi jāpiedzīvo "Latvijas pastā", jo 95 gadus vecā kundze nav izpratusi situāciju par sevi kā politiski nozīmīgu personu.

"Manai mammai, kas saņem pensiju, "Latvijas pastā" tika apturēta pensijas saņemšana bez kaut kādiem paskaidrojumiem.

Viņa aizpildīja šo anketu. Mēs aizpildījām, viņa parakstīja. Tad mūs informēja, ka šīs anketas izskatīšana varētu būt mēneši divi," atminējās Burovs.

Arī pie frakcijām nepiederošā Igora Rajeva radinieki stāstījuši par neveiklu situāciju kādā no komercbankām:

"Jā, bija zināma lieta, tāda negatīva attieksme. Bija gadījumi, kad viņi bija prasījuši konsultācijas... Paskatījās sarakstā, ka viņi ir politiski nozīmīgas personas radinieki, un viņiem tika atteikts."

Sola "kapitālo remontu"

Latvijas Bankas Naudas atmazgāšanas pārvaldes vadītājs Kristaps Markovskis skaidroja, ka, izņemot noteiktos sākotnējos standarta jautājumus, papildu pārbaude politiski nozīmīgām personām nebūtu jāveic, ja runa ir par kontu, kur ienāk ikmēneša darba alga vai kāds no vecākiem – politiķis – bērnam ieskaita kabatas naudu:

"Tajos gadījumos, kur pastāv paaugstināti riski, primāri tas saistīts ar līdzekļu izcelsmi. Ja viņa uzrādās kā politiski nozīmīga persona un pēkšņi ienāk liela autoratlīdzība no ārvalstīs reģistrētas kompānijas, tad rastos jautājumi, kas tā par autoratlīdzību, kas tas ir par darbu. Summa liela, summa netipiska, ienākumu veids ir netipisks. Šis būtu tas gadījums, kad banka uzdotu papildu jautājumu."

Lai arī Latvijā ikvienam ir iespēja izvēlēties, kuras bankas pakalpojumi ir pa prātam un kabatai, visās bankās šobrīd tiek veikta pārbaude attiecībā uz cenrāžiem, tai skaitā – par pakalpojumiem politiski nozīmīgām personām.

Finanšu nozares asociācijas valdes loceklis Jānis Brazovskis minēja "kapitālo remontu", kas patlaban tiek veikts dažādos prasību un regulējumu labirintos:

"Mēs šobrīd strādājam pie tā visa, gan katrs individuāli bankās, gan mēs kā banku kopiena, lai noteikumus pārskatītu un padarītu tos vienkāršākus, pieejamākus klientiem.

Skaidrs, ka tur pa pēdējiem gadiem ir uzaudzis pilnīgi neiecerēts uzslāņojums."

Konkrētus termiņus, kad politiski nozīmīgām personām un viņu radiniekiem būs vieglāk un pieejamāk atvērt bankas kontu, Finanšu nozares asociācijas vadītājs gan nevarēja nosaukt:

"Šajā gadā strādājam. Skaidrs, ka šie uzlabojumi pakāpeniski jau tagad tiek ieviesti. Kāds ātrāk, kāds lēnāk. Viena lieta ir mainīt procedūras un politiku, otra lieta – mainīt kultūru. Tas saistīts ar darbinieku izglītošanu, tam objektīvi būs nepieciešams ilgāks laiks."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti