Izraēla Starptautiskajā Krimināltiesā atbild uz tai izvirzītajām apsūdzībām genocīdā pret palestīniešiem

Starptautiskā Krimināltiesa Hāgā šajās dienās skata prasību, ko pret Izraēlu ir cēlusi Dienvidāfrika. Šī valsts aizvadītā gada decembrī cēla prasību pret Izraēlu, apsūdzot ebreju valsti genocīdā pret palestīniešiem. Dienvidāfrikas pārstāvji savus argumentus pauda ceturtdien, bet piektdien pienāca Izraēlas kārta.

Izraēla Starptautiskajā Krimināltiesā atbild uz tai izvirzītajām apsūdzībām genocīdā pret palestīniešiem
00:00 / 00:00

Dienvidāfrika aicināja Starptautisko Krimināltiesu izmantot ārkārtas pilnvaras, lai piespiestu Izraēlu izbeigt tās militāro operāciju Gazas joslā, pamatojot, ka ar savu rīcību tā pārkāpj 1948. gadā pieņemto ANO Konvenciju par genocīda nepieļaujamību un sodīšanu par to.

Starptautiskā Krimināltiesa jau iepriekš bija lēmusi, ka Izraēlai ir jāveic tādi pasākumi, kas nepieļauj genocīdu un uzlabo humanitāro situāciju Gazas joslā. Taču Dienvidāfrikas ieskatā ar to nepietiek.

"Dienvidāfrikas pieprasījuma mērķis sākotnēji bija Rafaha tieši Izraēlas uzbrukuma izraisītu nenovēršamu nāves draudu un lielu ciešanu dēļ. Kopš iesniedzām pieprasījumu, arvien vairāk top skaidrs, ka Izraēlas rīcība Rafahā ir daļa no beigu spēles, kurā Gaza kā cilvēku apdzīvota vieta ir pilnībā iznīcināta. Šis ir pēdējais solis Gazas un [tajā esošo] palestīniešu iznīcināšanā," ceturtdienas sēdē pauda Dienvidāfrikas jurists Vons Lovs.

Juristi ceturtdienas sēdē Izraēlas virzienā izteica virkni apsūdzību, tai skaitā par masu kapiem un humānās palīdzības aizturēšanu.

Šīs valsts vēstnieks Nīderlandē Vusimuzi Madonsela ceturtdien aicināja piespiest Izraēlu pilnīgi un bez ierunām pamest Gazas joslu.

Dienvidāfrika jau ilgstoši starptautiskā mērogā aktīvi atbalsta ar palestīniešu civiliedzīvotāju tiesībām saistītus jautājumus. Izraēla tikmēr apsūdzējusi Dienvidāfriku realitātes sagrozīšanā, Izraēlas ģenerālprokurora vietniekam Giladam Noamam sēdes gaitā paužot, ka izvirzītās apsūdzības esot pavisam atrautas no faktiem un apstākļiem. 

"Ekspluatējot Konvenciju par genocīda nepieļaujamību, Dienvidāfrika vedina uz grūti saprotamu starptautisko tiesību izpratni, atbilstoši kurai ikvienu bruņoto konfliktu var pakļaut tiesas procesam. Tā atkal cenšas panākt pagaidu mērus, kas būtu saistoši tikai Izraēlai, nevis tās ienaidniekam. Absurdais iznākums būtu tāds, ka Izraēlai tiktu liegtas tai piemītošās tiesības sevi aizstāvēt. "Hamās" no savas puses varētu brīvi turpināt veikt savus šausminošos noziegumus," sacīja Noams.

Izraēlas pārstāvji sēdes gaitā noliedza, ka valsts īstenotu genocīdu. Noams savā runā atzīmēja, ka "Hamās" kaujinieki izmanto civiliedzīvotājus Gazā kā vairogu, un pauda, ka Izraēlas bruņotie spēki veic operācijas noteiktās vietās.

Izraēla arī noliedza dienu iepriekš paustos apgalvojumus par humānās palīdzības aizturēšanu, norādot, ka ceturtdien Gazas joslā no Izraēlas tika piegādātas 365 palīdzības kravas.

Pēc mediju vēstītā, Starptautiskā Krimināltiesa nākamajā nedēļā var lemt par ārkārtas mēru noteikšanu. Bet jautājumu par to, vai Izraēlas rīcību Gazas joslā var uzskatīt par genocīdu, tiesa varētu skatīt vairākus gadus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti