Pētniecība: Debesu objektu vērošana. Kļūsti par astronautu!

Lai kļūtu par astronautu un dotos misijā, nepieciešams trenēties; aicinām visu aprīli trenēt spējas un vairot zināšanas par astronauta profesiju. Šodienas uzdevums ir pētniecības prasmju veidošana un stiprināšana.

Misija "Marss 2050"

Bērnistaba aicina apgūt dažādas prasmes, kas nepieciešamas topošajam astronautam, lai, iespējams, 2050. gadā varētu doties misijā uz Marsu. Ar Kosmosa izziņas centra palīdzību katru dienu publicēsim pa uzdevumam, kas palīdzēs bērniem kļūt aktīviem, patstāvīgiem, kritiski domājošiem - īstiem astronautiem.
 

Mēs katru dienu publicēsim vienu uzdevumu, kas palīdzēs attīstīt kādu no astronautam nepieciešamajām prasmēm, tikai cītīgi jātrenējas!

Pētniecība un pētnieciska domāšana ir ļoti būtiska nākotnes prasme. Pētniecību ierasti saistām ar zinātniekiem, bet pētnieciska domāšana ir attīstāma jau pirmsskolā. Dažādu procesu pētīšana un vērošana trenē prasmes, kas astronautiem būs īpaši nozīmīgas!

Debesu objektu vērošana

Starptautiskā kosmosa stacija un kosmosa kuģi ir aprīkoti ar modernām un ļoti precīzām navigācijas sistēmām, taču astronauti prot aptuveni orientēties arī bez tām.

Kā galvenos atskaites objektus, lai noteiktu atrašanos, izmanto Sauli, Zemi un Mēnesi. Vai tu esi novērojis vēl kādus citus debess ķermeņus? Vai esi redzējis kustīgas vai mirgojošas "zvaigznītes"? Spožas īslaicīgas zvaigznītes mēdz dēvēt arī par "krītošajām zvaigznēm".

Kas ir krītošās zvaigznes? Kā katru gadu šajā laikā arī šobrīd Zeme ir nonākusi Lirīdu meteoru plūsmā, kas nozīmē, ka skaidrās nakts debesīs biežāk ir novērojamas "krītošās zvaigznes". Meteori, kas nonāk Zemes atmosfērā, ļoti ātri krīt un sadeg, vēl pirms nonāk līdz Zemei, tāpēc īslaicīgi redzam spožu "krītošo zvaigzni."

Dažkārt redzamas arī mirgojošas kustīgas zvaigznītes – tie ir satelīti, kas veic Zemes novērojumus, nodrošina saziņas funkcijas vai pēta Visumu!

Uzdevuma veikšanai nepieciešams atbilstošs apģērbs un pacietība! Vislabāk novērojumus veikt vietās, kur nav izteikta apgaismojumu – ārpus blīvi apdzīvotām teritorijām. Ieteicams arī sagatavot uzlēdētu mobilo tālruni ar kādu no aplikācijām, kas palīdz orientēties naksnīgajās debesīs, piemēram, Sky Map, Stellarium, Star Walk, Sky Guide.

Kopā ar vecākiem ieplāno doties naksnīgā pastaigā un vēro debesis! Sagatavo darba lapu pats vai izdrukā piedāvāto.

Dokumenti

Debess novērojumu piezīmesmu-piezimes.pdf

Lejuplādēt

475.88 KB

 

 

 

 

 

Dodies ārā un novēro objektus naksnīgajās debesīs! Neaizmirsti apbruņoties ar rakstāmpiederumiem, pacietību un vēlams – ar mobilo tālruni vieglākai debess objektu atpazīšanai!

Pastaigas laikā veic debess novērojumus un tos piefiksē darba lapā.

Vai pamanīji visus darba lapā minētos objektus? Ko tu pamanīji vairāk – meteorus vai satelītus?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti