Kā labāk dzīvot

Sirds mazspēja - nopietna un izplatīta slimība

Kā labāk dzīvot

Ārstu un pacientu attiecībās ir svarīga sapratne un sadarbība

Piekto gadu norisināsies darba iespēju festivāls "Visiem!"

NVA direktore: Lai saglabātu savu profesiju un noturētos darba tirgū, ir jāmācās

Mūsdienās jāmācās ir ne tikai tiem pieaugušajiem, kas vēlas mainīt savu profesiju. Regulāri jāmācās un jāatjauno zināšanas ir visiem, kas vēlas saglabāt savu profesiju un profesionālo kvalifikāciju, lai noturētos darba tirgū ilgtermiņā, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" uzsvēra Nodarbinātības valsts aģentūras direktore Evita Simsone un Valsts izglītības attīstības aģentūras direktore Dita Traidās. 

Biedrība "Ilgtspējīgas uzņēmējdarbības atbalstam" jau piekto reizi organizē darba iespēju festivālu "Visiem!". Šogad tas norisināsies 24. maija pēcpusdienā Rīgā, Vērmanes dārzā.   

Festivāla mērķis ir palīdzēt atrast darbu tādām sociālā riska grupām kā cilvēkiem ar invaliditāti, jauniešiem bez iepriekšējas darba pieredzes, pirmspensijas vecuma cilvēkiem, ilgstošiem bezdarbniekiem un jaunajām māmiņām.

"Festivāls ir vieta, kur darba ņēmējiem satikt potenciālos darba devējus. Tā ir tāda krāsaina, prieka piepildīta diena Vērmanes dārzā, Rīgas sirdī, kur uzņēmumi, organizācijas un šogad arī vairākas augstskolas piedalās un rāda savu profesiju aizkulises, un iepazīstina ar piedāvātajām vakancēm ļoti praktiskā veidā," pauda darba iespēju festivāla "Visiem!" direktore Liene Reine-Miteva.

Mainās prasības un profesijas

"Darbaspēka trūkums ir jautājums ilgstošā laika periodā, kas arvien saasinās, nevis atslābst, un gan skaitliski trūkst darbinieku, gan mainās tās prasmes, kas ir vajadzīgas mūsdienu darba devējam darba tirgū, un mēs, mūsu iedzīvotāji, potenciālie darba ņēmēji netiek līdzi ar šo prasmju attīstību," norādīja Simsone.

Viņa atklāja, ka jau nemainīgi Nodarbinātības valsts aģentūrā ir ap 20 tūkstošiem reģistrētu brīvu darba vietu, uz kurām tiek meklēti darbinieki.

"Bezdarbnieku skaits atkal tuvojas jauniem zemākajiem rekordiem, šobrīd tas ir 5,5%, un reģistrēti ir tikai nedaudz virs 48 tūkstošiem darba meklētāju.

Tas būtiskākais ir, jā, ka tā saderība starp prasībām, kas ir [brīvajās] vakancēs un to, ko šie darba meklētāji var piedāvāt darba devējam, arvien vairāk atšķiras," skaidroja Simsone. 

Darba devēju prasības mainās un, iespējams, kļūst arī sarežģītākas, Simsone atzina, tāpat kā mainās profesijas. Ja kādreiz grāmatvedis strādāja ieracies papīru kalnos ar kalkulatoru pie rokas, tad tagad grāmatvedības firmās tiek izmantotas datorprogrammas, ar kurām ir jāmāk darboties.

Protams, to visu var apgūt, ja cilvēks ir spējīgs mācīties un mainīties laikam līdzi. Tāpat jebkurā vecumā ir iespējams mainīt savu profesiju vai apgūt ko jaunu un noderīgu, bet tas ir jāgrib.  

"Demokrātiskā valstī nevienu pieaugušu cilvēku nevar piespiest ar varu mainīt viņa profesiju vai viņa sākotnējo, izglītības noteikto nodarbinātību. Ar varu to nevar izdarīt. Faktiski to nosaka tas, cik apetītlīga un atraktīva ir nozare, kura pie sevis aicina šos cilvēkus," pauda Traidās. 

Jāmācās un vēlreiz jāmācās

Mainīt profesiju ir diezgan nopietns lēmums, kas prasīs laiku. Piemēram, piesakoties garākajā Valsts izglītības attīstības aģentūras programmā pieaugušajiem, mācības notiek gandrīz gada garumā un beidzas ar iegūtu kvalifikācijas apliecību, norādīja Traidās. 

Vienlaikus mūsdienās no mācībām pieaugušā vecumā neizbēgt arī tiem, kas profesiju mainīt nemaz nevēlas, bet vēlas to saglabāt. 

"Šobrīd jau mēs nerunājam par to, ka ir jāmācās tikai tiem, kas grib kaut ko mainīt.

Šobrīd tas svarīgākais ir saprast visiem pieaugušajiem, ka viņiem ir jāmācās jau šobrīd, lai viņi saglabātu savu profesiju, lai viņi saglabātu savu profesionālo kvalifikāciju un varētu palikt darba tirgū ilgtermiņā arī esošajā profesijā," uzsvēra Simsone. 

Pēc Valsts izglītības attīstības aģentūras programmas pabeigšanas, cilvēku, kas radikāli maina savu profesiju, nav daudz, tikai aptuveni septiņi, astoņi procenti, atklāja Traidās.

"Bet lielākā daļa teica, ka viņiem palika vieglāk strādāt turpat, kur viņi ir, ar to, ko viņi bija piemācījušies klāt. Dažiem pienāca paaugstinājums. Daži varēja, tā teikt, pamainīt jau savā esošajā darbavietā kaut kādas savas konkrētās nodarbinātības. Vairāki teica, ka viņi ir arī aizdomājušies par sava biznesa sākšanu savā nozarē vai par kaut kā cita darīšanu tajā, tajā skaitā darba devēja mainīšanu," stāstīja Traidās.

Viņa uzsvēra, ka mūsdienās, jebkurā profesijā strādājot, ir jābūt spējai mācīties. 

"Vienalga, cik tev to gadu, ja tev spējas un motivācijas mācīties nav, tad īstenībā tu kā darbinieks un darba ņēmējs tiešām neesi diez ko interesants," Traidās atzina. 

Ja ir vēlme apgūt jaunas zināšanas vai pat mainīt profesiju, ir jāpiesakās uz sev tuvāko NVA filiāli un jāizmanto padziļinātas konsultācijas iespēja pie karjeras konsultanta, kuras laikā konsultants palīdzēs novērtēt, kas tad ir katra intereses, spējas, un prasmes, un kā tās visveiksmīgāk uzlabot vai attīstīt, ieteica Simsone. 

Vēl par mūžizglītību

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti