4. studija

Kāpēc Rīgā, Ģertrūdes ielā, auto stāvēšanai īpaši iekārtotās vietās stāvēt nedrīkst?

4. studija

Ne kukaiņi, ne zirnekļveidīgie, kas viņi ir - noslēpumainie un mazliet biedējošie posmkāji?

Kā un kāpēc nedrīkst pieļaut neslavas celšanu internetā?

Ķengas un pazemojumi internetā: kur ir pieļaujamā robeža? Policija pērn izskatījusi 38 gadījumus

Nesen sociālajos tīklos plašas diskusijas izraisīja kādu pasākumu apmeklējušas dāmas ieraksts, kurā viņa kritizēja divu lektoru – sieviešu – ārējo izskatu. Vieni uzstāja, ka cilvēkam kurš stājas auditorijas priekšā, ir rūpīgi jāpadomā, ko viņš velk mugurā un kā izskatās, bet otri vērsa uzmanību uz to, ka sabiedrībā pārāk nostiprinājies priekšstats, ka interneta vidē drīkst brīvi un nesodīti pazemot un noķengāt jebkuru cilvēku, kurš nepatīk. Valsts policijā atgādināja – pat viens pazemojošs komentārs var sagraut tā autora reputāciju uz visu mūžu, jo ieraksts par saņemtu kriminālatbildību nedzēšas.

Neiepatīkas apģērbs

Raidījums "4. studija" uzrunāja dzejnieci Madaru Gruntmani, kuru kritiski noskaņota dāma pēc dzejai veltīta pasākuma ar zīmīgu nosaukumu "Empātija" bija pazemojusi, ievietojot internetā viņas fotogrāfiju un neglaimojoši izsakoties par apģērbu. Dzejniece noskaidrojusi, ka komentētāja pati ir lektore.

Sieviete soctīklos bija ievietojusi pašbildētu Madaras foto, kurā viņa redzama, tērpusies igauņu dizainera apģērbā, kas tapis no otrreiz pārstrādātiem materiāliem. Ieraksta autorei Madaras izvēle nav patikusi, tāpēc viņa nolēmusi par to publiski paņirgāties:

"Vakar aizgāju uz "Page Break" dzejas festivālu. Madara Gruntmane vadīja. Ja runā par ģērbšanās stilu, tad tādā apģērbā mana babiņa uz kūti gāja."

Dzejniece atzina, ka sievietes rakstītais viņu aizvainojis.

Draugi Madarai ieteikuši, lai ignorē neglaimojošo ierakstu, tomēr sekojis nākamais publiskais kauninājums no minētās sievietes puses. Šoreiz par pašas ieraksta autores kolēģēm: internetā publicēti sieviešu vēderi ar norādi, ka to īpašnieces ir pārāk apaļīgas izvēlētajam apģērbam. Tas licis Madarai aizdomāties, cik daudz cilvēks, kurš ikdienā strādā ar jauniešiem, drīkst atļauties interneta publikācijās.

"Ja mēs kā pieaugušie varam par sevi pastāvēt, sevi pasargāt, mēs varam aiziet pie terapeita, tad kaut kur turpat ir apdraudēti mūsu bērni un jaunieši. Tu nevari zināt, ko tāda veida uzbrukums, emocionālā vardarbība, cieņas un goda aizskārums var nodarīt tavam bērnam un kādas sekas tam var būt. Un tas man ļoti lika padomāt par to, ka laikam nav pareizi ignorēt un neņemt galvā," sprieda dzejniece.

Pati ieraksta autore "4. studijai" uzsvēra, ka ir dzejniecei atvainojusies. To gan viņa izdarījusi tikai pāris stundas pēc raidījuma izrādītās intereses. "Tas ir mans viedoklis. Man nepatīk nevīžība apģērbā (kauns skatīties)," viņa komentēja. "Katram tērpam ir sava vieta un laiks tā valkāšanai. Noteikti parunāsim. Madarai atvainojos, tā sagadījās."

Neglaimojošos ierakstus platforma "Facebook" pēc cilvēku sūdzībām dzēsa, bet pēcgarša palika. Madara nolēmusi šoreiz seniori pasargāt no tiesvedības par goda un cieņas aizskārumu:

"Un tur jau arī ir tas trakums. Ir ļoti daudz viņas vecuma sieviešu, kuras pavelkas līdz visai šai viņas idejai, un aiziet tas mobings. Un viena par otru asprātīgāka, apsmejot citas sievietes. Nu, kur mēs esam? Kādā sabiedrībā mēs esam? "

Komentētāju dēļ "nolaižas rokas"

Internetā visneglaimojošākos komentārus saņem cilvēki, kuri dara, rada un ir pamanīti.

Arī ēdienu blogeris Rojs Puķe jeb Pipars nav izņēmums. Viņš atzina, ka nereti šādu komentētāju dēļ nolaižas rokas un zūd vēlme rīkot labdarības pasākumus:

"Tie komentāri, ko es visbiežāk saņemu, ir no cilvēkiem ar publiskiem profiliem, un tie ir vecāki cilvēki. Tie ir mati, tas ir apģērbs, tas ir, kā es runāju.. Es pats zinu, ka es nerunāju pārāk labi latviešu valodā. Es pārvaldu trīs valodas, tāpēc man ir ļoti grūti to gramatiku tā kā sapīt kopā.. Par katru mazāko lietu var piekasīties. Viņi saka, ka tā ir kritika," norādīja Rojs. Viņaprāt, tā gan nav kritika.

Arī apģērbu veikala vadītāja Karīna Gerke atzina, ka neglaimojošus komentārus un uzbrukumus internetā piedzīvo katru dienu. Viņa cer, ka pienāks laiki, kad ļaunums internetā ar likumā paredzēto atbildību tiks izskausts.

"Mēs sākam izmantot šo vārdu "heits" [no angļu valodas – naids]. Tas ir bezpersonisks. Runāsim latviski – cilvēka apzināta darbība, lai novestu otru cilvēku apzināti līdz emocionālam stresam, emocionālai trauksmei, lai cilvēku emocionāli novestu tik ļoti, lai viņš izkāptu ārā pa logu. Tā ir apzināta cilvēka traumēšana. Psiholoģiskā traumēšana," viedokli pauda Karīna.

Pašu slinkums, neizdarība un nevēlēšanās mainīt savus paradumus ir iemesls publiskai nepatikai pret tiem, kuri attīsta savu biznesu, ir veiksmīgi un lepojas ar panākumiem, pārliecināta ir veikala īpašniece. Viņa ir pārliecināta, ka savas tiesības justies emocionāli pasargātam no interneta vidē radītas, apzinātas psiholoģiskas traumēšanas ir jāaizstāv.

Viņa pati ir vērsusies pie juristiem, lai civiltiesiskā kārtā pieprasītu atbildību par nodarīto. To viņa iesaka darīt arī citiem cietušajiem.

Ieraksts par kriminālatbildību paliek uz mūžu

Valsts policijā norādīja, ka par neslavas celšanu internetā pērn izskatītas 38 epizodes. Likumsargi atgādināja, ka viens internetā publicēts, uzbrūkošs, pazemojošs komentārs var sagraut tā autora reputāciju uz visu mūžu, jo ieraksts par saņemtu kriminālatbildību nedzēšas. Mūsdienās arī anonīmu komentāra autoru nav grūti izskaitļot.

Valsts policijas pārstāve Lāsma Greidāne atgādināja, ka iespējamie sodi par neslavas celšanu ir probācijas uzraudzība, sabiedriskais darbs un arī naudas sods, turklāt šīs darbības tiek kvalificētas kā kriminālpārkāpums.

Civiltiesiskā kārtā iespējams pieprasīt, lai autors pierāda, ka viņa rakstītais ir patiesība. Ja tas neizdodas, cietušais tiesas ceļā var pieprasīt kompensāciju. Savukārt, ievietojot svešas personas foto internetā ar nolūku to apsmiet, pārkāpums var sākties no brīža, kad kāds no sociālā medija lietotājiem šo personu ir atpazinis. Arī gadījumos, ja foto nav redzama cilvēka seja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti