Rīta Panorāma

Atentātā ievainotā Slovākijas premjera Fico stāvoklis uzlabojas

Rīta Panorāma

Mākslas festivālā Madridē uzmanības centrā mākslīgais intelekts

Pasaulē strīdi par ieroču piegādi Izraēlai

Pasaulē strīdi par ieroču piegādi Izraēlai

Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), Spānijā un citviet pasaulē turpinās strīdi par atsevišķu ieroču veidu piegādi Izraēlai. Tā iemesls ir Izraēlas sauszemes spēku ofensīva ar bēgļiem pārpildītajā Gazas joslas dienvidu pilsētā Rafahā.

ASV Kongresa Pārstāvju palāta ceturtdien pieņēma galvenokārt republikāņu atbalstīto likumprojektu, kura mērķis bija piespiest prezidentu Džo Baidenu atjaunot apturētās ieroču piegādes Izraēlai. Tomēr Senātā demokrātiem ir neliels balsu vairākums, un likumprojekts, visticamāk, tiks bloķēts. Arī pats Baidens jau iepriekš solīja izmantot veto tiesības.

Tikmēr Spānija liegusi atļauju piestāt tās ostā kuģim, kas veda ieročus Izraēai.

"Ārlietu ministrija sistemātiski noraidīs to viena acīmredzama iemesla dēļ. Tuvajiem Austrumiem nevajag vairāk ieroču, tiem vajag vairāk miera," uzsvēra ārlietu ministrs Hosē Manuels Albaress.

Spiedienu uz Izraēlu izdara arī citas pasaules valstis, jo tā atkārtoti solījusi pastiprināt sauszemes spēku ofensīvu Rafahā. Izraēlas aizsardzības ministrs Joavs Galants paziņoja, ka pilsētā ieies papildspēki un šī aktivitāte pastiprināsies. "Jau ir trāpīts simtiem mērķu, un mūsu spēki manevrē šajā rajonā," pēc tikšanās ar Izraēlas karavīriem uzsvēra ministrs. Galants arī informēja, ka Rafahas tuvumā ir iznīcināti vairāki teroristiskā grupējuma "Hamās" pazemes tuneļi, tāpēc esot apgrūtinātas teroristu iespējas saņemt ieročus.

Bailēs par Izraēlas sauszemes iebrukumu Rafahā pilsētu ir atstājuši jau 600 tūkstoši civiliedzīvotāju, apgalvo ANO palīdzības organizācijas.

ASV ir paudušas bažas par to, ka Izraēla nav nākusi klajā ar stratēģiju civiliedzīvotāju aizsardzībai Rafahā. ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins ceturtdien telefeonsarunā ar Galantu norādīja uz "neapšaubāmu nepieciešamību nodrošināt civiliedzīvotāju aizsardzību" pirms Izraēlas militārās operācijas Rafahā.

Izraēlieši turpina uzstāt, ka Rafaha ir "Hamās" pēdējais cietoksnis, tāpēc bez sauszemes operācijām šajā pilsētā nebūs iespējams sasniegt kara mērķi – pilnībā iznīcināt "Hamās".

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla atbildēja ar militāro operāciju Gazas joslā, kā arī pastiprināja klātbūtni Jordānas rietumkrastā solot iznīcināt teroristu grupējumu "Hamās.

Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 35 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Starptautiskā sabiedrība, tostarp arī vairāki Izraēlas sabiedrotie, vairākkārt norādījuši uz nesamērīgu Telavivas atbildi teroristu uzbrukumam, taču Benjamina Netanjahu vadītā valdība apņēmusies turpināt cīņu par "Hamās" likvidēšanu Gazas joslā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti