Sadaļas Sadaļas
Ziņu analīze
Zolitūdes traģēdijas lietā – jauna pārbaude par viltotiem parakstiem
Pēc tiesas norādēm par iespējamu parakstu viltošanu sabrukušā veikala “Maxima” metāla konstrukciju izstrādes procesā prokuratūra nolēmusi veikt pārbaudi. Taču citiem tiesas pārmetumiem par izmeklēšanas kvalitāti prokurori nepiekrīt, šonedēļ vēsta LTV raidījums “De facto”.  
«Latvijas tilti» atzīst vainu kukuļu došanā Klaipēdas ostas amatpersonai; sods – 77,4 tūkstoši eiro
Par LNK holdingā ietilpstošās akciju sabiedrības “Latvijas tilti” bijušā valdes priekšsēdētāja veikto kukuļošanu Lietuvā uzņēmums maksās 77,4 tūkstošu eiro naudas sodu Latvijā. Šādu vienošanos ar prokurori “Latvijas tilti” noslēdza kriminālprocesā, kas pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklēšanas šovasar nonāca tiesā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”. Šī ir pirmā līdz spriedumam nonākusī lieta, kas izriet no Latvijas starptautiskajām saistībām vērsties pret pārrobežu kukuļošanu, jo pirms sešiem gadiem mūsu valsts pievienojās Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas OECD konvencijai par ārvalstu amatpersonu kukuļošanas apkarošanu.
Kur vest pacientu? Plāni netiek līdzi Covid-19 realitātei
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) plāni, kurā slimnīcā nogādāt pacientus Covid-19 pārslodzes apstākļos, mainās ik dienu. Jau aizvadītās nedēļas vidū vismaz sešās slimnīcās Latvijā bija traucēta pacientu uzņemšana, noskaidrojis LTV raidījums “De facto”. Liepājā, Valmierā un Rēzeknē bija pilnībā pilnas intensīvās terapijas nodaļas, bet, piemēram, Jēkabpils reģionālās slimnīcas gadījumā NMPD bija norādes vairāku profilu pacientus nevest, jo slimoja personāls. Taču savlaicīga rīcība, sagatavojot ārstniecības iestādes neierastām pacientu plūsmām, no veselības aprūpes politikas veidotājiem atpalika.  
Melu detektors: Vai Daugavpils mērs Igors Prelatovs saka patiesību par sejas masku bīstamību bērniem
Valdība nolēmusi, ka skolās pastāvīgi jāvalkā sejas maskas, taču, radot iespaidu par rūpēm par bērniem, tiks nodarīts kaitējums viņu veselībai, paziņojis Daugavpils mērs Igors Prelatovs (“Mūsu partija”). Šādam viedoklim kategoriski nepiekrīt Bērnu klīniskās slimnīcas speciālisti. Valsts otrās lielākās pilsētas mērs, LSM.lv paskaidrojot savus izteikumus par masku kaitīgumu bērniem, sniedza vēl vairākus nopietnus iemeslus pārbaudei ar “Melu detektoru”.
Kā tapa Covid-19 ierobežojumi? Analizē «Aizliegtais paņēmiens»
LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” analizēja pagājušajā nedēļā valdības pieņemtos lēmumus par jaunu ierobežojumu ieviešanu Latvijā Covid-19 izplatības mazināšanai. Neskaidrības un nekonsekvence pavīd ne tikai attiecībā uz ierobežojumiem tirdzniecībā, bet arī skaistumkopšanas nozarē, kultūras jomā un attiecībā uz reliģisko praksi.
Vai Vilnis Ķirsis saka patiesību par problēmām ar daudzdzīvokļu māju siltināšanu Rīgā
Pēdējos desmit gados Rīgā nosiltinātas tikai 180–190 mājas, turklāt nevienai no tām apsaimniekotājs nav pašvaldības uzņēmums “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP), paziņoja galvaspilsētas vicemērs Vilnis Ķirsis (“Jaunā Vienotība”). Bankas ne īpaši vēlas kreditēt RNP ēku siltināšanu, viņš piebilda. Kā parādīja “Melu detektora” pārbaude, to māju skaits Rīgā, kuras nosiltinātas pēc eirofondu programmām pēdējos desmit gados, ir vēl mazāks – tikai 63. No tām RNP ir apsaimniekotājs deviņām. Atrast apstiprinājumu tam, ka bankas negrib kreditēt tieši RNP projektus, neizdevās.
Kā rīkoties, ja pamanīta vardarbība citā ģimenē
Māte, kas nespēj pamest vardarbīgo bērnu tēvu, vai bērns, kurš ik dienu cieš, klausoties vecāku strīdos un noraugoties viņu kautiņos. Lai gan tas viss lielākoties notiek prom no sabiedrības acīm, nereti arī kaimiņi vai paziņas nojauš, ka tuvumā kādā ģimenē ikdienas sabiedrotais ir vardarbība. Kā reaģēt, kā palīdzēt?
Vai varmākas ir iespējams «pāraudzināt»? Četras pieredzes
Ja to nepiespriež tiesa, uzvedības korekcija varmākām Latvijā ir brīvprātīga. Speciālisti uzskata – kursiem jābūt obligātiem. Ideja iestrēgusi strīdā, kam par to jāmaksā – varmākām vai valstij. Tikmēr "Re:Baltica" pēta, cik šīs programmas ir efektīvas.
Vai ir iespējams pēc vardarbības attiecībās saglabāt ģimeni?
Vai ir iespējams pēc vardarbības attiecībās saglabāt ģimeni? Tas izdodas ļoti retos gadījumos, jo bieži vien cilvēkiem savu uzvedības modeli mainīt ir grūti. Labāki rezultāti ir personām, kas vēlas atgūt bērnu aprūpes tiesības. Tomēr bieži vien cilvēkiem nepieciešama ilgstoša uzraudzība.
«Re:Check»: Ar Covid-19 slimības sākumā citus var inficēt arī cilvēks bez simptomiem
Pirms laika sociālajā medijā “Facebook” cilvēki dalījās ar apgalvojumu, ka Covid-19 pozitīvs cilvēks bez saslimšanas simptomiem nevar inficēt citus. Tādu ziņu esot publicējuši vairāki mediji. Ierakstu pavadīja jautājums, kāpēc “mūsu valdība prasa veseliem cilvēkiem vilkt maskas, kāpēc jāslēdz valsts?” Izplatītā informācija ir maldinoša, jo ar Covid-19 slimības sākumā citus var inficēt arī cilvēks bez simptomiem, noskaidroja ''Re:Baltica” faktu pārbaudes projekta “Re:Check” veidotāji.
Vardarbība ģimenē: Varmāku pāraudzināšanai valstij trūkst naudas
Jau piekto gadu valsts apmaksā sociālās rehabilitācijas individuālās un grupu nodarbības vardarbīgiem cilvēkiem, taču viņi tās apmeklē nelabprāt. Pašlaik tā ir katra paša izvēle – atzīt kļūdas un mainīties vai to nedarīt. Tieslietu ministrija rosina šos kursus noteikt par obligātiem, bet valstij tam neesot naudas. 
Covid-19 un pacientu šķirošana. Kuru glābt, kad nav iespējams glābt visus
Resursu un personāla akūta trūkuma apstākļos ārsti ir spiesti šķirot slimniekus, lemjot, kuram pacientam sniegt palīdzību vispirms. Tas ir viens no katastrofu medicīnas pamatprincipiem, un jau koronavīrusa pandēmijas sākumā tika ieteikts to izmantot, tostarp turīgajās Eiropas zemēs. Dažās valstīs līdztekus medicīniskiem faktoriem lēmumu pieņemšanu ietekmē arī viedoklis par slimnieka “sociālo vērtību”.
«Re:Check»: Cik liels nākamgad būs ieņēmumu kritums pašvaldībās?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir galvenais pašvaldību finansējuma avots. Līdz šim pie vietvarām nonāca lielākā daļa jeb 80% no nodoklī iekasētā, bet pārējā daļa palika valstij. Nākamgad kārtība mainīsies un pašvaldību nodokļa daļa būs par pieciem procentiem mazāka. Valdības pārstāvji norāda, ka ieņēmumu kritumā pašvaldībām jābūt solidārām ar valsti, kurai šīs izmaiņas ļaus palielināt algas mediķiem un skolotājiem. Cik liels reāli būs ieņēmumu kritums pašvaldībās, pētīja “Re:Baltica” faktu pārbaudes projekta “Re:Check” veidotāji.
«Re:Check»: Ētera personība Ceriņš izplatījis baumas par Covid-19 testiem
Novembra vidū sociālajā vietnē “Twitter” ar stāstu par it kā saņemtām pozitīvām atbildēm uz Covid-19 testiem, lai gan tie nemaz nav veikti, dalījās televīzijas kanāla “RigaTV24” ētera personība Aivis Ceriņš. “Re:Baltica” faktu pārbaudes projekta “Re:Check” veidotāji noskaidroja, ka šis stāsts neatbilst patiesībai. Ceriņš pēcāk ierakstu dzēsa un atzina, ka rīkojies pārsteidzīgi.
Pacieta, bet kļuva tikai sliktāk. Kā ekonomiskā atkarība kavē aiziešanu no vardarbīgas ģimenes
Sabīnei, kuras vārds un balss ierakstā pēc sievietes lūguma ir mainīta, ir 25 gadi un divi bērni. Katram bērnam ir savs tēvs, ar abiem vīriešiem attiecības pārtrauktas vardarbības dēļ. Savu identitāti sieviete lūdz neatklāt, baidoties no bijušo partneru dusmām. Uz jautājumu, ko Sabīne cer sagaidīt nākotnē, viņa atbild, ka grib mācīties. Varbūt par žurnālisti. Izglītību Sabīne pēc vidusskolas neieguva, jo kopā ar puisi devās meklēt laimi Lielbritānijā. Tur arī palika stāvoklī un saskārās ar vardarbību.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt