Ziņu analīze
«Sistēmas bērni»: Vai nepilnos divos gados izdevies salauzt sistēmu bērnunamos?
Šonedēļ atklātais par bērnu ārpusģimeņu aprūpi atkārtoti liek secināt, ka viņiem nenodrošina pietiekamu izglītību un brīvā laika pavadīšanas iespējas. Arī psihoneiroloģiskās slimnīcas aizvien mēdz izmantot, lai sodītu nepaklausīgākos. Līdzīgi pārkāpumi aizvadīto nepilnu divu gadu laikā gan noslēgušies ar darba uzteikumiem vairākām amatpersonām, ierosināti vairāki kriminālprocesi.
Japāna noveco. Intensīva darba un darbaroku trūkuma paradokss
Japāna ir piedzīvojusi lielāko iedzīvotāju skaita dabisko samazināšanos kopš demogrāfisko datu ievākšanas sākuma 1899. gadā. Situācija vēl nekad nav bijusi tik dramatiska kā šogad, Japānā jau devīto gadu pēc kārtas mirstība ir augstāka nekā dzimstība. Ņemot vērā, ka daudzās attīstītajās valstīs mūsdienās ir novērojama demogrāfiskā lejupslīde, rodas jautājums, vai Japāna ir īpašs gadījums.
Aptieku skaits laukos sarūk: trūkst gan pircēju, gan aptiekāru
Saskaņā ar Zāļu valsts aģentūras datiem Latvijas laukos reģistrēta 121 aptieka, taču ik gadus vairākas no tām slēdz. Pirms diviem gadiem Latvijas laukos izzuda sešas aptiekas, visvairāk Latgales pusē; arī pērnais gads nebija izņēmums – mīnusā divas lauku aptiekas. Pagājušā gada nogalē pēc 65 gadu pastāvēšanas darbu pārtrauca Kalupes aptieka Daugavpils novadā. Šobrīd novadā ar 19 pagastiem palika tikai viena aptieka – Višķu pagastā, taču arī tai draud līdzīgs liktenis.
Krievijas TU-160 bumbvedēju ierašanās Venecuēlā – nākamā Kubas raķešu krīze?
Decembra vidū satraukumu izraisīja Krievijas lēmums uz Venecuēlu nosūtīt divus "Tupolev TU-160" bumbvedējus, raisot spekulācijas par Krievijas plāniem Venecuēlā izveidot pastāvīgu militāro klātbūtni. Tā kā bumbvedēji ir spējīgi nest arī kodolraķetes un nav zināms, vai tie Venecuēlā ieradušies bruņoti, šāds solis izpelnījās salīdzinājumu ar pagājušā gadsimta sešdesmito gadu Kubas raķešu krīzi. Tālākajām Krievijas militārajām aktivitātēm Venecuēlā būs pievērsta pastiprināta Rietumvalstu uzmanība.
Vakcinācija krustugunīs: apšaubītāju nav daudz, bet infekciju riski – gana augsti
Diskusijas par nepieciešamību vakcinēties uzvirmo ik reizi, kad mediķu uzmanības lokā nonāk gadījumi, kad kāds smagi saslimst vai mirst no slimībām, pret kurām iespējams vakcinēties. Šis jautājums satrauc arī jaunos vecākus. Tikmēr mediķi uzsver - pat ja slimību izdodas likvidēt, ir svarīgi turpināt vakcinēties. Turklāt vecāki nereti baidās no vakcīnu blakusparādībām, nezinot, ko nozīmē pati slimība.
Demilitarizācija – iespējama, bet vai vajadzīga?
Pasaulē ir 195 oficiāli atzītas valstis, 27 no tām nav savas armijas, bet septiņas no šīm valstīm (Kostarika, Dominikāna, Grenāda, Haiti, Lihtenšteina, Monako un Panama) ir demilitarizētas. Ar jēdzienu "demilitarizācija" ir saprotama atteikšanās no militārajiem spēkiem – profesionālas armijas, tankiem, ložmetējiem, kaujas lidmašīnām, bet saglabājot policiju, robežsardzi un glābējus. Taču kādēļ tikai 3% visu pasaules valstu ir nolēmušas spert šo soli? Kādi ir argumenti par un pret demilitarizāciju?
Aizdomīgi iepirkumi – hroniska kaite kopš «Rīgas satiksmes» pirmsākumiem
Vairāk nekā 100 miljonus eiro liela pašvaldības dotācija, astoņi tramvaju, 17 trolejbusu un vairāk nekā pussimts autobusu maršrutu. Vairāk nekā 4000 darbinieku. Šie ir skaitļi, kas raksturo pašvaldības uzņēmumu "Rīgas satiksme". Tomēr to raksturo arī miljonus vērti iepirkumi, skaļi korupcijas skandāli un tiesvedības.
Bērnam nav jātulko pieaugušo dzīves sarežģījumi. Četru nedzirdīgo vecāku stāsti
Sarunā ar četrām dzirdīgām sievietēm – nedzirdīgu vecāku meitām – nācies secināt, ka bērniem nebūtu jātulko vecāku dzīves, jo tas var atņemt bērnību un kropļot attiecības ģimenē. Latvijas Radio ielūkojas arī stāsta otrā pusē, uzrunājot četras nedzirdīgas mātes ar atšķirīgiem likteņiem – Anitu Cepli, Sanitu Gabrāni, Vinetu Kozlovu un Zani Teteri – par to, kā nedzirdīgam cilvēkam ir audzināt bērnus – gan dzirdīgus, gan nedzirdīgus.
Daugavpilī virkne būvprojektu sadārdzinās un ievelkas
Daugavpilī vairāku Eiropas Savienības (ES) fondu un pašvaldības finansēti būvobjektu, tostarp izglītības iestāžu, nodošana ekspluatācijā ir iekavējusies vairs ne vien mēnešu, bet gadu griezumā. Izmaksas pēdējos gados iesāktajiem un nepabeigtajiem objektiem pieaugušas teju par diviem miljoniem eiro.
Taivānas neatkarība - vai neaizsniedzama ilūzija pēc «Gomiņdan» uzvaras?
Pavisam nesen, 24. novembrī, Taivānā notikušajās pašvaldību vēlēšanās pārliecinoši uzvarēja partija "Gomiņdan", pārspējot Demokrātiski Progresīvo partiju. Ķīnas Tautas Republikas mediji ir pasludinājuši, ka vēlētāji pārliecinoši noraidījuši “Demokrātiski Progresīvās partijas separātisko nostāju”. Tomēr realitāte ir daudz niansētāka.
Verdzība 21. gadsimtā – starptautiska problēma, kas skar katru suverēnu valsti
Lielākajai daļai cilvēku, izdzirdot vārdu "verdzība", pirmās asociācijas, kas nāk prātā, ir  transatlantiskā vergu tirdzniecība 16. - 19. gadsimtā, kuras ietvaros aptuveni 12 miljoni afrikāņu tika transportēti uz eiropiešu jaunatklāto Amerikas kontinentu. Ir pagājuši vairāk nekā 200 gadi kopš verdzības aizliegšanas, un mūsdienās visas suverēnās valstis ir pieņēmušas verdzību un cilvēku tirdzniecību kā nelegālu darbību, kas sodāma ar kriminālatbildību. Tomēr mūsdienās verdzība un cilvēku tirdzniecība ir kļuvusi par ienesīgu biznesu noziedzniekiem, un tā ietvaros pašlaik vairāk nekā 40 miljoni cilvēku pasaulē ir pakļauti verdzībai.
Jaunākie
Interesanti