Ziņu analīze
Pumu ekonomika: Vai Latīņamerikas integrācija?

Reģionālā integrācija Latīņamerikā nebūt nav jauns temats, un tās saknes sniedzas līdz pat brīvības kaujām 19. gadsimtā, kad reģiona valstis centās iegūt neatkarību no koloniālajām varām. Lai arī līdz šim vairums integrācijas projektu nav attaisnojuši uz sevi liktās cerības, apskatnieku un ekspertu vidū ir radies viedoklis, ka 2011. gadā izveidotā Klusā okeāna alianse (Kolumbija, Meksika, Čīle un Peru) varētu lauzt ierasto kārtību. Vēl jo vairāk, pastāv iespēja, ka šis projekts var kalpot kā integrācijas veicinātājs teju vai visam Latīņamerikas reģionam.

«Raundaps» un citi herbicīdi – zemnieku glābiņš vai draudi veselībai?

Līdz šī gada beigām Eiropas Komisijai (EK) jāpieņem lēmums, pagarināt vai aizliegt lauksaimniecībā plaši lietotā glifosāta atļauju. Sabiedrībā plaši pazīstams nezāļu iznīcinātājs “Raundaps”, taču patiesībā kopumā reģistrēti 30 herbicīdi ar glifosātu. Vairāk nekā miljons Eiropas dalībvalstu pilsoņu parakstījušies pret ķīmiskās vielas lietošanu lauksaimniecībā.

Vēl apzina valsts pārvaldes kiberaizsardzības riskus; par iespējamiem draudiem klusē

Bažās par visā pasaulē iecienītās antivīrusu programmas „Kaspersky” saistību ar Krievijas izlūkdienestiem ASV Iekšzemes drošības departaments pirms mēneša aizliedza „Kaspersky” produktu izmantošanu ASV federālās valdības iestādēs. „Kaspersky”, kura radītās programmas izmanto aptuveni 400 miljoni iedzīvotāju un dažādu iestāžu visā pasaulē, savā virzienā raidītos pārmetumus noliedz, tomēr vēstis par to, ka antivīrusu risinājums, iespējams, tiek izmantoti izspiegošanā, izskan arvien biežāk.

Ieskats vienā tiesvedībā: Bērni zaudē māti vecāku un sistēmas nesaskaņu dēļ

Iepriekš, Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā, raidījumā „Īstenības izteiksme” piedāvāju kādas tiesvedības rekonstrukciju, kur līdz Augstākajai tiesai bija nonācis strīds starp kādu ģimeni un bāriņtiesu Rīgā par vecāku tiesību pārtraukšanu. Savu atzinumu tiesai sniedza arī Tiesībsarga birojs un secināja, ka bāriņtiesa savā darbībā pieļāvusi vairākus pārkāpumus. Piemēram, ģimenei nepamatoti liegts komunicēt ar bērniem tad, kad bērni ilgstoši atradās krīzes centrā, un šādu saskarsmi ierobežojošu gadījumu pēdējā laikā esot arvien vairāk. Radio zināms, ka pēc raidījuma izskanēšanas Rīgas bāriņtiesa pārtrauktās aizgādības tiesības tomēr atjaunoja, bet tagad ģimene atkal nonākusi atbildīgo dienestu redzeslokā. Tas gan bija tikai viens gadījums no aptuveni 30, kas katru gadu nonāk Rīgas administratīvajā tiesā vien.

Operācija «Tokija»: Pēc piketa par godīgām algām – darbinieces boikots un izsekošana

Darbinieku cīņā pret aplokšņu algām līdzās sūdzībām Valsts ieņēmumu dienestā, Darba inspekcijā un arodbiedrībās ir vēl kāds cīņas instruments – mediju uzmanība. Lai pārliecinātos, kā strādā ceturtā vara, LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” rīkoja piketu pie visām “Tokyo City” ēstuvēm, kas atrodas Rīgā. Mediji piketu atspoguļoja plaši, taču restorāna kolēģi ar protesta rīkotāju pārstāja sarunāties. Turklāt LTV žurnāliste, kas maskējās par restorāna darbinieci, tika izsekota.

SPECIĀLI no Sīrijas: Cenšas saglābt šāviņu sakapāto Alepo

Pilsētas, kurās tik tikko aprimis konflikts un šķietami iestājies trausls miers, patiesībā ir pilnas negaidītā. Piesardzīgi ir cilvēki, un piesardzīgam ir jābūt vietās, kur šķietami vairs nekas nevar notikt, jo viss, kas iespējams, ir jau sagruvis un kluss. Par to pārliecinos Sīrijas ziemeļu pilsētā Alepo, par ko piecās dienasgrāmatās stāstīju aizvadītajā nedēļā.

Kurdistānas «troņu spēles» aiz nacionālisma maskas

Kopš šī gada 25. septembrī notikušā referenduma Irākas Kurdistānā Tuvos Austrumus ir pārņēmis nestabilitātes vilnis. Reaģējot uz kurdu balsojumu, Irāna, Turcija un valdība Bagdādē ir piemērojušas ekonomiskas sankcijas un sākušas militārus manevrus autonomā reģiona pierobežā. Lai gan var šķist, ka Kurdistānas gadījums stāsta par klasisku cīņu starp suverenitāti un nācijas pašnoteikšanos, dziļāka analīze atklāj arī smalkāku cīņu par varu pirms gaidāmajām vēlēšanām 1. novembrī.

Igaunija grasās atsvabināties no aptieku ķēžu varas

Aptiekas – farmaceitiem, un vairs nekādu lielo aptieku tīklu, kas ir vienā biznesā ar lieltirgotavu. Kaimiņvalstī Igaunijā tie nav saukļi. Ir likums, kam būtiski jāmaina aptieku īpašumtiesības, un to nozarē kodolīgi dēvē par "Likumu 2020". Tam jāstājas spēkā pēc divarpus gadiem, tomēr vēl nevar teikt "hop!". Iespējams, priekšā vēl būs cīņa. Igauņiem gaišā piemiņā ir piemērs, kā viss izvērtās kaimiņzemē.

Jaunais nodoklis azartspēlēm var aizbiedēt uzņēmumu ar 3000 darbavietu Latvijā

No nākamā gada stāsies spēkā jauns nodoklis azartspēļu tiešraidēs filmētajiem galdiem, ko Saeima apstiprināja jau vasarā. Latvijā ar šo biznesu nodarbojas vairākas lielas kompānijas ar tūkstošiem darbinieku. Parlamentā kolēģus ieviest jauno nodokli pārliecināja Nacionālās apvienības deputāts Imants Parādnieks, par spīti valdības rekomendācijai to nedarīt. Tagad lielākā azartspēļu tiešraižu kompānija "Evolution Gaming" draud aiziet no Latvijas tirgus.

Legālās cigaretes smēķē arvien vairāk; tirgotāji pelna uz akcīzes celšanas rēķina

Cigarešu paciņa, kuras maksimālā cena legālās tirdzniecības vietās pašlaik ir 3,60 eiro, pirms trīsarpus gadiem maksāja 2,15 eiro. Tātad, kopš 2014.gada sākuma smēķēšana kļuva par gandrīz pusotru eiro jeb 40% dārgāka uz katru paciņu. Tik straujš cenu palielinājums lielā mērā piedzīvots tāpēc, ka valsts izšķīrusies strauji kāpināt akcīzes nodokļa likmi.

«De facto»: Rietumvalstu attiecībās ar Krieviju krīze nav īstermiņa

Pagājušajā nedēļā uz ikgadējo "Rīgas konferenci" Krievija bija atsūtījusi augstāko amatpersonu pēdējo septiņu gadu laikā. Krievijas drošības padomes sekretāra vietnieks nedēļu pēc vērienīgajām armijas mācībām "Zapad" atbrauca ar vēsti, ka nekādu apdraudējumu Krievija nerada un aicināja Rietumus uz atvērtu dialogu. Latvijas Televīzijas raidījuma “de facto” aptaujātie eksperti aicina atcerēties, ka Rietumvalstu un Krievijas attiecībās nav vienkārši krīze, bet fundamentālas problēmas.

Roķe: NEPLP dusmas izraisīja Latvijas Radio džingls par neuzticību Āboliņam

Šovasar Latvijas Radio (LR) darbinieku ierakstītais un ēterā palaistais džingls, kurā pausta neuzticība medija pārraugam Ivaram Āboliņam, bijis viens no iemesliem, kāpēc Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) nolēma atlaist Latvijas Radio valdes locekli Sigitu Roķi. Šādu viedokli Latvijas Televīzijas raidījumam “de facto” pauda pati Roķe. Raidījums "de facto" vērtē, ka NEPLP locekļu un Roķes savstarpējie pārmetumi kopā zīmē visai nepievilcīgu ainu – izskatās, ka vēl pavasarī Latvijas Radio vadība ar radio kuratoru padomē kopīgi sprieduši, kā tikt galā ar netīkamu Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālistu.

Vecslabada uz izmiršanas ceļa, bet rosība un apņēmība neiznīkst

Istras pagasts ar tā centru Vecslabadas ciemu, kas atrodas Krievijas un Baltkrievijas pierobežā, ir viens no tālākajiem Ludzas novada pagastiem – līdz pašvaldības centram vai pussimts kilometru, līdz tuvākajai pilsētai Zilupei – divdesmit. Šīs nošķirtības dēļ pagastam ir izdevies pasargāt no slēgšanas Istras vidusskolu. Taču tagad, kad skolā palikuši vien 22 skolēni, tās pastāvēšanas apdraudēta. Ulmaņlaikos pagastā dzīvoja vairāk nekā 8 000 iedzīvotāju, bet pašlaik palikuši vien 500 iedzīvotāju.

Reformācijas jubilejā spriež arī par Lutera mācības ēnas pusēm un kristiešu un islāma attiecībām

Reformācijas kustības 500. gadadienu šogad visvērienīgāk atzīmēs Eiropas zemē, kurā tā reiz sākās – Vācijā, kur jau norisinājušies un vēl notiks tūkstošiem diskusiju, izstāžu un sarīkojumu. Taču ne vienmēr dižais reformators Martins tajos tiek cildināts un godāts, jo viņš arī asi vērsās pret jūdaismu un islāmu. Arī mūsdienās Vācijā islāma un kristietības attiecības ir sarežģītas, bet kristīgas baznīcas ir atvērtākas pret musulmaņiem.

«Jaunais zīda ceļš»: Ķīnas ekspansija vai biznesa projekts?

Ķīnā prognozē, ka pēc Komunistiskās partijas piecgades kongresa Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina iniciatīva stiprināt tirdzniecības saites ar Eiropu uzņems vēl lielākus apgriezienus, šovakar ziņo LTV raidījums “De facto”. Līdz šim redzamākā iniciatīvas izpausme bijusi attīstīt visai nerentablos dzelzceļa pārvadājumus starp Ķīnu un Eiropu, no kā labumu grib gūt arī Latvija.  

«Rīdzenes» sarunas: Ameriks lielījās Šleseram par «Saskaņas» regulēšanu un žurnālistiem «miera stājā»

Žurnālisti, kas stāv “po stojke smirno” jeb “miera stājā”; “Saskaņas” domnieki, kurus ir viegli regulēt, jo Jānis Urbanovičs esot čamma un neveiksminieks. Latvijas Televīzijas raidījums “De facto” vēsta, ka šādi savu ietekmi Aināram Šleseram viesnīcā “Rīdzene” zīmējis Andris Ameriks jau neilgi pēc nonākšanas Rīgas vicemēra krēslā – 2011.gada februārī. Tas ir fiksēts tā dēvētās “oligarhu lietas” ietvaros Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja noklausītajās sarunās.

Ķīnas un Indijas attiecības – vai solis uz priekšu?

Lielāka starptautiskās sabiedrības uzmanība šobrīd tiek pievērsta neprognozējamajam kārtības traucētājam Austrumāzijā – Ziemeļkorejai, jaunajām ANO sankcijām un Ķīnas un ASV soļiem attiecībā uz Korejas pussalas problēmjautājumu. Taču vasarā tiešas militārās sadursmes iespēja samilza arī starp divām iedzīvotāju skaita ziņā pasaulē lielākajām valstīm – Ķīnu un Indiju. Pēc 10 nedēļu ilgas konfrontācijas Ķīnas-Indijas-Butānas robežkonfliktu stratēģiski svarīgajā Doklamas plakankalnē izdevās atrisināt, ko starptautisko attiecību eksperts Amitai Etzioni ir nodēvējis par konflikta atrisināšanas paraugu. Vai starp šīm valstīm ir gaidāmas jaunas sadursmes un kāda ir to loma Āzijas reģiona attīstībā?

Jaunākie
Populārākie
Interesanti