Sadaļas Sadaļas
Ziņu analīze
Kā Latvijas Bankas pārvaldes vadītājs kļuva par metinātāju, un kāds no tā labums ekonomikai
"Manā gadījumā tas ir vaļasprieks, man garāžā ir metināšanas aparāts. Tas ir veids, kā atslēgties no ikdienas rutīnas," stāsta Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste. Pirms diviem gadiem viņš iestājās gāzmetināšanas kursos, kas tiek finansēti par valsts un Eiropas Savienības līdzekļiem. Šoruden atkal devies mācīties, lai apgūtu citu metināšanas tehnoloģiju. Viņš teic, ka ekonomikai no "kursiem vaļaspriekam" var būt labums, pat ja aiziet no darba Latvijas Bankā Rutkaste pagaidām nedomā. 
Vai ar Covid-19 var inficēties no desas
Covid-19 uzliesmojumi gaļas kombinātos pasaulē notiek diezgan bieži, tāpēc gaļas pārstrādes uzņēmumi jau kopš pavasara tiek uzskatīti par koronavīrusa izplatības paaugstināta riska zonām. Darbiniekiem tas ir diezgan bīstami. Bet gadījumā, ja produkts ir inficēts, vai no ēdiena vai iepakojuma var inficēties tā lietotājs?
Covid-19. Kas ir dabiskā «pūļa imunitāte» un kāpēc tā ir nereāla
Rudenī, sākoties saslimšanas ar Covid-19 pieaugumam, kļuvuši skaļāki aicinājumi “ļaut vaļu” koronavīrusam, lai “dabiskā ceļā” izslimotu pēc iespējas vairāk cilvēku. Šī teorija apgalvo, ka tad cilvēki iegūtu kolektīvo imunitāti, vīruss iznīktu un ar to pandēmija arī beigtos. Tomēr imunitātes sasniegšana šādā veidā nez vai ir reāla. Šīs metodes efektivitāte pagaidām nav prognozējama atšķirībā no sekām, kādas spēj izraisīt tās izmantošana – neskaitāmi nāves gadījumi un neaprakstāmas ciešanas, brīdina zinātnieki.
Meroni nesteidz valstij atdot Lemberga lietā glabāto mantu
Pagājuši vairāk nekā divi mēneši, kopš Latvijas valsts ar tiesas lēmumu pārņēmusi arestētās mantas glabāšanu Ventspils mēra Aivara Lemberga krimināllietā. Taču advokāts no Šveices Rūdolfs Meroni, kurš šo mantu pieskatījis nu jau padsmit gadus, nesteidzas to atdot. Tā vietā viņš uzdevis valsts iestādēm virkni jautājumu, ziņo LTV raidījums “De facto”.
Covid-19 plānu haoss izgaismo domstarpības par atbildību sadali valdībā
Covid-19 ierobežošanas stratēģisko plānu Ministru kabinetā pieņēma tikai pagājušajā nedēļā pēc tam, kad runas par haotiskajiem lēmumiem sākās gan pašā valdībā, gan arī Valsts prezidents Egils Levits norādīja, ka šāds plāns vajadzīgs. Novēlotā rīcība atgādināja par valdības atslābumu zemākas saslimstības laikā, kā arī izgaismoja premjera un veselības ministres atšķirīgo nostāju par atbildībām.
Vai Covid-19 otrais uzliesmojums dos triecienu pensiju uzkrājumiem?
Izskatās, ka koronavīrusa otrais uzliesmojums vai, precīzāk sakot, tā ekonomiskās sekas izraisa otro izpārdošanas vilni pasaules akciju tirgos. Bet tas ietekmē arī tos Latvijas iedzīvotājus, kuriem drīz jādodas pensijā. Kas pašlaik notiek ar otrā līmeņa pensiju uzkrājumiem, cik Latvijas iedzīvotāju zaudējuši daļu nevis virtuālas, bet pilnīgi reālas pensiju naudas šā gada martā un kas mainījies spēles noteikumos – par to LSM.lv apskatā.
Covid-19 faktors var būt izšķirošs nākamā ASV prezidenta izvēlē
Covid-19 pandēmija ir ieviesusi nozīmīgas pārmaiņas ASV priekšvēlēšanu kampaņā, izmainījusi balsošanas procedūru un vēlētāju ieradumus, kā arī pamatīgi iedragājusi valsts ekonomiku. Var izrādīties, ka tieši šis faktors būs izšķirošais, vēlētājiem lemjot par nākamo prezidenta amata kandidātu.
ES un Ukraina. Kad savstarpējās gaidas neatbilst realitātei
Neskatoties uz pozitīvajiem signāliem no nesenā Ukrainas un Eiropas Savienības (ES) samita, šīs valsts attiecībās ar Eiropas aliansi aizvien ir nopietnas problēmas. Savstarpējās uzticības un autoritātes nostiprināšanai arī turpmāk jābūt būtiski svarīgai prioritātei.
Protekcionisms vai «zaļais» virziens – ko ASV ekonomikā sola prezidenta amata kandidāti?
Līdz ASV prezidenta vēlēšanām atlikusi nu jau mazāk nekā nedēļa. Kāds ir abu amata kandidātu – Donalda Trampa un Džo Baidena – piedāvājums ekonomikā turpmākajiem četriem gadiem? Vai tā būs līdzšinējās protekcionisma politikas turpināšana vai arī pievēršanās sociāliem jautājumiem un nosliekšanās par labu zaļajai ekonomikai? Un kādu iespaidu uz ekonomiku ir atstājusi Covid-19 pandēmija?
Tramps vai Baidens – kam lielākas izredzes uzvarēt ASV prezidenta vēlēšanās?
Pēc nedēļas Amerikas Savienoto Valstu (ASV) iedzīvotāji dosies pie vēlēšanu urnām, lai ievēlētu nākamo prezidentu. Vai tas būs pašreizējais prezidents Donalds Tramps vai arī demokrātu virzītais bijušais viceprezidents Džo Baidens. Aptaujas prognozē diezgan ievērojamu pārsvaru Baidenam, taču eksperti pret viņa izredzēm uzvarēt izturas visai piesardzīgi.
Desmit iemeslu, kāpēc Covid-19 nav «vienkārši gripa»
Kopš sākās pandēmija, kas apgriezusi visu kājām gaisā, pagājuši vairāk nekā deviņi mēneši. Tomēr arī šodien, kad ar Covid-19 inficējušies 42 miljoni cilvēku, bet 1,1 miljons cilvēku miruši, ir daudz tādu, kuri vai nu vispār noliedz šīs slimības pastāvēšanu, vai arī apgalvo, ka tā nav briesmīgāka par gripu. Tomēr tā tas nav.
Covid-19. Kā radies divu metru noteikums, un kāpēc tas varētu būt novecojis
Stingrie drošās distancēšanās noteikumi Covid-19 pandēmijas laikā balstās novecojušos zinātniskajos datos – divu metru fiziskās distancēšanās ievērošana virknē gadījumu nenodrošina aizsardzību no inficēšanās ar koronavīrusu. Jāņem vērā arī daudzi citi faktori, tostarp tas, kāda ir ventilācija telpā un cik skaļi runā apkārtējie, apgalvo grupa britu un amerikāņu zinātnieku.
Vai Aleksandrs Kiršteins saka patiesību, ka militārās parādes nav «mūsu» tradīcija
Militārās parādes ir padomju, nevis pirmskara Latvijas tradīcija, paziņojis Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības Aleksandrs Kiršteins, komentējot to, ka Covid-19 epidēmijas dēļ šogad atceltas 11. un 18. novembra militārās parādes. Kā parādīja “Melu detektora” pārbaude, neatkarīgajā Latvijā laikā starp abiem pasaules kariem parādes – lielas un mazas – tika rīkotas regulāri. 
Vai Atis Zakatistovs atšķir nodokļu režīmus, un kam vēl nepienāksies bezdarbnieka pabalsts?
Latvijas Televīzijas raidījumā “Šodienas jautājums” 14. oktobrī Finanšu ministrijas parlamentārajam sekretāram Atim Zakatistovam (“KPV LV”) lūdza komentēt, kāpēc pašnodarbinātajiem, maksājot sociālās iemaksas, bezdarbnieka pabalsts nepienākas - ne tagad, ne pēc gaidāmās nodokļu režīmu reformas, kuras galvenais mērķis esot sekmēt cilvēku sociālo nodrošinātību krīzēs, piemēram, Covid-19 laikā. Raidījumā  Zakatistovs jaucās nodokļu režīmos, un pēc būtības atbilde tā arī nesekoja. Bet no skaidrojuma, kas lūgts pēc tam, izriet, ka par to Finanšu ministrijā ne vien nav domāts, bet cilvēku loks, kuriem nepienāksies bezdarbnieka pabalsts, kļūs vēl plašāks.
Vai Krišjānis Kariņš saka patiesību par to, kā un kāpēc tika atcelts Rīgas maratons
Pēc tam, kad piektdien, 9. oktobrī, valdība atcēla 10. un 11. oktobrī paredzētos Rīgas maratona pasākumus (kuri notika virtuālā režīmā), premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) paziņoja, ka tas bijis nevis politisks lēmums, bet gan ticis sekots epidemiologu rekomendācijām. “Melu detektora” pārbaude parādīja, ka epidemiologi tajā dienā nav bijuši noskaņoti tik kategoriski.
Diplomātiskās sadursmes Vidusjūras austrumos – ko sagaidīt?
Pēc septembrī un oktobrī pieredzētajiem pozitīvajiem diplomātiskajiem centieniem saliedēt Ankaras un Atēnu pozīcijas Vidusjūras austrumu daļas konfliktā situācija atkal pieredzējusi eskalāciju. Kā mainījusies diplomātiskā situācija kopš 12. oktobra Turcijas paziņojuma par jauniem seismiskajiem pētījumiem? Kāds ir šīs situācijas plašāks diplomātiskais konteksts un nozīme?
Rīgas brīvostas par 18 miljoniem iegādātajās piestātnēs svilpo vējš. Cik pamatots vērienīgais darījums?
Rīgas brīvostā nesen noslēdzies tās pēdējās desmitgades lielākais darījums – par 18 miljoniem eiro osta savā īpašumā ieguvusi divas piestātnes, kuru izmantošanas iespējas ir ierobežotas. Rīgas brīvosta saka – tā ir maksa par privāta ogļu pārkraušanas biznesa pārcelšanu prom no pilsētas centra. Tomēr cena ir daudzkārt lielāka par citu piestātņu būvniecības izmaksām šajā Daugavas krastā, bet darījuma pamatlicējs – bijušais brīvostas pārvaldnieks Leonīds Loginovs – tagad ir 18 miljonus saņēmušā uzņēmuma algots konsultants. Cik pamatots ir vērienīgais darījums?
Uziet nakts ballītes Covid-19 uzliesmojuma laikā. Pēta «Aizliegtais paņēmiens»
Neraugoties uz Covid-19 atkārtotu uzliesmojumu, riskiem un ierobežojumiem, kas tiešā un netiešā veidā ietekmē visu Latvijas sabiedrību, atsevišķās jomās pret Covid-19 izplatību valda ļoti vieglprātīga attieksme. Izrādās – Rīgā ir vairāki naktsklubi, kuros nakts ballītes, turklāt plaši apmeklētas, notika arī pēc atļautā laika, ziņo LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens".
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt