
Latvijā


Politiski represēto ikgadējai konferencei jau otro gadu īpašu emocionālu noskaņu piešķir karš Ukrainā. Apvienības biedri pieņēma aicinājumu ar nosaukumu "Vienoti Latvijai", kurā viņi rosina tautai būt vienotākai, vairāk novērtēt savas valsts neatkarību un aktīvāk izmantot savas pilsoņa tiesības un pildīt pienākumus.

Rīgā trešdaļa ielu esot sliktā stāvoklī. Lai atjaunotu asfalta segumu, pašvaldība šogad grasās veltīt līdz pat 22,5 miljoniem eiro, kas ir vismaz divas reizes vairāk nekā pērn. Tikpat būtiski pieaugs arī padarīto darbu apjoms – kopumā pašvaldība šogad plāno atjaunot 400 tūkstošus kvadrātmetru ielu.

Liepājā, Ūliha un Robežu ielas krustojumā otrdien, 21. martā, sāka darboties Latvijā pirmā transporta monitoringa sistēma, kas identificē situāciju, kādā tiek šķērsots krustojums un vai tiek ievēroti luksoforā aizliedzošie sarkanās gaismas signāli.

Ugunsgrēks nopostījis 18. gadsimtā celto Smiltenes mācītājmuižas ēku. Ugunsnelaime izcēlusies vakar pēcpusdienā, cilvēki tajā nav cietuši, bet vērtīgajai vēsturiskajai ēkai izdedzis jumts un otrais stāvs.

Vai alkohola vai narkotisko vielu reibumā pie stūres pieķertajiem autovadītājiem tiesību atgūšanai obligāti jāapmeklē uzvedības korekcijas programmas? To iestrādāt Ceļu satiksmes likumā pērn atbalstīja valdība. Tomēr korekcijas kursu sagatavošana un plānošana ir pamatīgi aizķērusies un Satiksmes ministrija (SM) to jau rosina no likuma izslēgt.

Lai samazinātu alkohola patēriņu Latvijā, plāno turpmāk uz alkohola pudelēm norādīt produkta uzturvērtību un sastāvdaļas, kā arī aizliegt azartspēļu zālēs piedāvāt alkoholu par brīvu, ierobežot alkohola atlaižu reklāmas un aizliegt tirgot stipros dzērienus mazajā PET iepakojumā. To paredz otrdien, 21. martā, valdībā atbalstītie grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites un Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumos, kas, lai stātos spēkā, vēl jāapstiprina Saeimai. Valdības sēdē likuma grozījumi tika saukti arī par "nepilnīgiem" un "nejēdzīgiem".

Valdība 21. martā atkārtoti izsludināja konkursu uz Finanšu izlūkošanas dienesta priekšnieka amatu.

Nākamnedēļ vairākās Vidzemes, Kurzemes, Zemgales un Latgales reģiona pašvaldībās 2023. gadā varētu izsludināt ārkārtējo situāciju, lai ierobežotu egļu astoņzobu mizgrauža bojājumus egļu mežaudzēs.

Lai iestātos par iekļaujošu un saliedētu Latvijas sabiedrību, no 29. maija līdz 4. jūnijam Latvijas galvaspilsētā notiks "Riga Pride", informēja LGBT un viņu draugu apvienības "Mozaīka" valdes loceklis Kaspars Zālītis.

Valsts apmaksātā personu ar invaliditātes asistentu un pavadoņu minimālā atlīdzība par vienu pakalpojuma sniegšanas stundu palielināta no 4,79 līdz 5,11 eiro, paziņojumā medijiem informēja Labklājības ministrija.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieka amatā apstiprināts līdzšinējā priekšnieka vietnieks Mārtiņš Baltmanis. To paredz otrdienas, 21. marta, valdības lēmums.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde martā nosūtīja prokuratūrai lietu pret četrām personām par "aplokšņu algām" skaistumkopšanas uzņēmumā, vairāk nekā divu gadu laikā šādi samaksājot 3,7 miljonus eiro.

Vērtējot premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība’) komunikāciju ar ministriem un aicinājumus "neīdēt pēc papildu naudas" budžetā, politologs Filips Rajevskis LTV "Rīta panorāmā" norādīja, ka, visticamāk, Kariņš "meklē sevi" jaunajā koalīcijā, kas izveidota pēc 14. Saeimas vēlēšanām.

Sliktā vai pat kritiskā stāvoklī ir trešdaļa Rīgas ielu ar asfalta segumu, Latvijas Radio atklāja Rīgas vicemērs, par satiksmes jautājumiem atbildīgais Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība").

Otrdien, 21. martā, Liepājā, Ūliha un Robežu ielas krustojumā atklās Latvijā pirmo transporta monitoringa sistēmu, kas identificē situāciju, kādā tiek šķērsots krustojums un vai tiek ievēroti luksoforu aizliedzošie sarkanās gaismas signāli.

Valdība ir atbalstījusi Veselības ministrijas ieceri pārņemt no Daugavpils pašvaldības bijušās un jau daudzus gadus neeksistējošās Onkoloģiskās slimnīcas ēku. Šī ēka nonāks Daugavpils Psihoneiroloģiskās slimnīcas (DPNS) pārvaldīšanā. 2021. gadā tika pabeigta Aknīstes psihoneiroloģiskās slimnīcas un DPNS apvienošana, kā rezultātā iestādei Daugavpilī arī bija nepieciešamas papildu telpas. Aug arī psihiatrijas pacientu skaits, bet ārstu – trūkst.

2022. gadā daudzās tēmās cilvēktiesības faktiski "nolika uz bremzēm", tā intervijā Latvijas Radio sacīja tiesībsargs Juris Jansons.

Lai mazinātu alkohola lietošanas likstu, Veselības ministrija (VM) izstrādājusi vairākas likuma izmaiņas, kas skars dzērienu marķējumu, reklamēšanu, atlaides un akcijas. Taču narkologi uzsver, ka daudz būtiskāk ir beidzot iedzīvināt valdības jau pieņemto plānu par ārstēšanu, kas ietver pacientu atbrīvošanu no iemaksas par slimnīcu, valsts kompensētā zāļu saraksta pārskatīšanu un pusaudžu ārstēšanu. Pagaidām šim plānam valsts naudu nav piešķīrusi.

Rindās, lai saņemtu valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, jāgaida pat gads, taču tās var apiet, ja par vizīti pie speciālista var samaksāt no savas kabatas vai arī to sedz veselības apdrošināšana. Taču arī ar polisēm situācija nav vienlīdzīga, piemēram, valsts pārvaldē, arī Izglītības un zinātnes ministrijas un Veselības ministrijas darbiniekiem polises ir, bet divu lielāko slimnīcu mediķiem un daudziem pedagogiem – apdrošināšanas nav, izpētīja LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens".

Līdzīgi kā daudzviet Latvijas reģionos – arī Kuldīgas novadā ģimenes ārstu trūkst. Pērn te strādāja 18, bet šogad 15, paredzams, ka kļūs vēl mazāk. Jaunie ģimenes ārsti par savu darbavietu pārsvarā izvēlas Rīgu vai Pierīgu. Tomēr rīdziniece Dace Sudraba izvēlējusies iet pretēju ceļu. Šobrīd viņai Kuldīgā ir sākusies prakse, bet novada ģimenes ārstu rindas viņa papildinās pēc pusotra gada.
Svarīgākais šobrīd



















Interesanti




