Latvijā
Partiju kampaņu finanses: skandalozi ziedotāji, neizskaidrojami tēriņi un dāsni biedri
Lai gan dažas partijas aktīvu aģitācijas kampaņu sākušas jau vasarā, citas stāsta, ka īstā kampaņa sāksies tikai tagad – mēnesi pirms vēlēšanām. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) apkopotā informācija par partiju limitētajiem aģitācijas izdevumiem liecina, ka starp lielākajiem tērētājiem galvenokārt ir Saeimā pārstāvētās partijas, kuras saņem valsts finansējumu. Taču daudz tērē arī jaunizveidotās partijas un apvienības, kurām tāpēc ir jāpiesaista ziedotāji. Latvijas Televīzijas raidījums "De facto" vēsta, ka starp tiem ir arī pretrunīgi vērtētas personas.
Aug interese par saules un vēja enerģijas ražošanu Latgalē
Latvijas – Krievijas pierobežā dāņu investori kopā ar latviešu zemniekiem kaļ plānus par apjomīgu saules paneļu parku, bet Latgales augstienē varētu būvēt vēja parkus. Diskusijas par atjaunojamās enerģijas aktīvāku ražošanu skaļākas kļūst arī iekšzemē. Atsevišķi investīciju plāni kļūst aizvien reālāki, taču nozarē pauž bažas, kā sabalansēt, no kā enerģiju ražot izdevīgāk – saules, vēja vai varbūt biogāzes?
No baseina pie bijušā obeliska Uzvaras parkā izsūknēts ūdens
No baseina jeb dīķa pie ceturtdien, 25. augustā, nogāztā padomju armijas karavīru pieminekļa obeliska ir izsūknēts ūdens, svētdien novēroja aģentūra LETA. Sekls ūdens jeb palielas lāmas palikušas tikai atsevišķās vietās. Sūknis, kas pie pieminekļa bija novietots kopš demontāžas darbu sākuma, no dīķmalas ir aizvests.
Rēzeknes novadā grib mainīt četru ielu nosaukumus
Biedrība "Publiskās atmiņas centrs" divdesmit piecām Latvijas pašvaldībām ir nosūtījis vēstuli par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu, aicinot pārdēvēt pašvaldību teritorijās sastopamos vietvārdus un ielu nosaukumus. Rēzeknes novada pašvaldība saņēmusi ieteikumu par divu ielu pārdēvēšanu, taču iedziļinoties šajā jautājumā, vietvara sarakstu papildinājusi vēl ar divām ielām, kurām pēc tās ieskatiem arī būtu jāmaina nosaukums.
Vecāki skolēna sagatavošanai jaunajam mācību gadam tērē no 100 līdz 400 eiro
Pēc piecām dienām Latvijā sāksies jaunais mācību gads. Daudzās ģimenēs šajā laikā pārskata, kuras skolas lietas vēl ir derīgas, bet kas jāpērk no jauna. Lai gan oficiāli Latvijā izglītība ir bez maksas, dažādu kancelejas preču un citu skolas mantu iegādei vecāki tērē no simt līdz pat 400 eiro. Īpaši dārgi izmaksā pirmklasnieki, jo viņiem uzreiz ir jāsagādā viss, kas skolai nepieciešams. Plašāk Aijas Kincas reportāžā.
Ierobežos brētliņu un reņģu zveju Baltijas jūrā un Rīgas līcī
Eiropas Komisija trešdien pieņēma priekšlikumu par 2023. gada zvejas ierobežojumiem Baltijas jūrā. Tie esot nepieciešami zivju skaita samazināšanās dēļ. Paredzēts, ka reņģu zveja Rīgas jūras līcī tiks samazināta par 4%, bet brētliņu zveja jūrā par 20%.
Iepirkumu uzraudzības birojs skatīs sūdzību par konkursu vidējā ātruma kontroles sistēmas ieviešanai
Iepirkumu uzraudzības birojs nākamajā nedēļā skatīs kompānijas "Jarva" sūdzību par valsts uzņēmuma "Latvijas valsts ceļi" konkursu, kurā tā meklē transportlīdzekļu vidējā ātruma kontroles sistēmas ieviesēju vairākos autoceļu posmos. Iepirkumā pieteicās pieci pretendenti, bet līguma tiesības piešķirtas Lietuvas izcelsmes firmai "Fima". Tā bija iesniegusi lētāko piedāvājumu, vidējā ātruma radarus solot ieviest par 1,2 miljoniem eiro.
Arodbiedrība: Trūkstošo autobusu vadītāju dēļ šoferi spiesti strādāt pat līdz 300 stundām mēnesī
Sabiedriskā autobusa vadītāju trūkst gan Rīgā, gan reģionos. "Rīgas satiksme" problēmu risina vairākus autobusu maršrutus aizstājot ar trolejbusiem. Savukārt sirgstošo "Liepājas autobusu parka" šoferu vietā daļu reisu veiks citi komersanti. Autotransporta direkcijā apgalvo, ka pārvadātājiem situācija ar autobusu vadītājiem ir dažāda. Turpretim šoferu arodbiedrībā uzskata, ka nozare ir "zem riteņa".
Levits: Latvijai ar Islandi ir īpašas attiecības
Stiprināt sadarbības saiknes un veidot drošāku, inovatīvāku un konkurētspējīgāku Ziemeļvalstu un Baltijas valstu reģionu. Šādu apņemšanās deklarāciju parakstījuši Baltijas valstu un Islandes ārlietu ministri, klātesot arī visu valstu prezidentiem. Deklarācija tika parakstīta turpat, kur 1991. gadā tika parakstīts diplomātisko attiecību atjaunošanas akts.
Šajā rudenī vakcinācija pret Covid-19 nebūs obligāta (papildināts)
Šā gada rudenī, visticamāk, gaidāms jauns Covid-19 izplatības vilnis, prognozē speciālisti. Bet vismaz pašlaik nav plāna par obligāto vakcināciju. To ieteiks gluži kā sezonālo gripas vakcīnu. Tiesa, darba devējiem būs tiesības prasīt darbinieku vakcināciju, ja uzņēmumā būs augsts kovida izplatības risks.
Energocenu kāpums liek meklēt risinājumus peldbaseinu darbības nodrošināšanai
Pieaugot energoresursu cenām, no 30% līdz 50% palielinājušās peldbaseinu uzturēšanas izmaksas, un tas esot pārāk dārgi pat it kā turīgajām Pierīgas pašvaldībām. Lai nodrošinātu baseinu darbību un skolēnu peldētapmācību, piemēram, Ķekavas novadā krietni dārgāki kļūs individuālie apmeklējumi, bet Ādažu novadā plāno samazināt baseina darbības laiku. Netiek izslēgta arī iespēja, ka, izmaksām vēl palielinoties, baseinus varētu slēgt.
IZM sarunu priekšvakarā pārceļ izlīgšanu ar pedagogiem
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sāk bremzēt izlīgšanu ar pedagogiem. Lai novērstu iespējamo beztermiņa streiku, ko mācībspēki gatavi sākt 19. septembrī, bija plānots, ka nākamajā pirmdienā darbu sāks komisija, kas strādās pie Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) prasības sabalansēt pedagogu darba slodzi. Bija doma pārrunāt arī prasību, lai valdība pildītu normas par pedagogu atalgojuma grafiku, taču ministrija pašas izvēlētajā dienā netiek un par to arodbiedrībai paziņoja vien šodien.
Kurzemes atkritumu apsaimniekotājs noraida Valsts kontroles pārmetumus
Latvijā šobrīd sākta vairāku bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes rūpnīcu celtniecība, tostarp arī Dienvidkurzemes novadā. Valsts kontrole konstatējusi, ka, veidojot bioatkritumu pārstrādes sistēmu, nekorekti aprēķināts to potenciālais daudzums valstī, tādējādi mākslīgi palielinot rūpnīcu jaudas. Tas varētu radīt nesamērīgi augstus atkritumu apsaimniekošanas tarifus. Kurzemē strādājošais atkritumu pārstrādātājs SIA "Liepājas RAS" šos pārmetumus noraida.
Zemessardze Latgalē demonstrē jaunāko aprīkojumu – arī bruņumašīnas «Patria»
Bruņutransportieri "Patria 6x6", kā arī jaunākais medicīnas ekipējums ir vieni no būtiskākajiem Zemessardzes tehniskā aprīkojuma papildinājumiem šajā vasarā. Zemessardzes 3. Latgales brigādes 32. kājnieku bataljons Rēzeknē ir visā Latvijā pirmais, kam šis tehniskais nodrošinājums piegādāts un jau izmantots apmācībās. Svinot Zemessardzes 31. gadadienu, ekipējums pirmo reizi prezentēts arī īpašos paraugdemonstrējumos.
Pirms jaunā mācību gada daudzās skolās katastrofāli trūkst pedagogu
Jau nākamnedēļ atsāksies skolas gaitas, bet daudzās izglītības iestādēs katastrofāli trūkst pedagogu. Vakanču skaits jau sasniedz aptuveni 2000, tāpēc daudzām skolām atrast vajadzīgos skolotājus uz 1. septembri un, iespējams, arī ilgāk būs neiespējami. Tāpēc daudzās skolās jaunajā mācību gadā būs jārēķinās ar iztrūkstošām mācību stundām, apvienotām klasēm un pārgurušiem pedagogiem.
Politikas vērotāji: Grūti prognozēt Pārdaugavas pieminekļa nojaukšanas ietekmi uz Saeimas vēlēšanām
Ir grūti prognozēt, vai Uzvaras parkā esošā padomju pieminekļa nojaukšana varētu ietekmēt priekšvēlēšanu debates un vēlēšanu iznākumu, vērtē politikas norišu vērotāji. Krievvalodīgajām partijām vēl būs jādefinē savi vēstījumi saistībā ar šo notikumu. Tomēr maz ticams, ka jautājums par pieminekli būs aktuāls visu atlikušo laiku līdz Saeimas vēlēšanām.
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt