
Ārzemēs


Teroristiskais grupējums "Hamās" otrdienas, 28. novembra, vakarā atbrīvoja vēl 12 Izraēlas teritorijā nolaupītus cilvēkus – desmit izraēliešus un divus Taizemes pilsoņus. Apmaiņā pret to Izraēla no cietumiem atbrīvoja 30 palestīniešus.

Ziemeļeiropas valstis otrdien vienojās nosūtīt karakuģus uz Baltijas jūru, lai aizsargātu kritiski svarīgo infrastruktūru pēc gāzes cauruļvadu noplūdēm.

Krievijas iebrukumu Ukrainā iemūžina starptautisko ziņu aģentūru fotogrāfi. 2023. gada 28. novembra fotogrāfijas.

Migrantu plūsmas virzīšana ir zemisks Baltkrievijas un Krievijas režīmu pielietotais instruments, lai izdarītu spiedienu uz kaimiņos esošajām demokrātiskajām valstīm, intervijā Latvijas Radio norādīja Baltkrievijas demokrātiskās kustības līdere Svjatlana Cihanouska. Viņa skaidroja, ka migrantu plūsmas virzīšana uz Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm ir šantāža un mēģinājums novērst šo valstu valdību uzmanību no palīdzības sniegšanas Ukrainai un Baltkrievijas pilsoniskajai sabiedrībai.

Turku pilsēta Somijā par 1,6 miljoniem eiro iegādāsies bijušo Krievijas ģenerālkonsulāta biroja ēku. Par to šonedēļ nobalsojuši pilsētas deputāti. Ēku vēlāk plānots nojaukt, bet vietā uzbūvēt kādu citu struktūru, iespējams, aprūpes centru.

Valdības iestādes Eiropas Savienībā (ES) ir tiesīgas aizliegt darbiniekiem valkāt tādus reliģiskus simbolus kā musulmaņu sieviešu tradicionālās galvassegas pat tad, ja tiem nav jākontaktē ar apmeklētājiem, otrdien atzinusi ES Tiesa.

Francijas Veselības ministrija gatavojas aizliegt smēķēt visās pludmalēs, publiskajos parkos, mežos un vairākās citās sabiedriskajās vietās.

Briselē otrdien un trešdien notiek NATO ārlietu ministru tikšanās, kurā galvenie jautājumi ir atbalsts Ukrainai, Izraēlas un "Hamās" karš, kā arī ieilgusī Zviedrijas pievienošanās NATO. Sanāksmē piedalās arī Latvijas ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"), kuram šī ir pirmā šāda veida tikšanās, kopš viņš paziņoja par gatavību kandidēt uz NATO ģenerālsekretāra posteni.

Ukraina otrdien paziņojusi, ka boikotēs Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) sanāksmi Ziemeļmaķedonijas galvaspilsētā Skopjē, jo uz to uzaicināts arī Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, kurš paziņojis, ka plāno ierasties.

Indijas ziemeļos pēc ilgstošas un vērienīgas glābšanas operācijas 17 dienu garumā beidzot izdevies atbrīvot 41 aizgruvušā tunelī iesprostoto strādnieku.

Neskatoties uz iespējamiem Izraēlas un "Hamās" noslēgtā pamiera pārkāpumiem Gazas joslā, arī otrdien plānota teroristu sagūstīto ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņa. "Hamās" arī paziņoja, ka ilgtermiņā nespēs nodrošināt liela ķīlnieku skaita atbrīvošanu, jo daļa cilvēku ir tās sabiedroto kaujinieku organizāciju gūstā.

Somijas valdība otrdien paziņoja, ka nolēmusi uz laiku slēgt arī pēdējo robežšķērsošanas punktu uz robežas ar Krieviju. Lēmums attiecas uz Raja–Joseppi robežkontroles punktu Somijas ziemeļos. Tas būs slēgts no 30. novembra līdz 13. decembrim.

Ukrainas Nacionālajā vēstures muzejā nonākuši teju desmit gadus Amsterdamā glabātie Krimas "skitu zelta" kolekcijas dārgumi. To atgūšana ir būtisks notikums valsts cīņā par vēsturiskā mantojuma aizsardzību, kuru būtiski ietekmējis Krievijas pilna mēroga iebrukums valstī, – okupācijas spēki gan bojājuši kultūrvēsturiskas ēkas, gan izzaguši muzejus.

Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes priekšsēdētāja Kirilo Budanova sieva Marianna saindēta ar smagajiem metāliem un atrodas slimnīcā, vēsta ukraiņu tīmekļa izdevums "Babeļ", atsaucoties uz avotu izlūkdienestā.

Lai gan Igaunijas valdība ar dāsniem pabalstiem cenšas atbalstīt daudzbērnu ģimenes, dzimstības līmenis Igaunijā, tāpat kā Latvijā, pēdējo gadu laikā ir ievērojami krities. Demogrāfi to skaidro ar dažādu krīžu ietekmi un dzīves dārdzības pieaugumu, kā arī sabiedrības vērtību maiņu.

2500 gadu senas skulptūras ir izraisījušas diplomātisko strīdu starp Lielbritāniju un Grieķiju. Britu premjerministrs Riši Sunaks atcēlis otrdien paredzēto tikšanos ar Grieķijas premjeru Kirjaku Micotaki, tā reaģējot uz Micotaka paziņojumu, ka Grieķija vēlas atgūt Britu muzejā Londonā izstādītās Partenona skulptūras, ko 19. gadsimta sākumā briti demontēja no Atēnu Akropoles.

Palestīniešu grupējuma "Hamās" kaujinieki 7. oktobrī Izraēlā sagrābtos ķīlniekus izvietojuši kaujas laukā, pavēstīja Starptautiskās Sarkanā Krusta komitejas (ICRC) Vidējo un Tuvo Austrumu reģionālās pārvaldes direktors Fabricio Karboni.

Krievijas iebrukumu Ukrainā iemūžina starptautisko ziņu aģentūru fotogrāfi. 2023. gada 27. novembra fotogrāfijas.

ASV domnīcas "Kara izpētes institūts" analītiķi savā jaunākajā ziņojumā par situāciju frontē raksta, ka ciklons Melnajā jūrā un Ukrainas dienvidos ir palēninājis karadarbības tempus, taču nav pilnībā apturējis kaujas. Arī aizvadītajā diennaktī Krievija ar droniem uzbrukusi teritorijām visā valstī. Savukārt prezidenta administrācija, stiprinot saites ar Vašingtonu, organizēs amatpersonu un karā cietušo braucienu uz ASV.

Ukraina un Moldova ar nepacietību gaida oficiālu sarunu uzsākšanu par iestāšanos Eiropas Savienībā (ES). Iespējams, ka 27 pašreizējo dalībvalstu vadītāji šo lēmumu varētu pieņemt jau pēc pāris nedēļām gaidāmajā samitā. Daudzi Ukrainā raugās uz ES ar lielām cerībām, tomēr, kā pierāda Balkānu valstu pieredze, iestāšanās process mēdz būt ilgs un sarežģīts. Tas ir arī laiks, kad sabiedrībā var notikt būtiskas pārmaiņas, tostarp veidojot iekļaujošu vidi. Latvijas Radio uz sarunu aicināja trīs sieviešu tiesību aktīvistes no Ukrainas, Ziemeļmaķedonijas un Kosovas, lai saprastu, kā viņas raugās uz savas valsts un sabiedrības ceļu pretī dalībai ES.
Svarīgākais šobrīd


















