Internetā ir nopludināti dokumenti par vakcīnām pret koronavīrusu Covid-19, paziņojusi Eiropas Zāļu aģentūra. Dokumentus pagājušā gada beigās nozaga kiberuzbrukuma laikā Eiropas Savienības (ES) zāļu aģentūrai. Institūcija apgalvo, ka hakeri pirms publicēšanas ir veikuši izmaiņas nozagtajos dokumentos, lai radītu šaubas par vakcīnu uzticamību. Savukārt vairākas ES dalībvalstis ir saniknotas par to, ka saņems mazāk “Pfizer” vakcīnas devu, nekā bija paredzēts.
Ārzemēs
Vācijā valdošā Kristīgo demokrātu savienība (CDU) sestdien, 16.janvārī, tiešsaistes konferencē izraudzīsies konservatīvās partijas nākamo vadītāju. Uz ietekmīgo amatu kandidē trīs pretendenti.
Lai gan lielākajā daļā valstu vispirms tiek vakcinēti mediķi un vecāka gada gājuma cilvēki, tomēr pie paraugdemonstrējumiem ar vakcinēšanos tiek arī pa kādam valsts līderim. Tā tikko vakcīnu saņēmis Rumānijas prezidents un Turcijas prezidents. Vakcinācija Eiropā un pasaulē uzņem apgriezienus, un internetā jau sāk piedāvāt viltotas vakcīnas un neīstas rezervācijas.
Pasaulē bažas rada vēl viens koronavīrusa paveids, kas atklāts Brazīlijā. Tas valsti skāris laikā, kad daudzviet attālākajos Amazones reģionos slimnīcas ir pārpildītas un sāk pietrūkt sašķidrinātā skābekļa. Tikmēr Lielbritānija – pirmā no rietumvalstīm – paziņojusi, ka vīrusa jaunā paveida dēļ aizliedz ārvalstniekiem ieceļot no Brazīlijas un citām Latīņamerikas valstīm, kā arī no Portugāles.
Uzņēmumu "BioNTech" un "Pfizer" izstrādātās Covid-19 vakcīnas piegādes Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm kavēsies trīs līdz četras nedēļas, piektdien paziņojusi Vācijas Veselības ministrija.
ASV galvaspilsētā Vašingtonā ir ievērojami pastiprināti drošības pasākumi. Pilsētā atrodas vairāk nekā 20 tūkstoši Nacionālās gvardes karavīru un policijas spēki. Pastāv iespēja, ka aizejošā prezidenta Donalda Trampa atbalstītāji svētdien un otrdien varētu sarīkot jaunus grautiņus gan Vašingtonā, gan visu ASV 50 štatu galvaspilsētās.
Saistībā ar bērnu pabalstu skandālu piektdien, 15. janvārī, atkāpusies premjerministra Marka Rites vadītā Nīderlandes valdība. Tas noticis tikai divus mēnešus pirms 17. martā gaidāmajām vēlēšanām.
Lietuvā aizvadītajā diennaktī reģistrēti 1149 Covid-19 inficēšanās gadījumi un miruši 26 slimnieki, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs "LRT.lt" Savukārt Igaunijā atklāti 476 Covid-19 gadījumi un miruši pieci slimnieki, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs "ERR.ee".
Baltkrievijā atklātībā nonācis skandalozs audioieraksts, kurā valsts iekšlietu ministra vietnieks pavēstījis par plāniem izveidot valstī īpašas nometnes nemierīgākajiem protestētājiem. Tāpat tiek apgalvots, ka ir saņemts rīkojums izmantot arī ieročus pret protestu dalībniekiem, neraizējoties par to, ka par šādām darbībām varētu saņemt sodu. Šis ieraksts jau izraisījis sašutumu demokrātiskās opozīcijas rindās, kas pieprasa izveidot starptautisku tribunālu Baltkrievijas jautājumā.
Sulavesi salā Indonēzijā piektdien notikusi 6,2 magnitūdu zemestrīce, kurā gājuši bojā vismaz 35 cilvēki un vairāk nekā 600 ievainoti.
Lai gan daudzās valstīs pilnā sparā norit iedzīvotāju vakcinācija pret koronavīrusu Covid-19, sērgas izplatība pasaulē nemazinās. Papildu bažas rada vīrusa jaunais paveids, kas ir daudz lipīgāks. Tādēļ valdības ir spiestas pastiprināt iedzīvotāju pārvietošanās ierobežojumus. Eiropā ir cilvēki, kuri vēlas daudz stingrākus ierobežojumus, tāpēc viņi ir uzsākuši parakstu vākšanas kampaņu.
Austrijas parlamenta deputāti atļāvuši valdībai ierobežot ar Covid-19 inficēto tiesības. Varas iestādes varēs pieprasīt pasākumu apmeklētājiem uzrādīt negatīvu koronavīrusa testa rezultātu.
Par spīti pandēmijai daļā Indijas tiek atzīmēti "Kumbh Mela", kas ir pasaulē lielākie reliģiskie svētki un kas ilgst vairākas nedēļas.
Kopumā Eiropas Komisija uz šo krīzi ir reaģējusi tik labi, cik vien varēja ar tās rīcībā esošajiem instrumentiem, un atliek tikai cerēt, ka Eiropas Savienība būs spējīga izlēmīgāk rīkoties turpmāko gadu laikā un izstrādātos piedāvājumus padarīt par realitāti, uzskata Briselē bāzētās veselības politikas konsultāciju kompānijas “Incisive Health” pārstāve Klēra Aleksandera.
Šīs nedēļas TOP3 ES notikumu sarakstā ir ierosinājums izveidot vienotu koronavīrusa potēšanās sertifikātu, ASV valsts sekretāra lēmums neapmeklēt Eiropu un britu nedienas pēc izstāšanās no Eiropas Savienības.
Francijā Covid-19 pandēmijas dēļ no sestdienas tiek pastiprināts "mājsēdes" režīms. 15 dienas cilvēki bez svarīga iemesla visā valstī nedrīkstēs pamest savus mājokļus jau no plkst. 18 līdz nākamās dienas rīta plkst. 6.
Zviedrija varētu atļaut nirējiem izpētīt 1994. gadā nogrimušā prāmja “Estonia” vraku. Tā iemesls ir nesen iegūtās jaunās liecības par iespējamiem katastrofas iemesliem.
Populārā interneta enciklopēdija “Wikipedia” piektdien, 15. janvārī, atzīmē dibināšanas 20. gadadienu. Šo gadu laikā tā ir kļuvusi par vienu no visvairāk apmeklētajām interneta vietnēm.
ASV Senātā gaidāmā impīčmenta prāva pret prezidentu Donaldu Trampu notiks laikā, kad prezidenta amatā jau būs stājies Džo Baidens. Šis balsojums pavērs iespējas citam balsojumam par liegumu Trampam ieņemt augstus amatus ASV pārvaldē. ASV politikas vērotāji uzskata, ka impīčmenta prāva izgaismos atšķirīgos viedokļus Trampa pārstāvētajā Republikāņu partijā.
Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida ceturtdien, 14. janvārī, oficiāli nominēja premjerministra amatam Reformu partijas priekšsēdētāju Kaju Kallasu.
Jaunākie
Interesanti