«Latgales princis» no Ozolmuižas – Jezups Trasuns
20. gadsimta sākums Latgalē izvērtās par nozīmīgu pārmaiņu laiku. Drukas aizlieguma atcelšana 1904. gadā stimulēja latgaliešu inteliģences aktivitātes toreizējā Krievijas Impērijas kultūras centrā – Pēterburgā (mūsdienās Sanktpēterburga). Viens no redzamākajiem latgaliešu atmodas līderiem bija garīdznieks, kultūras darbinieks un politiķis Francis Trasuns (1864–1926).

Uztrauc mājas drošība blakus Skultes pārvada būvniecībai Sarkandaugavā
Viens no lielākajiem Rīgas pašvaldības projektiem šogad ir 42 miljonus eiro vērtā pārvada būvniecība Sarkandaugavā pār dzelzceļa līniju Rīga–Skulte. Pārvads vajadzīgs, lai samazinātu sastrēgumus, taču blakus esošās daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājus uztrauc ēkas drošība būvniecības laikā.
Dīkstāves pabalsti aizvien nesasniedzami daļai uzņēmēju
Valdība pēdējo nedēļu laikā vairākkārt papildinājusi noteikumus, paplašinot to darbinieku un uzņēmumu loku, kas būtu tiesīgi pretendēt uz dīkstāves pabalstiem. Taču joprojām ļoti plašam uzņēmēju lokam tādu vai citādu šķēršļu dēļ šie pabalsti nav pieejami.
Covid-19 atklāta arī četrām personām Onkoloģijas centra stacionārā
Covid-19 infekcija sasniegusi arī Latvijas Onkoloģijas centru. Tur vīruss konstatēts diviem pacientiem un diviem stacionāra darbiniekiem. Atrastas 62 personas, ar kurām kontaktā bijuši inficētie. Divas nodaļas – Endokrinoloģijas un Pulmonoloģijas – ir slēgtas un tur veikta vispārēja dezinfekcija. Visiem Onkoloģijas stacionāra darbiniekiem, skaitā vairāk nekā 400, ir veiktas analīzes uz Covid-19.
Jēkabpils vecāki atbalsta skolēnu brīvpusdienu kuponu sistēmu
Valsts kopīgas norādes par bērnu ēdināšanu attālināto mācību laikā nav, bet daļa pašvaldību šo jautājumu jau risina. Pēc saviem ieskatiem bērniem tiek nodrošināta ēdiena piegāde mājās vai izsniegtas pārtikas pakas, piešķirti kuponi vai atbalstītas mazturīgās un daudzbērnu ģimenes. Jēkabpils vecāki atbalsta kuponu sistēmu, kas ļauj nodrošināt lielāku izvēles iespēju.
Kravu pārvadātājus nepārbauda
Arī ārkārtas situācijā no  Kurzemes ostām Ventspilī un Liepājā turpinās kravu pārvadājumi ar prāmjiem. Smago automašīnu šoferi gan ierodoties netiek pārbaudīti. Tomēr saskare ar vietējiem iedzīvotājiem joprojām ir iespējama gan degvielas stacijās, gan ceļmalas ēstuvēs un veikalos.
Sociālās aprūpes centros Covid-19, visticamāk, ienes darbinieki
Vairākās sociālās aprūpes iestādēs ar Covid-19 saslimušie klienti, visticamāk, inficējušies no darbiniekiem, kuriem pašiem slimības simptomu nav. Sociālās aprūpes namos ir īpašam riskam pakļauta iedzīvotāju grupa, tāpēc jau kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas tajos aizliegta klientu pārvietošanās ārpus teritorijas un arī tuvinieku vizītes nav atļautas.
Līdz vasarai atjaunos Jēkaba katedrāles gaili
Lai gan pret debesīm vērsti skatieni un fotoobjektīvi Jēkaba katedrāles tuvumā nav nekas neierasts, piektdien, 3. aprīlī, tie pie torņa smailes kavējās daudz ilgāk nekā citkārt. Jo zelta gailim bija uzradās kompānija – vesels bariņš celtnieku, kas sagatavoja dievnama lepnumu nocelšanai. Līdz vasarai gailim jāatgūst savs mirdzums un spēja rādīt vēja virzienu.
Kurš Covid-19 pacientus vedīs mājās? Ne valsts, ne pašvaldības nav gatavas to darīt
Cīņa ar koronavīrusu ik dienu rada jaunus uzdevumus, kas prasa līdz šim nepielietotus risinājumus. Viens no tādiem – Covid-19 pacientu droša nogādāšana mājās pēc ārstēšanās stacionārā. Taču ne valsts, ne pašvaldības šobrīd nav gatavas sniegt šādu palīdzību, tādēļ pacientiem atliek paļauties uz tuviniekiem un saviem spēkiem.
Eiropā rosina veidot «zaļos koridorus» sezonālajiem laukstrādniekiem
Daudzviet Eiropā lauksaimnieki sastopas ar akūtu darbaroku trūkumu. Parasti Itālijā, Spānijā, Vācijā un daudz kur citur sezonālos lauksaimniecības darbus veic strādnieki no citām valstīm. Tomēr pašlaik robežas daudzviet ir slēgtas, un šie cilvēki nevar nokļūt zemnieku saimniecībās. Arī Latvijā Zemkopības ministrija mudina bezdarbniekus palīdzēt lauksaimniekiem.
Premjers uzdod veicināt ķirurģisko sejas masku ražošanu Latvijā
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") piektdien, 3. aprīlī, uzdevis Ekonomikas ministrijai (EM) veicināt individuālo aizsardzības līdzekļu, tostarp ķirurģisko masku ražošanu Latvijā, informēja premjera preses sekretārs Sandris Sabajevs.
Starptautiskajā aviosatiksmē Covid-19 dēļ rekordliels kritums
Starptautiskā aviosatiksme piedzīvojusi straujāko kritumu kopš 2001. gada 11. septembra teroraktiem ASV. Koronavīrusa pandēmijas dēļ noteiktie ceļošanas ierobežojumi nozīmē, ka simtiem pasažieru lidmašīnu noliktas dīkstāvē. Arī Eiropas noslogotākā – Hītrovas lidosta – nolēmusi slēgt vienu no skrejceļiem un koncentrēties uz medicīniskā aprīkojuma kravām.
NVD: Uz ārstniecības iestādi vai pie ģimenes ārsta bez iepriekšēja pieraksta doties nedrīkst
Lai pasargātu pacientus un mediķus no iespējamas inficēšanās ar Covid-19, Nacionālais veselības dienests (NVD) atkārtoti aicina iedzīvotājus gadījumos, kad nepieciešama medicīniska palīdzība, vispirms sazināties ar ģimenes ārstu vai ārstniecības iestādi telefoniski vai elektroniski. Uz ārstniecības iestādi vai pie ģimenes ārsta bez iepriekšēja pieraksta doties nedrīkst, tostarp gadījumos, ja ir ģimenes ārsta nosūtījums pie speciālista.
Tiesa noraida «Depo Diy» sūdzību par KP sodu par būvmateriālu tirdzniecības karteli
Administratīvā apgabaltiesa 3. aprīlī noraidīja būvmateriālu tirgotāja SIA “Depo Diy” pieteikumu par Konkurences padomes (KP) 2017. gada lēmuma atcelšanu, tādējādi atstājot spēkā lēmumu, kurā konstatēta aizliegta vienošanās starp diviem būvmateriālu ražotājiem un četriem tirgotājiem par ilgstošu būvmateriālu cenu noteikšanu veikalu plauktos, informēja KP. "Depo" sola tiesas spriedumu pārsūdzēt.
Foto