Dānijā pirms Eiroparlamenta vēlēšanām būtiski «Brexit» un migrācijas jautājumi
Dānijā pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām būtiskas tēmas ir "Brexit" ietekme, kā arī imigrācija. Kopš iepriekšējām vēlēšanām 2014. gadā politiskā dinamika gan ir mainījusies. Toreiz visvairāk balsu ieguva eiroskeptiskā Dānijas Tautas partija, taču šoreiz tai prognozē pieticīgākus rezultātus. Turklāt drīzumā Dānijā gaidāmas arī nacionālā parlamenta vēlēšanas – nav izslēgts, ka tās varētu notikt vienlaikus ar Eiropas vēlēšanām.
Beļģijā nacionālās un reģionālās vēlēšanas šķiet svarīgākas nekā Eiroparlamenta vēlēšanas
Klimata pārmaiņas ir viens no centrālajiem priekšvēlēšanu jautājumiem Beļģijā. Regulārie jauniešu protesti pacēla šo problēmu visai augsti arī politiķu dienaskārtībā. Ne mazāk spraigas ir arī diskusijas saistībā ar Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), jo abu valstu ekonomikas ir cieši saistītas. Tomēr kopumā Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas Beļģijā daļēji aizēno nacionālās un reģionālās vēlēšanas, kas notiks tajā pašā dienā.
Bulgārijā neuzticēšanās valsts institūcijām var ietekmēt aktivitāti EP vēlēšanās
Nepilni divi mēneši palikuši līdz maija beigām, kad vairāk nekā 500 miljoni eiropiešu dosies uz vēlēšanu iecirkņiem, lai ievēlētu 705 pārstāvjus Eiropas Savienības parlamentā. Saasinoties cīņai par deputātu vietām gan partiju starpā, gan starp atsevišķiem kandidātiem, aizvien aktuālāks kļūst jautājums par paņēmieniem, kas tiek izmantoti priekšvēlēšanu aģitācijas gaitā, un procesa pārredzamību kopumā. Pēc Eirobarometra datiem, vairāk nekā puse Eiropas Savienības pilsoņu pieļauj iespēju, ka tiek liktas lietā gan balsu pirkšana, gan administratīvo resursu un personu datu nelikumīga izmantošana, gan slēptā reklāma un dezinformācijas draudi. Vislielākie pesimisti šajā ziņā ir Bulgārijas iedzīvotāji.
Ko no Eiroparlamenta vēlēšanām gaida Igaunijā?
Igaunijā balsotājiem Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās svarīgas ir kandidātu personības un tādas lietas kā lauksaimniecība, fondu finansējums, pārvietošanās brīvība. Taču, ņemot vērā eiroskpetisko spēku popularitātes pieaugumu, gaidāms, ka kampaņā būs arī tādi jautājumi kā imigrācija un varbūt pat Igaunijas dalība Eiropas Savienībā. Un, neskatoties uz iespēju balsot internetā, arī igauņiem būs jāpadomā, kā tad mudināt cilvēkus Eiropas Parlamenta vēlēšanās tomēr nobalsot.
Luksemburgā EP vēlēšanās startēs mazpazīstami politiķi
Eiropas valstīs notiek gatavošanās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām. Luksemburga ir viena no mazākajām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kas vienlaikus ir arī starp bloka dibinātājām. Turklāt tās pārstāvis Žans Klods Junkers ir viens no ietekmīgākajiem Eiropas politiķiem, jo viņš vada Eiropas Komisiju.
Eiropas Parlamenta vēlēšanas Ungāriju var padarīt par nozīmīgu spēlētāju Eiropā
Pēdējo gadu laikā Ungārija tiek dēvēta par vienu no Eiropas Savienības nepaklausīgajām valstīm. Pret to ir uzsākta pārkāpuma procedūra par likuma varas apdraudējumu valstī. Tikmēr Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans, ko daži pat nodēvējuši par diktatoru, atklātos konfliktos ar Eiropas Savienību iesaistīties nebaidās, asi kritizējot bloka īstenoto politiku, piemēram, migrācijas jautājumā. Par spīti domstarpībām ar Briseli, tieši nepaklausīgā Ungārija var izrādīties pat ļoti nozīmīgs spēlētājs politisko alianšu veidošanā pēc maijā gaidāmajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Latvijas Radio ar stāstu par Ungāriju aizsāk ierakstu sēriju par dalībvalstu gatavošanos Eiropas parlamenta vēlēšanām.
Somijā popularitātes kāpumu piedzīvo eiroskeptiķi
Pēc negaidītas premjerministra atkāpšanās mēnesi pirms valdības termiņa beigām Somija gatavojas parlamenta vēlēšanām. Tajās izšķirsies, vai varu zaudēs līdzšinējā centriski labējā koalīcija laikā, kad pieaug atbalsts sociāldemokrātiem un Zaļajai partijai. Tikmēr liela uzmanība tiek pievērsta arī kādam citam spēkam – skaļajai un brīžiem skandalozajai Somu partijai, kas varētu veidot arī jaunas eiroskeptiskas grupas kodolu Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Tā pašlaik piedzīvo popularitātes kāpumu.
Eiropas Investīciju bankas viceprezidents Stubs: Joprojām ceru pamosties no šī «Brexit» murga
Joprojām ceru pamosties no šī "Brexit" murga. Tik skarbi intervijā "Pasaules Panorāmai" izteicies viens no redzamākajiem proeiropeiskajiem politiķiem, tagad Eiropas Investīciju bankas viceprezidents Aleksandrs Stubs. Viņš bijis Somijas premjerministrs un ilgstoši ieņēmis citus Somijas valdības amatus, kā arī strādājis Eiropas Parlamentā, tostarp par Eiropas Komisijas prezidenta padomnieku, un arī pats nesen centās kandidēt uz Komisijas prezidenta amatu no Eiropas tautas partijas grupas, taču neveiksmīgi.