Tēta projekts
Ģimene pēc sešiem gadiem atgriežas Latvijā un negaida laipnības no britiem Cita pieredze
Izvēlne

Ģimene pēc sešiem gadiem atgriežas Latvijā un negaida laipnības no britiem

Mēs jau arī esam imigranti un pamatiedzīvotājiem mūs nav jāmīl! Tā saka Jānis Priedītis, kurš jau sešus gadus dzīvo Lielbritānijā, bet tagad plāno atgriezties Latvijā. Šāds ģimenes lēmums gan nav saistīts ar "Brexit" referenduma iznākumu, kas veicinājis britu sabiedrības neiecietības izpausmes pret austrumeiropiešiem.

Vēl tikai dažas nedēļas, un Priedīšu ģimene dosies uz mājām - uz Latviju, tādēļ kastēs tiek krauta Anglijā sešu gadu laikā krātā iedzīve. "Mēs vairāk metīsim prom nekā ņemsim līdzi!" sajūsmināta ir trīs gadus vecā Rasa Priedīte. 

Krīzes gados Priedīšu ģimene no Kuldīgas rajona pārcēlās uz Angliju, lai iegūtu jaunu pieredzi, iemācītos valodu un, protams, uzlabotu finansiālo stāvokli. Jānis ir mežkopis, bet Agrita puķkope un pedagoģe, taču Anglijā Jāņa darbs galvenokārt saistīts ar celtniecību, savukārt Agrita ir pilna laika māmiņa pāra četriem bērniem. Tieši bērni ir galvenais atgriešanās iemesls, pie tam Priedīši uzsver, ka nekad nav plānojuši palikt Anglijā uz visiem laikiem.

Agrita Priedīte atzīst, ka bērni Lielbritānijā tiek ļoti ierobežoti.

"Esmu tik daudz reizes dzirdējusi – mēs gribam darīt šito, mēs gribam taisīt koka māju, mēs gribam rakt zemē bunkuru, mēs gribam, mēs gribam, mēs gribam... un tu visu laiku tikai atbildi – piedod, draudziņ, bet tas nav iespējams. Piedod, tas nav iespējams! Un tā dienu no dienas, gadu no gada, un es saprotu, ka drīz jau viņi pārstās prasīt, drīz viņiem to vairs nevajadzēs, un tas ir tik ļoti skumji," saka mamma.

Dēli jau vairākus gadus papildus britu skolai ar tālmācības palīdzību mācās latviešu skolā. Vēl nav konkrētu plānu par to, ko darīt Latvijā, taču Priedīši ir noskaņoti ļoti optimistiski.

Neviens gan ģimenē nav izjutis sliktu attieksmi no britu puses. "Par mani neviens nesaka, bet es esmu redzējis, ko viņi runā par citiem, tādēļ attiecīgi var saprast, ko runā par mani aiz muguras," spriež Jānis. "Bet man tas pilnīgi vienalga, jo mēs jau arī esam imigranti! Pamatiedzīvotājiem nav noteikti jāmīl imigranti, - ja viņam ir tāda attieksme, lai viņam tāda ir. Man tā netraucē".

Jānis ir studējis ekonomiku un uzņēmējdarbību, ja vajadzētu pašam balsot, droši vien nebaidītos balsot par izstāšanos. "Es pēc būtības esmu tāds, ka mani absolūti nebaida, mani pat interesē pārmaiņas. Ar domu, ka pirmajā brīdī varbūt sliktāk, bet tas ar laiku var nest kaut ko daudz vērtīgāku varbūt pēc gadiem," sprieda ģimenes tēvs.

Ģimene īrē divstāvu māju ar nelielu dārziņu Kenterberijā, kur ir ļoti angliska vide un imigrācijas problēmu nav. Lēmums pārcelties uz Latviju nekādā veidā nav saistīts ar referendumu.

Agrita atzīst, ka nenožēlo nevienu Anglijā pavadītu dienu. "Nevienu pašu! Vienkārši brīnišķīgs laiks, angļu valoda, iegūtie draugi, tie cilvēki, kurus mēs te esam satikuši, bērniem skola un izglītība – tas ir vienkārši neatņemami! Tās jau arī ir tās galvenās vērtības, kas te no tās Anglijas ir. Mums personīgi. Ne jau tā materiālā."

Šobrīd uz Latviju pārceļas arī vairākas viņu draugu ģimenes. Augustā Latvijā ir sarunāts kopīgs pasākums, un to nokavēt nedrīkst!

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt