Gleznainā Vaidava: baronu spoki, nešpetnas raganas un mežabrāļu stāsti
Dziesmās apdziedātā Vaidava met lustīgus līkumus gan Latvijā, gan Igaunijā. Savā ceļā tā palīdz apčubināt senu muižu, lai tajā uzplauktu kičīgs dzīvesprieks un teātra dvesma. Vaidavas straume aizrauj sev līdzi pāris nešpetnas raganas, aiz tām atstājot vien glītas klintis. Upes gleznainie krasti iedvesmo uz dzeju un motosportu, kā arī dāvā dolomītu vietējās arhitektūras meistardarbiem. Vēl Vaidava glabā pāris mežabrāļu stāstus un sola neaizmirstamus piedzīvojumus tiem, kuri nebīsies upes līkumu.
Platone: bandīti, karaļi, čakli zemnieki un ūdensrožu stādi
Platone daļēji ir lietuviete, daļēji – zemgaliete. Varbūt tieši upes divējādā daba uz vareniem darbiem iedvesmo visus, kuriem paveicas atrasties Platones tuvumā. Platones krastos Ģederts Eliass kļuva par ietekmīgu krāsu pavēlnieku, bet Francijas karalis Luijs XVIII rada patvērumu no Napoleona rokas. Plašajās Zemgales ārēs, kas stiepjas abpus upei, saimnieko čakli zemnieki, kuri audzē gan veselīgus zaļumus, gan brīnumskaistas ūdensrozes. Un pat 90. gadu Jelgavas bandītus, šķiet, iedvesmoja Platones ieteka Lielupē. Vai nav noslēpumaina un vilinoša upe? Jāsteidz to izzināt tuvāk!
Abava: ekstrēmi piedzīvojumi, gadsimtiem sens vīns un stīmpanks
129 kilometrus garā Abava nav nekāda parastā upe. Tā ir izsmalcināta dāma, kas vijīgi plūst cauri tik gleznainai ielejai, ka 19. gadsimta ceļiniekiem neatlika nekas cits, kā vien to nodēvēt par Kurzemes Šveici. Abavas krastos jau kopš viduslaikiem tiek audzētas vīnogas un brūvēts vīns, ainaviskās vides iedvesmoti rosās mākslinieki un mūziķi ar avangardiskām idejām, bet laivotāji steidz tvert krāšņus piedzīvojumus Abavas vilinošajos līkumos.
TESTS: Ko zini par ražošanu un citām šeptēm Latvijas upju krastos?
Latvijas upes ir ne tikai lieliski ūdensceļi atpūtniekiem – tām līdzās vēsturiski ir pastāvējusi ražošana un dažādas citas šeptes. Noskaidro “Pa straumei” sagatavotajā testā, cik daudz zini par industriālo mantojumu, mūsdienu uzņēmējdarbību un dažādu darbošanos astoņu Latvijas upju tuvumā!
Pārbaudi savas zināšanas par Latvijas upēm testā!
Latvijas upes sevī slēpj ne tikai dažādus dabas dārgumus, bet arī dažādus stāstus un vēsturi. Pārbaudi savas zināšanas par Latvijas upēm ar testu no raidījuma “Pa straumei”, kas upju stāstus šajā pavasarī turpināja stāstīt jau trešo sezonu!