Šodien sākas labdarības maratons «Dod pieci!»
Ceturtdien, 17. decembrī, plkst.12.00 tiks atklāts labdarības maratons „Dod pieci!”, kas šogad aicina ziedot cietušajiem no vardarbības ģimenē. Doma laukumā izbūvētā stikla studijā dosies Latvijas Radio 5 – Pieci.lv dīdžeji – Toms Grēviņš, Magnuss Eriņš un Elīna Baltskara, lai sešu diennakšu garumā tiešraidē atskaņotu tikai par ziedojumiem izvēlētas dziesmas.
Sešu gadu laikā «Dod pieci!» saziedoti 1,3 miljoni eiro
Šis būs jau septītais gads, kad labdarības maratona “Dod pieci!” dīdžeji īpašā stikla studijā pavadīs sešas diennaktis, lai pievērstu uzmanību sabiedrībā neērtām tēmām un veicinātu pārmaiņas. Sešu gadu laikā “Dod pieci!” kopumā saziedoti vairāk nekā 1,3 miljoni eiro, palīdzot ļoti daudziem cilvēkiem.
«Ārēji par to neviens nezina. Tas šķiet pazemojoši». Sofijas pieredze vardarbīgās attiecībās
Sofija (25, vārds mainīts) vardarbību pieredzēja attiecībās ar savu puisi, ar kuru viņa iepazinās 21 gada vecumā. Kā jau vairumā gadījumu, sākumā viss bija lieliski ,un problēmas parādījās pamazām – no emocionālās vardarbības un pasīvās agresijas lēnām attīstījās fiziskā vardarbība. “Sākumā tie ir pazemojumi, tad grūšana, roku spiešana, uz rokām paliek zilumi, bet es domāju – labi, viņš man vismaz neiesita.” Taču situācija pakāpeniski pasliktinājās.
Vardarbība atkārtojas arī nākamajā paaudzē. Kā izrauties no «apburtā loka»?
Dzīve vardarbībā atstāj nopietnu nospiedumu uz cilvēka pasaules uztveri, uz viņa attiecībām ar citiem cilvēkiem. Tā sagrauj personību. Bērnam, kas audzis vardarbīgā ģimenē, ik uz soļa redzējis vardarbību, ir daudz lielāks risks iekļūt vardarbīgās attiecībās: pašam kļūt gan par varmāku vai tieši otrādi – par upuri. Līdzīgi kā bumba ar laika degli arī upuris kādā brīdī var kļūt par varmāku. Kā to pārtraukt?
Vardarbībā cietusī Lāsma: Pilnīga bezspēcība, izmisums un informācijas trūkums, lai meklētu palīdzību
Lāsma ir piedzīvojusi divas neveiksmīgas laulības, kurās bija gan fiziska, gan emocionāla vardarbība. Šobrīd sāpīgais laiks ir aiz muguras, Lāsma ir spējusi no šī zaņķa izkāpt, tagad, 46 gadu vecumā, ir studente, iegūst savu pirmo augstāko izglītību. Ar šo atklāto stāstu viņa vēlas dalīties pieredzē, "lai kāda lasītāja, iespējams, saskatītu sevi starp mana stāsta rindām un spētu rast spēku sevi nepakļaut ilgstošai vardarbībai attiecībās".
«Man vienmēr likās, ka es esmu vainīga.» Polīnas stāsts par mammas emocionālajiem un fiziskajiem pāridarījumiem
Polīna (21) pati saka, ka nāk no “standarta latviešu ģimenes” – viņa, mamma un vecmamma. Vardarbību viņa piedzīvoja no mammas puses. Lai arī Polīna ilgu laiku bija apzinājusies, ka viņai dara pāri gan fiziski, gan emocionāli, vajadzēja paiet ilgam laikam, lai viņa savstarpējās attiecības nosauktu par vardarbīgām – viņas uztverē mamma vēl joprojām ir “svētuma simbols, viena no cilvēka pamatvajadzībām,” un pat pēc piedzīvotā mammu nosaukt par varmāku šķiet grūti.
Pēc 2 gadu dīkstāves uzsāks cietušo bērnu saudzīgās pratināšanas projektu «Bērna māja»
Reizēm izmeklēšanas procesā cietušajam par pieredzēto nākas stāstīt divas, trīs un pat četras reizes. Īpaši traumējoši tas ir no smagas vardarbības cietušiem bērniem, kam traģiskajām atmiņām jāiet cauri atkal un atkal. Islandē izstrādāts nopratināšanas modelis “Bērna māja” paredzēts, lai tā nenotiktu. Šādu modeli plāno ieviest arī Latvijā. Tomēr ar to nesokas tik raiti.  
Sita, pazemoja un beigās izmeta uz ielas – vardarbība pret senioriem
Kopš augusta, kad policijai, izsaukumā konstatējot vardarbību ģimenē, jāaizpilda speciāls ziņojums un tas jānodod citiem dienestiem, ir kļuvis skaidrs, ka seniori ir visnotaļ liela cietušo grupa. Piemēram, Rīgā no augusta līdz novembrim 86 no 233 ziņojumiem bijuši saistīti ar vardarbību pret senioriem. Šiem cilvēkiem, ģimenē ciešot, ir jāizvēlas – palikt agresīvajā vidē vai doties uz sociālās aprūpes centru. 
Jaunākās ziņas
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt