«To vēlētos Ita Kozakēviča». Poļi Rīgas barikādēs
«To vēlētos Ita Kozakēviča». Poļi Rīgas barikādēs
Pirms mēneša lietuvieši un latvieši atzīmēja kārtējo, lai gan ne apaļo, barikāžu gadadienu — nozīmīgu notikumu, kas noveda pie Baltijas republiku pilnīgas neatkarības atgūšanas. 1991. gada janvārī gan Lietuva, gan Latvija jau formāli bija pasludinājušas savu neatkarību, kas tomēr netika starptautiski atzīta. Maskavas valdība joprojām cerēja sagraut neatkarības kustību pie Baltijas jūras. 1991. gada ziema Viļņā un Rīgā nebija bez cilvēku upuriem. Laba ziņa ir tikai tāda, ka tie upuri nebija velti — 1991. gada septembrī Baltijas valstis iestājās Apvienoto Nāciju Organizācijā, kā arī tās atzina jau gandrīz sabrukusī Padomju Savienība.
Vēstures un kuģniecības muzejā atminas 1991. gada janvāra barikāžu laiku
Vēstures un kuģniecības muzejā atminas 1991. gada janvāra barikāžu laiku
Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs 1991. gada barikādēs pildīja svarīgu lomu – tas ļāva barikāžu dalībniekiem sasildīties, tāpat muzeja telpās notika arī slavenā maizīšu smērēšana. Lai pārrunātu pirms 32 gadiem notikušo, muzeja esošie un bijušie darbinieki svētdien, 29. janvārī, tikās uz sarunu.
VIDEO: Barikādēm – 30. Atmiņas un godināšana
(papildināts)
VIDEO: Barikādēm – 30. Atmiņas un godināšana (papildināts)
Pirms 30 gadiem 20.janvāris bija barikāžu kulminācija. Traģiska. Jo vakars atnāca ar traģiskām ziņām - nošauti pieci cilvēki un vairāk nekā 10 ievainoti. Padomju milicijas specvienība OMON sarīkoja provokāciju – uzbruka Iekšlietu ministrijai, lai apslāpētu tautas vēlmi pēc neatkarības.
Dobelē par barikāžu laiku stāsta vides instalācija
Dobelē par barikāžu laiku stāsta vides instalācija
Atceroties 1991. gada barikāžu notikumus, Dobelē izveidota instalācija “Atmiņas un gods'”. Vērienīgajā vides objektā galvenais tēls ir Latvijas karogs, ko sargā betona vaļņi, dzeloņstiepļu žogs un traktortehnika. Instalācija veidota tikai pēc zināšanām un sajūtām, kas radušās, runājot ar cilvēkiem un skatoties video, jo  tās autors pirms trīsdesmit gadiem vēl bijis bērnudārza vecumā.
VIDEO: Kas bija barikādes?
VIDEO: Kas bija barikādes?
Par “Barikāžu laiku” Latvijā sauc periodu no 1991. gada 13. līdz 27. janvārim. Kas bija barikādes, un kādēļ tās veidoja?
Īvāns: Lielu lomu barikāžu laikā spēlēja arī trimdas latvieši ārzemēs
Īvāns: Lielu lomu barikāžu laikā spēlēja arī trimdas latvieši ārzemēs
Pirms trīsdesmit gadiem stāvot barikādēs, varēja šķist, ka visu paveica tikai Latvijā, taču liela nozīme bija arī tam, ka notikumi Rīgā ieguva plašu rezonansi pasaulē. Tas notika, pateicoties diasporai, kas iesaistījās neatkarīgas informācijas apritē, Latvijas Radio raidījumā “Globālais latvietis. 21. gadsimts” uzsvēra toreizējais Latvijas Republikas Augstākās Padomes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Dainis Īvāns.