«To vēlētos Ita Kozakēviča». Poļi Rīgas barikādēs
«To vēlētos Ita Kozakēviča». Poļi Rīgas barikādēs
Pirms mēneša lietuvieši un latvieši atzīmēja kārtējo, lai gan ne apaļo, barikāžu gadadienu — nozīmīgu notikumu, kas noveda pie Baltijas republiku pilnīgas neatkarības atgūšanas. 1991. gada janvārī gan Lietuva, gan Latvija jau formāli bija pasludinājušas savu neatkarību, kas tomēr netika starptautiski atzīta. Maskavas valdība joprojām cerēja sagraut neatkarības kustību pie Baltijas jūras. 1991. gada ziema Viļņā un Rīgā nebija bez cilvēku upuriem. Laba ziņa ir tikai tāda, ka tie upuri nebija velti — 1991. gada septembrī Baltijas valstis iestājās Apvienoto Nāciju Organizācijā, kā arī tās atzina jau gandrīz sabrukusī Padomju Savienība.
Vēstures un kuģniecības muzejā atminas 1991. gada janvāra barikāžu laiku
Vēstures un kuģniecības muzejā atminas 1991. gada janvāra barikāžu laiku
Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs 1991. gada barikādēs pildīja svarīgu lomu – tas ļāva barikāžu dalībniekiem sasildīties, tāpat muzeja telpās notika arī slavenā maizīšu smērēšana. Lai pārrunātu pirms 32 gadiem notikušo, muzeja esošie un bijušie darbinieki svētdien, 29. janvārī, tikās uz sarunu.
Rīgas Kino muzejs dāvinājumā saņēmis režisora un operatora Andra Slapiņa barikāžu laikā izmantoto ka...
Rīgas Kino muzejs dāvinājumā saņēmis režisora un operatora Andra Slapiņa barikāžu laikā izmantoto kameru
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Rīgas Kino muzejs gadu sāk ar vērtīgu krājuma papildinājumu – filmu studija "Deviņi" muzeja krājumam dāvinājusi 36 unikālus ar kino vēsturi saistītus priekšmetus, tostarp kostīmus un režisores Ināras Kolmanes scenāriju no pilnmetrāžas spēlfilmas "Bille" uzņemšanas, kā arī "Betacam SP" videokameru, ko kinematogrāfists Andris Slapiņš izmantoja laika gara fiksācijai 1991. gada janvāra barikāžu laikā Bastejkalnā, informēja muzejā.
VIDEO: Saruna ar Ukrainas kara barikāžu fotogrāfu Jāni Vingri
VIDEO: Saruna ar Ukrainas kara barikāžu fotogrāfu Jāni Vingri
Ceturtdien, 2023. gada 19. janvārī, plkst. 19.00 atmiņu un iespaidu tiešsaistes intervija ar kara reportieri, Ukrainas kara barikāžu fotogrāfu Jāni Vingri, kura fotogrāfijas būs apskatāmas izstādē “Barikādes Latvijā 1991 un barikādes Ukrainā 2014 – 2022” Doma laukumā 20. janvārī.
Barikādēs nošautā operatora Zvaigznes sieva: Dzīve jādzīvo tīrrakstā 
Barikādēs nošautā operatora Zvaigznes sieva: Dzīve jādzīvo tīrrakstā 
Dzīve ir jādzīvo tīrrakstā, tā ceturtdien, tiekoties ar Rīgas 1. slimnīcas mediķiem, kuri barikāžu laikā centās glābt kinooperatora Gvido Zvaigznes dzīvību, sacīja viņa sieva Daiga Zvaigzne. Barikāžu laika atzīmēšana sieviete vienmēr uzplēš atmiņas, jo viņas vīru glābt neizdevās. Savam Gvidim viņa rāda augšup pret debesīm paceltu īkšķi un saka, ka vīra kino talants turpinās mazbērnos.
Rīgas 1. slimnīcas mediķi: Barikāžu laiks bija smags
Rīgas 1. slimnīcas mediķi: Barikāžu laiks bija smags
Pēc nakts dežūras viņi nevis gāja uz mājām pie bērniem, bet devās dežurēt uz Doma baznīcu. Tieši tur barikāžu laikā bija ierīkota slimnīca. Māsas un ārsti palīdzēja nogurušajiem, ārstēja apsaldējumus, bet vēlāk tieši viņi bija pirmie, kas ieraudzīja ložu sadragātos ķermeņus. Rīgas 1. slimnīcā ceturtdien atmiņās dalījās tie mediķi, kuriem barikāžu laika notikumi palikuši atmiņā uz mūžu.