Zinātnieki: Koronavīrusa izplatīšanās risku var samazināt gaisa filtrēšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Risku inficēties ar jauno koronavīrusu transportā un citās sabiedriskās vietās var būtiski samazināt, pilnveidojot gaisa attīrīšanas sistēmas un veicot citus pasākumus, secinājuši amerikāņu zinātnieki.

Pagājušā gada rudenī tika veikta aptauja, kurā piedalījās 645 Ņujorkas sabiedriskā transporta sistēmas darbinieki. Tajā tika noskaidrots, ka apmēram ceturtdaļa respondentu pārslimojuši Covid-19, 76% pazinuši kolēģi, kurš miris ar šo slimību, bet 90% bija ļoti satraukti, ka viņi darba vietā var inficēties ar koronavīrusu.

Februāra vidū ASV Kongresa Pārstāvju palātas Transporta un infrastruktūras komitejas sēdē tika izskatīti jauni pasākumi sabiedriskā transporta darbinieku un pasažieru aizsardzībai pret koronavīrusu, īpašu uzmanību pievēršot tam, kā novērst vīrusa izplatīšanos gaisā, vēsta Amerikāņu zinātnieku federācijas portāls.

Patogēna ceļš gaisā

Pandēmijas sākumā tika uzskatīts, ka jaunais koronavīruss galvenokārt izplatās ar pilieniem, kas nonāk gaisā no mutes un deguna, cilvēkam klepojot, šķaudot vai runājot. Tā kā šīs daļiņas ir diezgan lielas, tās tālu neaizlido un smaguma spēka ietekmē nokrīt zemē līdz ar vīrusu. Tāpēc vajadzīgās distances (1,5 līdz divi metri) no apkārtējiem ievērošanai teorētiski vajadzēja gandrīz pilnībā pasargāt no inficēšanās.

Tomēr jau pagājušā gada pavasarī tika noskaidrots, ka ir vēl viens ceļš, kā inficēties ar vīrusu SARS-CoV-2, kad vīruss pārvietojas daudz mazākās daļiņās, kuras ilgi paliek "karājoties" gaisā kā "mākonīši" jeb aerosoli. Tas nozīmē, ka inficēšanās iespējamība ir būtiski lielāka un vajadzīgi papildu aizsardzības līdzekļi. 

Vīrusa nodošanas risks aerosolu ceļā vēl vairāk pieaug slēgtās, slikti ventilētās telpās, kad cilvēks tiek pakļauts svešu respiratoro daļiņu iedarbībai ilgākā laika posmā. (LSM.lv jau rakstīja par inficēšanās riskiem atkarībā no telpas lieluma un tā, ko cilvēki telpā dara.) Tādējādi sabiedriskais transports var būt viens no lielākajiem infekcijas perēkļiem.

Cilvēku aizsardzība pret Covid-19 galvenokārt ir koncentrēta uz to, lai novērstu vīrusa iekļūšanu degunā un mutē. Maskas aiztur cilvēka izdalītās daļiņas un var samazināt to koncentrāciju gaisā. Daudzi pētījumi  liecina, ka maskas patiešām samazina inficēšanās risku un glābj dzīvības.

Noķert vīrusu ar filtru

ASV Slimību profilakses un kontroles centrs norādījis, ka uzņēmumiem, kas pārvalda sabiedriskās ēkas un transporta sistēmas, jānodrošina gaisa ventilācija un filtrācija nolūkā samazināt koronavīrusa izplatīšanos.

Efektīva ventilācija ātri samazina vīrusu pārnēsājošo daļiņu koncentrāciju gaisā slēgtās telpās, bet pilnveidotas filtrācija sistēmas izķer no notur šīs daļiņas, novēršot to atkārtotu nokļūšanu telpā.

Pēc zinātnieku vērtējuma, koronavīruss var izplatīties ar daļiņām, kuru diametrs ir mazāks pat par pieciem mikroniem. (Piemēram, lietus lāses diametrs ir apmēram 2000 mikronu.)

ASV lielākās daļas ēku ventilācijas sistēmās, kā arī metro vagonos tiek uzstādīti filtri ar tehnoloģisko parametru MERV no 7 līdz 8. Tas nozīmē, ka sistēmas var izfiltrēt līdz 84,9% daļiņu, kuru izmērs ir no trim līdz desmit mikroniem. (MERV, Minimum Efficiency Reporting Value jeb minimālās efektivitātes līmenis ir parametrs ar gradāciju no 1 līdz 20. To izmanto, lai izmērītu, cik efektīvi gaisa filtrs izfiltrē sīkās daļiņas. Jo lielāks MERV līmenis, jo efektīvāks filtrs.)

Filtri ar visaugstāko MERV līmeni (no 16 līdz 20) var izfiltrēt vairāk nekā 75% daļiņu, kuru diametrs ir no 0,3 līdz vienam mikronam, bet augsti efektīvie HEPA gaisa filtri, kuri tiek izmantoti lidmašīnās, teorētiski spēj izfiltrēt līdz 99,97% daļiņu ar diametru 0,3 mikroni un vairāk.

Lai efektīvāk aizsargātu darbiniekus un pasažierus, daži ASV sabiedriskā transporta uzņēmumi, tādi kā Vašingtonas metropolitēns un Sanfrancisko sabiedriskā transporta sistēma, jau testē pilnveidotas gaisa filtrācijas tehnoloģijas Federālās sabiedriskā transporta administrācijas finansētās pilotprogrammās.

Modernāko gaisa filtrācijas tehnoloģiju ieviešana sabiedriskajā transportā var būt noderīga ne tikai cīņā ar Covid-19, bet arī citu veselībai kaitīgu aerosolu neitralizācijai.

Piemēram, savvaļas ugunsgrēki rada apmēram 30% no visiem mazo daļiņu izmešiem ASV, turklāt daudzām no tām izmērs ir 2,5 mikroni vai mazāks. Šo daļiņu pastāvīga ieelpošana var izraisīt sirds un asinsvadu, elpceļu un citas slimības, īpaši tādās apdraudētās grupās kā gados veci cilvēki, bērni un grūtnieces.

Pilnveidota gaisa filtrācija sabiedriskās vietās ir noderīgs instruments, kas palīdz palēnināt Covid-19 izplatīšanos, īpaši, ja to izmanto līdztekus citiem pasākumiem, tādiem kā masku valkāšana, sociālā distancēšanās un roku mazgāšana, norāda Amerikāņu zinātnieku federācijas eksperti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti